Ankara Life Dergisi

Kalbi Mutfakta Atan Şef; Abdurrahman Küçük

İşlerin yoğun geçtiği, fazla eforun sarf edildiği sıcak havalarda acıkmamak elde değil. Bizde  midemize gidecek en güzel duraklardan biri olan Site 2 Lokantası Abdurrahman Küçük’e misafir olalım dedik. Site 2 Lokantası işletme sahibi Abdurrahman Küçük, Ovacık Mahallesi Yozgat Bulvarı 704. Cadde No: 1C/25 Keçiören’de bizleri güler yüzüyle eşsiz lezzetler sunarak ağırladı.

Merhaba Abdurrahman Bey sizi tanıyabilir miyiz?                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                              Kastamonu Tosyo’da 1987 yılında doğdum. 14 yaşımdayken Siteler’de bulunan esnaf lokantamızda çırak olarak babam Metin Küçük aracılığıyla bu mesleğe ilk adımımı attım. 21 yaşıma geldiğimde Siteler’de bulunan esnaf lokantamızın başına geçtim. Ardından Sheraton Ankara Otel’de çalışarak Şef Koray Türk’ten dünya mutfağına dair eğitim aldım. Böylelikle hayatım hep mutfakta geçmeye başladı. 

Biliyoruz ki son dönemlerde yemek mekânları sosyal medya sayesinde daha çok yaygınlaşmaya başladı. Sizi diğer  mekânlardan ayıran özellikleriniz nelerdir? Bu lokantalarınızın tercih sebebi nedir?

Kastamonulu olmamıza rağmen restoranımızda birçok yöreye ait yemeklerimiz mevcut. Bu yemekleri yaparken orijinal yapımı kullanarak hazırlıyoruz. Bir yemek odun ateşiyle pişecekse bu tekniği kullanıyoruz. Mesela; Kastamonu yöresine ait dönerimiz dana kuzu karışık bir halde odun ateşinde pişen bir yemek. Yine Mardin ve Diyarbakır yöresine ait olan Kuzu Kaburga Dolması da odun ateşinde pişenler arasında. Konya yöresine ait Kuzu Tandır yemeği ve Ankara Tava  gibi çeşitlerimiz var. Bunların hepsi odun ateşinde pişirilerek yapılan yöresel yemeklerimiz. Bizi daha çok ön plana çıkaran, bu yöreselliğin içinde odun ateşinde yapılıyor oluşu. Farklı yörelere ait yemeklerin  hepsi tek bir restorantta bulunması ise diğer mekanlardan ayıran bir başka özelliğimiz. Farklı lezzetlerin bir arada olduğu başka bir mekân Ankara’ da yok, biz bu işte ilkiz. Müşterilerimizin tercih etme sebeplerinin başında öncelikle bu geliyor. Mesela Siteler’deki esnaf lokantamızın hizmetinde bir sistem oturttuk, yani yemeklerimize belirli günler koyduk. Kısaca bahsedecek olursam; pazartesi günleri  Ankara Tava ve bunun yanında döner, kebap çeşitleri gibi  10 çeşit yemeğimiz çıkıyor. Salı günleri Kuzu Haşlama, çarşamba günleri eski usul Çoban Kavurma yapıyoruz. Eski usul Çoban Kavurma’yı kuzunun kaburgasından ve butundan yapıyoruz. Perşembe günleri Kuzu Kaburga Dolması yapıyouz. Cuma günleri Kuzu Tandır yapıyouz. Cumartesi ve pazar günleri ise; Güveçte Dana Kavurma yapıyoruz. Yani her güne özel yemeğimiz var. Müşterilerimizin bu programı bilerek gelmesi de yine bizi ayıran en önemli özelliklerimiz arasında.

Anlattığınız  program Ovacık’ta açılan Site 2 Lokantası için de geçerli mi?

Ovacık’ta bulunan restoranımızda henüz böyle bir programlama mevcut değil. İlk olarak güne kahvaltı çeşitlerini koyarak başlamayı düşünüyoruz fakat henüz faaliyete geçmedi. Lokantamız şu an için Kaburga Dolması, kavurma ve tandır çeşitlerimizi içeriyor.  Örneğin tandır yemeğimizi açacak olursak; Pirzola Tandır, Böbrek Tandır, Kol Tandır , Gerdan Tandır  gibi hayvanın çeşitli uzuvlarından oluşan yemeklerimiz mevcut. Saydıklarım arasında en önemlisi et yemeklerimiz için hayvanın hiçbir zaman dişi olanını kullanmıyoruz.

 Bu mekânı açarken ya da açtıktan sonra yaşadığınız deneyimler, edindiğiniz tecrübeler nelerdi?

Küçük yaşta mutfağa girişim aslında ilk edindiğim deneyim oluyor. Ardından Sheraton Otel’de çalışıp dünya mutfağını öğrenmek tecrübelerim arasında.  Restorant deneyimimizi ise Ovacık’ta bulunan mekanımızda gerçekleştiriyoruz, çünkü Siteler’de bulunan mekanımız küçük bir esnaf lokantası. Ovacık’taki restoranımız ise  bir talep üzerine doğdu.  Esnaf lokantasına gelen müşterilerimiz akşam ailelerini alıp gelmek istediklerini ve böyle bir mekan arayışında olduklarını dile getirdi. Biz de bu istekler doğrultusunda restoranımızı açtık. Yine bunun yanında daha nezih bir ortam oluşturarak her kesimden insana hitap etmek istedik.

 Bu mekânları işletirken motivasyonunuzu canlı tutmayı sağlayan şey nedir?

Küçük yaştan beri mesleğin içinde bulunmam kalbimin daima mutfakta atmasına neden oldu, bu da en büyük motivasyon kaynağım.  İşimi seviyorum,  zorluklar yaşasam da hiçbir zaman yük olarak gelmiyor. Yemek yapıp müşterilerimize sunmaktan büyük keyif alıyorum.

 Son olarak eklemek istediğiniz, bizlerin de faydalanacağı bilgi ve görüşlerinizi alabilir miyiz? Ovacık’ta açılan Site 2 Lokantası her kesime hitap ediyor. Aile yemeğinden  tutun grup toplantılarına, iş yemeklerine ve özel gün yemeklerine kadar birçok müşterinin tercihi. Site 2 Lokantası bir talepten doğdu. Gelecek olan müşterilerimize ise birçok yöreselliği içeren yemeklerimizi tattırabilmeyi amaçlıyoruz.   

Yorumlar

0 yorumlar