Ankara Life Dergisi

KALİTE, TEK VAZGEÇİLMEZİMİZ

Lora Tasarım ve Mimarlık genç kurucuları İç Mimar Buse Kirman, İç Mimar Sultan Kara ve İç Mimar Tümay Günaydın Ankara Life Dergisi’ne başarılarının sırlarını anlattı.

RÖPORTAJ: NURAN BAYKUŞ

FOTOĞRAF: SAMET POLAT

Lora Tasarım ve Mimarlık tanıyabilir miyiz?

 Nasıl bir araya geldiniz? Lora Tasarım ve Mimarlık olarak 02.02.2020 tarihinde iş dünyasına 3 kadın girişimci olarak girdik. Kendimizi tanıtmak gerekirse bizler; İç Mimar Buse Kirman, İç Mimar Sultan Kara ve İç Mimar Tümay Günaydın. TOBB ETÜ’de aynı dönem öğrencisiydik. 3’ümüzün de hayali ilerde kendi işimizin sahibi olmaktı. Daha sonra yüksek lisans eğitimimizi de bir arada geçirmeye başladık. Ve sonuç olarak “Neden bu kadar istiyoruz ama yapmıyoruz? yapalım” dedik ve bir anda kendimizi ofisimizin içinde bulduk. Tatlı güzel tesadüfler, ortak bir istek ve inançla bir araya geldik diyebiliriz.

Lora Tasarım ve Mimarlık’ın imzası olduğu projeleri nerelerde görüyoruz?

 Lora Tasarım ve Mimarlık olarak birçok alanda çalışmalarımız mevcut. Bu kadar kısa bir süre içinde birçok alanda çalışmalarda bulunduk. Villa projelerimiz, okul, restoran, güzellik salonu, catering kafe gibi birçok sektörde birçok kişi ile çalıştık. Son projelerimizden biri olan SelinBeauty Center Ankara ile güzellik salonu alanında bir basamak daha ilerlediğimizi düşünüyoruz. Biz tek alanda değil birçok alanda mevcut bilgi birikimimizi güçlendirmeyi hedef ediniyoruz.

 Lora Tasarım ve Mimarlık’ın edindiği vizyon ve misyon nedir?

 Öncelikle belirtmek isteriz ki, iç mimarlık dekorasyon yapmak değildir. Biz insanların içinde yaşadığı mekânın senaryosunu yazan; o mekanda bir yere girilmesini, girilmemesini bunu fark ettirmeden önleyen veya sağlayan, renk doku malzeme ve mimari ile sağlayan bir mesleğe sahibiz. Bu bilgiden sonra Lora olarak biz ne yapıyoruz kısmına değinirsek; biz projelerimizde ve müşteri ilişkilerimizde tamamen işi benimseyerek ve en iyi haline getirmeye özen göstererek ilerliyoruz. İş başlangıçlarında öncelikli olarak müşterilerimizi ve onların isteklerini dinlemeyi esas ediniyoruz. Daha sonra onların isteklerini ve tabi ki estetik güzellik yanında işlevselliği temel alarak bu istekler üzerinde bir tasarım çalışmasına başlıyoruz. Çünkü bir mekân estetik bir kaygıyla yapıldığı kadar, işleve de uygun olmalıdır.


Her kriter müşterilerimizin isteğine göre değişebilir ama hiçbir işimizde kaliteden ve gerçekten üzerine düşünmekten vazgeçmeyiz.

Tasarımlarınızda vazgeçilmezleriniz neler?

 Tasarımlarımızda vazgeçilmez olan tek şey var, o ise kalite. Her kriter müşterilerimizin isteğine göre değişebilir ama hiçbir işimizde kaliteden ve gerçekten üzerine düşünmekten vazgeçmeyiz. En ufak bir işe verdiğimiz değer ile kat be kat büyüğüne verdiğimiz değer ve uğraş aynıdır. Biz mesleğimizin her kesime ve her ihtiyaca ulaşmasını istiyoruz. Kısaca tasarımlarımızın vazgeçilmezi kusursuzluğa ulaşmak ve kalitedir.

 Kadın girişimci olmak bu sektörde ne anlam ifade ediyor?

 Lora Tasarım ve Mimarlık ekibi olarak 3 kadın girişimci kimliğimizle bu sektöre girdiğimiz ilk günden beri birçok farklı insanla karşılaştık. Yaşımızın genç olmasından, “kadın” kimliğimizden kaynaklı vs. bazı müşterilerimizde soru işaretleri olduğunu fark ettiğimiz veya direkt onlardan bunu duyduğumuz da oldu. Fakat genellikle bu ön yargı biz işimize başlayana kadar sürdü. Çünkü her alanda olduğu gibi bu alanda da çoğunluğu kimin paylaştığının bir önemi yok. Asıl önemli olan işinizi nasıl bir ahlak ve görüşle yaptığınıza bağlı. Bir anaokulunda, erkek bir sınıf öğretmeni görmenin şaşkınlıkla karşılanmaması gerektiği gibi bir şantiyenin başında, bir sürü ustanın iş vereni olarak bir kadın görmekte absürt veya şaşırılacak bir durum gibi karşılanmamalı. Aslında biz kadınların her sektörde olabileceği ve her işi de başarıyla yapabileceği gerçeği, inanması çok ütopik bir şey olmasa gerek. Kısaca her başarılı erkeğin arkasında bir kadın olması gerek sözünü bilemeyiz ama her başarılı kadının arkasında kimsenin olmasına gerek olmadığı kanaatindeyiz.

Yorumlar

0 yorumlar