Ankara Life Dergisi

Kanada’da Gelincik Rüzgarı

Atatürk’ün aramızdan ayrılışının 80. yılında, onu anmak; Kanadalılar için çok önemi olan 11 Kasım Remembrance Day ve Türkiye – Kanada diplomatik ilişkilerinin 75. yılı etkinlikleri kapsamında Toronto’da 10 Kasım akşamı önemli bir etkinlik düzenlendi. Dışişleri Bakanlığı, Kültür ve Turizm Bakanlığı ile Kanada Başkonsolosluğu’nun bu ortak etkinliğinde Hikmet Çetinkaya, sergisi ve performansı için oradaydı. Remembrance Day’in simgesi gelincik olduğu için bu gecede Hikmet Çetinkaya gelincikleri elbette çok anlamlıydı.

Fuayede açılan sergi yanında, Kültür Bakanlığı Nazenin Müzik Topluluğu üyeleri Arzu Kopuz Çelik, Tuba Akyol, Gül Güldaş, sahnede eserleri seslendirirken, bununla eş zamanlı olarak Hikmet Çetinkaya da bir resim yaparak etkinliği tamamladı. Etkinlik Toronto’nun en önemli salonlarından Isabel Bader Theatre’de gerçekleşti ve gösteriye, bakan ve milletvekilleri ile diplomatik misyon olmak üzere önemli ve kalabalık bir izleyici topluluğu katıldı.

Aynı günün sabahında Toronto – Mississauga Belediye Başkanı Bonnie Crombie, Kanada Başkonsolosu Erdeniz Şen, Ressam Hikmet Çetinkaya ve Yüksel Maden tarafından ziyaret edilerek kendisine bir Hikmet Çetinkaya resmi armağan edildi.

Sanatın birleştirici gücü bu etkinlikte de önemini gösterdi. Ülkeler arasında ortak dil olan resim ve müzik her iki ülkenin bir salonda, ülkeleri için çok anlamlı iki gün nedeniyle bir araya gelmesini sağladı. Büyük bir coşku ve başarıyla tamamlanan gece hem katılan sanatçılar hem de iki ülke temsilcileri için gurur vericiydi.

Yorumlar

0 yorumlar