Ankara Life Dergisi

Kaplıcada Fizik Tedavi Uygulamasını Kim İstemez!

“Doktorun Oteli’nde biz aynı zamanda tedavi hizmetleri de sunarak bel fıtığı, boyun fıtığı, eklem ağrıları, stres uyku bozukluğu gibi hastalıklarda çok güzel sonuçlar almaktayız.”
Geçmişten beri süre gelen kaplıca ve termal oteller konaklamada bulunmada vazgeçemediğimiz tatil beldeleri olma özelliğine sahip. Ülkemizin bu doğal güzelliğinin faydalarını ise saymakla bitiremeyeceğimiz bir gerçek olduğu kanaatindeyim. Bildiğimiz üzere kaplıcalar çoğu derde şifa veren yapısıyla tercih edilme sebeplerinin başında geliyor. Ancak size bunun yanı sıra farklı bir durumdan bahsetmek istiyorum. Kaplıcaların yer aldığı termal tesislerde fizik tedavi yöntemi sunarak daha etkili bir şifa çalışması yapan bir yer hiç duydunuz mu? Eğer duymadıysanız Doktorun Oteli’nden söz etmek istiyorum. Adını iki doktorun açmasıyla Haymana halkından alan bir yer olması hasebiyle burada bel fıtığından tutun eklem problemlerine, stresten akupunktur tedavisine kadar pek çok uygulaması doktor kontrolünde gerçekleşiyor. Ne kadar da insanı önemseyen bir hizmeti var değil mi? İşte tam da bu sebepten ötürü şehrin en çok okunan yayını Ankara Life Dergisi olarak sizler için yola çıktık. Doktorun Oteli’nde bizi karşılayan Kurucu Ortak Ali Cenk Yorulmaz’a merak ettiğimiz sorularımızı yönelttik. İyi okumalar dileriz.

Doktorun Oteli’nin kuruluşu hakkında kısaca bilgi alabilir miyiz?
Sağlık turizmi maceramız Haymana’da içinden dere geçen 40 dönümlük bir çiftlik satın almamız ile başladı. Annem ve babam doktor olduğundan buraya bir tedavi tesisi kurma fikri sonradan aklımıza yerleşti. 2006 yılında tedaviye yönelik olarak Türkiye’nin ilk termal tesislerinden bir tanesi olan Doktorun Oteli’ni burada kurduk. Otelin ismini daha ilk inşaat başladığında Haymana halkı kendisi koydu, herkes anne ve babamdan kaynaklı olarak ‘Doktorun Oteli’ demeye başladı. Biz de hazır konulmuş olan ismi değiştirmeden bu şekilde devam ettirmeye karar verdik. Haymana termal suyunun çok şifalı olması ve başkentimiz Ankara’ya çok yakın konumda bulunması yatırımı buraya yapmamızdaki sebeplerden oldu. Doktorun Oteli 40 dönümlük bir sebze meyve bahçesi içerisinde bulunmakta, aynı zamanda bahçe içerisinde organik tarım yapmaktayız sezonda bahçemizden üretilen sebze ve meyve açık büfede misafirlerimize sunuyoruz.

Haymana ve çevresinde kaplıca/termal otele yönelik fizik tedavi ve rehabilitasyon merkezi hizmeti sunan tek firmasınız. Bu özelliğiniz oldukça dikkat çekici. Peki bu alana yönelik detaylı bilgi vermenizi istesek neler söylersiniz?
Türkiye’de tedaviye yönelik hizmet veren kaplıca otel sayısı bir elin parmaklarını maalesef geçmiyor. Doktorun Oteli bu hususta Türkiye’deki nadir otellerden bir tanesi. Genel olarak otellere gittiğinizde herhangi bir hastalığınızın olup olmadığını kimse sormaz veya kimse size hangi hareketleri yapmanız, havuza kaç kere girip çıkmanız gerektiği konusunda bir bilgi vermez veya bir tedavi programı zaten uygulamaz. Ülkemizdeki çoğu termal otelde herkes kendi arzusuna göre havuza girer çıkar ve tatil yapar daha çok bir tatil oteli olarak kullanılır. Doktorun Oteli’ne gelen tüm misafirlerimize ücretsiz uzman doktoru veya fizyoterapist muayenemiz var, böylelikle muayene sonucunda kaplıcaya girip çıkma şekilleri, yapılması gereken egzersizler konusunda gelen tüm hastaları ve misafirleri bilgilendirmekteyiz. Hastanın kendi şikayetlerine göre kişiye özel tedavi programı belirliyor ve bu programa doktorlarımız ve fizyoterapistlerimiz gözetiminde uyguluyoruz.

Size gelen misafirlere başka hangi hizmetleri sunuyorsunuz?
Doktorun Oteli aynı zamanda Sağlık Bakanlığı’ndan ruhsatlı fizik tedavi ve rehabilitasyon merkezidir. Yeni yönetmeliklere göre ruhsatlarımızı birkaç yıl önce tamamladık. Tedavi tesisimizde bel fıtığı, boyun fıtığında kireçlenme, eklem problemleri tedavileri ve bunların yanında stres, zayıflama, uykusuzluk, cilt gençleştirme tedavisi gibi uygulamalarımız mevcut. Kök hücre tedavisi, mezoterapi, nöral terapi, fizik tedavi, temiz ultrason gibi modern tedavi teknikleri yanında akupunktur, şişe çekme, hacamat, sülük tedavisi gibi geleneksel yöntemleri de kaplıca tedavisi ile entegre bir şekilde uyguluyoruz. Bu şekilde entegre tedavilerde yani fizik tedavi ile kaplıca tedavisi ve dahiliye geleneksel tedavi yöntemleri birlikte uygulandığında çok daha etkili sonuçlar almaktayız.

Fizik tedavisi olan kaplıcalar ile ve normal kaplıca termal otellerin arasındaki farklar nelerdir?
Tedaviye yönelik tesisleri olmayan ülkemizdeki çoğu kaplıca oteli tatil olarak kullanılmakta, tabii içine girdiğimiz suyun şifasını vücut almakta ancak daha çok dinlenme, rahatlama şeklinde hizmet vermektedir. Doktorun Oteli’nde biz aynı zamanda tedavi hizmetleri de sunarak bel fıtığı, boyun fıtığı, eklem ağrıları, stres, uyku bozukluğu gibi hastalıklarda çok güzel sonuçlar almaktayız. Hastalar şehir merkezlerinde bulunan fizik tedavi merkezlerine gitmek için toplu taşıma araçlarını kullanmak zorunda kalıyorlar veya taksi, otobüse biniyorlar, sıra bekliyorlar git gel yorgunluğu çekiyorlar. Ancak bizim tesisimize gelen misafirler güzel bir kaplıca keyfi alıyor ve bununla birlikte konakladıkları süre boyunca bu fizik tedavi hizmetlerine çok daha kolay ve etkili bir şekilde alabiliyorlar.

Sizce kaplıca sularının faydaları neler, neden bu kadar çok rağbet görüyor?
Tamamen doğal bir tedavi yöntemi olması sayesinde ve herhangi bir kimyasal ilaca maruz kalmadan veya bıçak altına yatmadan tedavi etme imkanı verdiği için çok tercih ediliyor. Bir de tabii ki de o kadar kalabalık, binbir çeşit hastanın olduğu şehir içindeki büyük hastanelere gitmek yerine bahçe içerisinde bol oksijenli tertemiz keyifli bir kaplıca otelinde tedavi görmeyi kim istemez? Haymana kaplıca suyunun nasıl bu kadar şifalı olduğu konusuna gelirsek iki ana özelliği öne çıkıyor. Birincisi vücut ısısına yakın çıkması yönüyle Haymana kaplıca suyu 42° çıkış sıcaklığına sahip, bu sayede soğutmadan ve bekletmeden taze olarak kullanılabiliyor. Çıkış sıcaklığı 90° üzeri olan kaplıcalarda bu suyu kullanabilmek için suyun soğutulması, soğuk suyla karıştırılması veya bekletilmesi gerekmektedir bu durumda tabii ki de suyun içerisindeki minerallerde çökelme oluyor ve şifasının bir kısmını maalesef yitiriyor. Haymana kaplıca suyu taze kullanılması sebebiyle tüm şifasından faydalanılabilmektedir. İkinci özelliği ise; mineral çeşitliliğinin çok yüksek olması. Bir kaplıca suyunun içerisinde ne kadar çeşitli sayıda mineral varsa o kadar çeşitli hastaya şifa verir. Kaplıca sularında bir mineralin çok yüksek oranda bulunması yerine birçok farklı mineralin bulunmasını tercih ediyoruz. İşte Haymana kaplıca suyunun mineral çeşitliliğinin fazla olması ve vücut ısısına yakın çıkması dünyadaki en şifalı suların arasında olmasının asıl iki sebebidir.

Fizik tedaviye yönelik yapılan kaplıca çalışmaları için önümüzdeki 5 yıl içerisinde nasıl bir öngörüde bulunuyorsunuz?
Ülkemiz, Avrupa’nın en fazla termal kaynak noktasına sahip ülkesi. Vatandaşlarımız tedavi için termal tedavi merkezlerinin rahatlığını ve hızlı tedavi edebilme özelliğini görmeye devam ettiği sürece termal tedavi merkezlerimiz de dolup taşmaya devam edecektir. Bu durumu gören yatırımcılar ise bu kadar potansiyele sahip ülkemizde termal tedavi ve termal kür merkezini yatırımlarına yönelteceklerdir diye düşünüyorum.

Yorumlar

0 yorumlar