Ankara Life Dergisi

Kaybolan Lezzetlerin İzini Sürüyorlar

Unutulmuş kadim bilgilerin peşinden koşup çok eski tarifleri deneyen ve kaybolan lezzetlerin izini süren Kayra Fermente’nin kurucusu Tülin Akyıldız ile birlikteyiz.  Ankara Life Dergisi olarak kaybolan şifaları günümüze taşıyan ürünleri hakkında sohbet ettiğimiz bu röportajı siz sevgili okuyucularımızla buluşturuyoruz. Keyifli okumalar.

Merhaba, Tülin Hanım. Nasılsınız, sizi biraz tanıyabilir miyiz ?

Devlet memuru emeklisiyim. Üniversite mezunuyum. 20 yıldır hobi olarak ev yapımı sirke, kül suyu ile sabun, şerbet, macun, sirke yapıyorum.  Bulabildiğim en eski tarifleri deneyip yapıyorum. Sabun dahil her şeyi en eski hali ile yapmaya gayret ediyorum.  Sıradanlaşmadan, aynı olmadan, ritüellerle, kadim öğretiler ile.  Geçmişin bilgileri ile. Bu hem bir merak hem de atalarımdan gelen bir şey. Bazı tarifler birebir atalarımdan. 

 Sirke yapma fikri nasıl gelişti?

19 yaşında otizmli bir oğlum var. Her hastalık gibi otizm de beslenme ve doğal gıda ile bağlantılı. Doğal yaşamla bağlantılı.  Önce oğlum için araştırıp okumaya ve onun için yapmaya başladım.  Sonra o ve onun gibiler hayata tutunsun, istihdam edilebilsin diye kendi ihtiyacımızın üzerinde de üretmeye başladım. Kimseden fayda yok deyip kendi göbeğimizi kendimiz kesmeye çalışıyoruz.

Üretim yaptığınız ürünlerden bahsedebilir misiniz?

En beğenilen ürünümüz gül sirkesi, portakal çiçeği sirkesi ve Kır menekşesi sirkesi. Biz her yerde bulabileceğiniz elma, alıç, üzüm gibi sirkeler değil de aromatik sirkeler yapıyoruz.  Gül çok kıymetli bir sirke. Eski toplumlarda karaciğer temizliği, kalp, uykusuzluk, iltihap, hormonları koruyucu, bağışıklık, ateş, arınma ve beyinsel ve duygusal rahatsızlıklar  için kullanılmış. Rahmetli Atatürk komada iken ateşini düşürmek için gül sirkesi verilmiş mesela. Saf çiçek kokuları da satıyoruz. Bazı bitkisel yağlar da.

Kaybolan lezzetlerin izini sürüyorsunuz, bu yolculuğa çıkarken motivasyonunuz nedir?

İnsanlara doğal, butik el emeği, zihni ve ruhu sakinleştiren, ruhu kalple, bedeni nefisle hizalayacak  ürünlerle yardımcı olmaya çalışmak motivasyonum.  Otizmli çocukların ailelerinin de yaralarının iyileşmesi için fırsat sunmak. Bunlar olursa gelecek nesiller yaşamaktan zevk alırlar diye düşünüyorum.

Kayra Fermente nasıl kuruldu?

Otizmli oğlum Kayra ve onun gibiler evlere mahkum. Yaşam standartları çok düşük.  En azından bir kaçına dokunmak için insanların vazgeçemeyeceği ürünler yapmayı hedefledim. İnsanlar bu çocuklara acıdıkları için değil gerçekten ürünü istedikleri için alsın istedim.  Nitekim de öyle oldu. Her ürünümüz için insanlar aylarca sıra bekliyor.

Çok teşekkür ederiz Tülin Hanım. Son olarak sizi ön plana çıkaran özel olarak yaptığınız bir ürününüz var mı?

Ben de teşekkür ederim . Ürünlerimizin hepsi özel.  Biz gül sirkesi yapmaya başladığımızda neredeyse hiç bilinmiyordu. Şimdi başka yapanlar da oldu ama aynı kalitede yapamadılar henüz.  Her şişe sirkemiz farklı tat ve aromada. Çünkü  yaparken bitki gezegen uyuşumları ve astroloji gibi şaşmaz haritalardan yararlanmaya çok önem veriyorum. Ay takvimi, ayın gelgitleri, mitoloji önemli. Ruhsal rızaya önem veriyorum. O yüzden ürünle konuşuyorum.

Yorumlar

0 yorumlar