Ankara Life Dergisi

Kazandırırsan, Kazanırsın!

“Emlakta süreklilik ve kalıcı başarı için; olumlu bir zihin yapısı, güçlü bir zihniyet, disiplin, odaklanma ve iş ahlakı gereklidir. Tüm bunlar önce gelir ardından taktik ve stratejiler yer alır. Bu yüzden dünyanın en iyi taktik ve stratejileri bazı emlak uzmanlarında işe yaramaz, hatta sektörde azınlığın zirvede olmasının temel nedeni bile budur.”

Ciro ve satış üzerine Türkiye ve dünya çapında sayılı kişilerin aldığı Club Ödülleri’nin sahibi Hasan Özer, gayrimenkul sektöründe Lüx Konut ve Villa satışlarında adından söz ettiren bir isim. Başkentin en çok okunan yayını Ankara Life Dergisi ekibi olarak kendisine nasıl bu kadar başarı sağladığını, aynı zamanda sektöre dair merak ettiğimiz sorularımızı yönelttik.

Hasan Bey sizi tanıyalım öncelikle, Hasan Özer kimdir?

Ankara Gölbaşı’nda 1986 yılında doğdum. Akdeniz Üniversitesi’nde Haberleşme bölümü üzerine eğitimimi tamamladım. 6 yıldır evliyim, bir kız çocuğu sahibiyim.

Emlakçılık sektörüne nasıl ve ne zaman başladınız?

İlk olarak 12 yıl turizm sektöründe pazarlama departmanında çalıştım. Ardından emlak sektörüne ise; Coldwell Banker Pro Gayrimenkul’de başladım ve 7 yıldır danışman olarak yer alıyorum. Emklakçılığa dair eğitimlerimi ise, yurt içi ve yurt dışında tamamladım. 2019’dan bu yana satış ve ciro üzerine birinciliklerim oldu. Yatırım danışmanlığına ait bütün konular üzerinde çalışıyorum, bunlar içinde lüks konut, villa, arsa gibi özellikler mevcut.

İyi bir emlakçı olmanın önemli bir kriteri var mı?

Elbette var, karşılıklı güven ve sabır çok önemli. Emlakçılık sektöründe kazandırırsan, kazanırsın sistemi işlemekte. “Yatırımcıya ne kazandırabiliriz?” mantığı ile ilerleyebilmek önemli bir husustur.

Biliyoruz ki ekonomi şu anda çok dalgalı, insanların belirli bir miktarı olmasıyla yatırım yapmak istiyorlar, bunun için nasıl bir yol izlemeliler? İnsanları nasıl yönlendiryorsunuz?

Elbette bu dalgalanmalar bir yerde duracak, şu an için kredilerin yüksek olması ve bankaların belirli bir sınır koyması sebebi ile konuta karşı henüz çok talep yok. Arsa talepleri daha iyi, gelecek için de arsanın önemi daha ön planda. Bize gelen yatırımcılara hangi konuda yardım gerekiyorsa ona göre bir yol haritası çizerek ilerliyoruz. Bir yandan şöyle bir gerçek var ki; dolar, altın, borsa yükselebilir ancak emlak sıçrar.

Şehir içinde yer aldığınız gibi şehir dışı ya da yurt dışı çalışmalarınız var mı? Hizmetleriniz hakkında bilgi alabilir miyiz?

Coldwell Banker olarak ülkemizde toplam 180 ofisimiz bulunmakta. Türkiye’de yer aldığımız gibi yurt dışı ofislerimiz de bulunuyor, yani dünya üzerinde her yerde çalışmalarımız mevcut durumda.  Hizmetlerim arasında; profesyonel drone çekimi, video ve fotoğraf çekimi, sosyal medya reklamları, ilan portalları ve 15 ayrı pazarlama taktikleri bulunuyor, ayrıca ayrı ayrı dillerde hizmetler de sunuyorum. Örnek verecek olursam, Türkçe, Rusça, İngilizce dilleri mevcut.

Sektör içinde pek çok rakibinizin olması sizde nasıl bir etki yaratıyor, siz bu durumu nasıl karşılıyorsunuz?

Sektör içinde kimileri işi tam anlamıyla bilmiyor, fazla para kazanmak uğruna güven kaybediyor. Bu iş biraz güven odaklı olmakla birlikte, sabır da gerektiren bir yanı var.  Mesela ben takım elbisesiz hiçbir iş görüşmesine gitmem, özen gösteririm. Danışanıma işimdeki ciddiyetimi belli ettiğimden dolayı rakiplerim beni rahatsız etmiyor.

Yatırımcılar neden sizi tercih etsinler, diğer firmalardan ayrılan yönünüz nedir?

İş ve sosyal hayat ben de ayrı ayrı konumlara sahip değil. Sosyal hayatımda da işimden bir parça mutlaka bulurum. Düzenli ve programlı bir yaşantım olması sebebiyle örnek verecek olursam; erken kalkıp sporuma giderek  günümü başlatırım. Gittiğim spor salonunda bile bir network ortamı yaratırım. Çalışma saatlerimde günde en az 10 tane müşteri ziyaretinde bulunurum, mesela satışını yaptığım kişiler ile bağımı asla koparmıyorum, görüşmeye devam ediyorum, bir nevi yaptığım işi önemsiyorum. Bu sektörde iletişim çok önemli, devamlı olarak kendinizi hatırlatmanız gerekiyor.

Neden emlakçılık sektörüne başladınız, sizi bu alana çeken durum neydi?

Turizm sektöründen sonra evlendim ve Ankara’ya döndüm, geldiğimde bir işim yoktu ve emlakçılığa dair çok merakım vardı. Öncelikle bir inşaat firmasının pazarlama departmanında işe başladım, yaklaşık 1,5 yıl deneyim kazandım, sonrasında emlakçılık sektörüne geçtim. Bu sektörde kendi işinizin patronusunuz, herhangi bir duruma bağlı kalmadan kendinize vakit ayırabiliyorsunuz. Elbette bu çalışmıyoruz anlamına gelmiyor, alanda istikrar olmadığı sürece başarıyı yakalayamazsınız.

Emlakçılık sektörü için belirli bir sermaye gerekiyor mu? Bu sektöre atılmak isteyenlere ne önerirsiniz?

Kendimden örnek verecek olursam; işe girdiğimde hiçbir sermayem yoktu sıfırdan başlamıştım, zamanla birikim sağladım. Bu alanda kısa vadede olumlu sonuçlar alamıyorsunuz maalesef, en az 2 – 3  yıl beklemeniz gerekiyor, süreç içinde ise  çok iyi çalışmanız lazım. Emlakçılık sektöründe ilerlemek isteyenlere tavsiyem; tanıdık değil yabancı size para kazandırır, sürekli çevre edinmeye bakın, ben portföyümü devamlı yeni insanlar tanıyarak oluşturdum.

Ankara’da yatırım yapmak isteyenlere lokasyon olarak nereleri önerirsiniz?

Gölbaşı, İncek, Beytepe, Yapracık, Çayyolu bölgelerini önerebilirim, fakat bunun yanı sıra Türkiye’nin ve dünyanın her yerinde yatırım için yardımcı olmaktayız.

Son olarak Hasan Bey başarınızın sırrı nedir, insanları etkilemeyi nasıl başarıyorsunuz?

Herkese karşı pozitif yaklaşan bir yapıya sahibim. Benim için güler yüz ve pozitiflik olmazsa olmazdır. Sadece işim için değil, gündelik yaşantımda da böyleyim. Başarının sırrı bana göre sabah altıda uyanmakta saklı. Güzel bir kahve yapıp ardından spor ve güzel bir kahvaltı ile güne başlamak harika hissettiriyor, sporsuz yaşam düşünemiyorum. Haftada en az altı gün spor yaparım  böylelikle bedenimi, zihnimi daha çok toparlıyorum., sonrasında sabahları en geç sekiz buçukta işe koyuluyorum. Hayatta hiçbir başarı tesadüf değildir, bunun için her zaman çok çalışmak gerekir. Hayatı çekilir kılmanın en güzel yolu bu bence, ayrıca başarının sırrı sabır ve istikrarda saklı diyebilirim. Emlakta süreklilik ve kalıcı başarı için; olumlu bir zihin yapısı, güçlü bir zihniyet, disiplin, odaklanma ve iş ahlakı gereklidir. Tüm bunlar önce gelir ardından taktik ve stratejiler yer alır. Bu yüzden dünyanın en iyi taktik ve stratejileri bazı emlak uzmanlarında işe yaramaz, hatta sektörde azınlığın zirvede olmasının temel nedeni bile budur.

Yorumlar

0 yorumlar