Ankara Life Dergisi

Kedilerin Serenat Ayı: Mart

Kedi sahiplerinin en zor denebilecek dönemi mart ayında başlar havaların sınması ile kedilerde çiftleşme dürtüsü ortaya çıkacaktır. Farklı davranışlar ulumalar günlük yaşantısındaki hareketlerinin değişmesi evdeki kişilere karşı sinirli tutumlar sergileyebilir…

Peki, Neden Mart ayı:
Dönemin neden ilkbahar aylarına geldiğine bakacak olursak; muhtemelen çiftleşmenin gerçekleşebileceği ılık mevsimlerin bu zamana denk gelmesini sebep olarak düşünebiliriz. Kediler, doğal ortamları olan sokaklarda veya parklarda çiftleşebileceklerdir (kedilerin evcil hayvanlar olduğunu unutmayalım) ve bunu, soğuk kış günlerinde yapamazlar. İnsanların, Mart Ayı’nı özellikle fark etmelerinin sebebi ise, daha çok algıda seçiciliktir. Kediler aslında kış ayı hariç bütün mevsimlerde çiftleşebilirler, ancak uzun bir kışın ardından, kedilerin ilk çiftleşmeye başlaması, muhtemelen insanların ilgisini çekmektedir. Dikkat edersek yazın veya sonbaharın başlarında çiftleşen kedileri de bolca görebiliriz. Ancak bunlar, artık kedilerin çiftleşmesine alışmış insanların dikkatini çekmez.

Benzer şekilde, yaz aylarında birçok kedi çiftleşme sürecini tamamlayacağı ve yavrularının bakımına odaklanacağı için, kışa yaklaşılan zamanlarda çiftleşen kedi sayısı da azalmaktadır. Bu yüzden çiftleşen kedi görme sıklığımız da azalacaktır. Kedilerde, ovulasyon çiftleşme ile tetikler dolayısıyla birden fazla çiftleşme isteği buna bağlıdır. ilk çiftleşme olana kadar yumurtanın kanallarda bulunamamasıdır. Hatta kimi zaman ilk çiftleşmede ovulasyon tetiklenemez. Böylece, daha sonraki çiftleşmelerde üreme şansı çok daha yüksektir. Çoğu kişi fark etmeyebilir ama bir kedinin doğurduğu yavruların babaları, farklı farklı olabilir, çünkü döngü çok hızlı bir şekilde tekrarlanır ve farklı yumurtalar, farklı spermlerle döllenebilir. Bir kediniz varsa ve kontrolsüz çiftleşmesi gerçekleşmiş ise çok farklı yavrularla karşılaşabilirsiniz.

Kontrollü çiftleşme için neler yapılabilir:
Kedinizin çiftleşmesi için ona yardımcı olacaksanız ve doğan yavruların bakım sorumluluklarını alacaksanız doğru partner seçimi için ilk önce veterinerinize danışın. Bazı kediler ırk özellikleri açısından seçilmiş bir ırk ile çiftleşmek durumundadır. Ya da bu tarz bir durum söz konusu değilse arkadaş çevrenizden yardım alın. Bu dönemde anlaşabileceği bir partner bulması hem sizin hem de kediniz açısından büyük bir mutluluk olacaktır.

Mart ayında güvenlik önlemleri
Bu dönemde en önemli sorun çıkardığı sesler ve idrar püskürtmesidir. Kediler karşı cinsin kendilerini fark etmeleri için yüksek sesle ve sürekli ulumaya benzettiğimiz sesler çıkartabilir. Aynı zamanda kendisini belli etmek için yoğun kokulu idrarlarını duvarlara halılara veya mobilyalara püskürtebilirler. Bunun için kedinizin dikkatini farklı yönlere çekecek oyuncaklar farklı parkurlar satın alabilirsiniz. Koku bırakması durumunda ise profesyonel temizleyiciler kullanılmalıdır. Aksi takdirde evdeki kokuyla baş edemezsiniz.

Dikkat edilmesi gereken en önemli unsurlardan biriside güvenlik önlemleridir. Bu dönemde sıkça rastlanan kazalardan bir tanesi balkon veya pencereden aşağıya düşen kedi olaylarıdır. Bu tarz kazaları önlemek amacıyla güvenlik amaçlı konforlu kapalı alan oluşturabileceğiniz oyun çitleri, balkonlar ve pencereler için file tarzı ağlar alınmalıdır.

Yorumlar

0 yorumlar