Ankara Life Dergisi

Kendinizi Keşfetmenin Tam Sırası!

Kendinizi keşfetmenin tam sırası! As Koçluk – Danışmanlık’a yer verdiğimiz bu sayfamızda kendinize bir adım atmanın zamanının geldiğini anlayacaksınız. Profesyonel Koç ve Eğitmen Senem Ataseven, Ankara Life Dergisi okuyucuları için anlattı

As koçluk – Danışmanlık ‘ta neler yapılıyor?
Hayatın her alanında, verimliliği ve yaşam kalitesini maksimize edebilmek adına ihtiyaç duyulan gelişim sürecindeki en önemli aşama, içsel farkındalığın artırılması ve bireylerin aslını keşfetmeleridir. Bu keşif; istek, ihtiyaç ve beklentilerin netleşmesini sağlayarak, daha doğru hedeflerin belirlenmesini kolaylaştıracaktır. As Koçluk ve Danışmanlık olarak, aslını keşfetmek isteyen herkese yol arkadaşlığı yapmayı, kurumsal ve bireysel talepleri en iyi şekillerde değerlendirip, ortak çözümler üretmeyi amaçlamaktayız. Kurumlara ve bireylere kapsamlı ihtiyaç analizleri yaparak, gerekli eğitim veya koçluk hizmetlerini tespit ediyoruz. Sonraki aşamada ise, belirlenen hedefler ve zaman çizelgesi doğrultusunda, tasarladığımız eğitimler ve koçluk seanslarını düzenliyoruz.

İşinize çok bağlısınız ve bunun için birçok eğitim aldınız. Bunları biz biliyoruz ama okuyucularımız için bahseder misiniz?
Bilgiyi aktarmak benim için çok kıymetlidir. İnsan doğası gereği, bilgiye doyumsuz ve öğrenmeye açıktır. Bu anlamda eğitim sonsuz bir deryadır. Eğitimimi tamamladım demek yanlıştır. Çünkü bu sonsuzluğa açılan bir kapıdır. Mesleği icra edebilmek için öncelikle; Profesyonel Koçluk Eğitimi ile başladım. Ardından master programlara da katılarak; Öğrenci Koçluğu, Takım Koçluğu, Kariyer Koçluğu, Enneagram Eğitimi ve Eğiticinin Eğitimi sertifikalarını aldım. İş dünyasında kurumlara katkı sağlamak amacıyla Zaman Yönetimi, İş Yerinde Yazışma Teknikleri, Marka Yönetimi, İnsan Kaynakları Yönetimi ve Mülakat Yönetimi Teknikleri gibi pek çok eğitimlere katıldım.

Koçluk mesleğini diğer mesleklerden ayıran özellik nedir?
Koçluk, kişilerde farkındalık yaratma sanatıdır, gelişim ve değişim sürecidir. Yolunuza ışık tutar ve en önemlisi kendinizi tanımanıza olanak sunar. Kendinizle çıkacağınız uçsuz bucaksız bir yolculuğun yansımasıdır. Diğer mesleklerden ayrılan yönü ise; terapi, tedavi, akıl verme, yönlendirme, danışmanlık veya öğretmenlik yapılmayan; gündeminizi kendiniz belirlediğiniz, sizin en iyi versiyonunuzu ortaya çıkaran ve önyargısızlık ilkesine bağlı bir süreç olmasıdır.

Hangi eğitimin kime uygun olduğu ölçütünü nasıl saptıyorsunuz?
Kurumlara ve kişilere özel olarak bu saptamayı yapabilmek için, ilk etapta ücretsiz görüşmeler düzenliyoruz. Kurumsal alanda firmaların talep ve beklentilerini değerlendirerek, ihtiyaç duydukları eğitimleri belirleyip, bu alanlara odaklanan çalışmalar yapıyoruz. Bireysel koçluk sürecinde ise, danışanın hedef ve amaçlarını kimya görüşmesinde netleştirilip; bu doğrultuda ilerliyoruz. “Aslını Keşfet” mottosuyla yola çıktığımızdan beri bu sistemi takip ediyoruz, daha nice kurum ve kişilerle yollarımızın kesişmesi için de soluksuz devam ediyoruz.

Eğitimler sonrasında sertifika veriyor musunuz?
Elbette, eğitimlerimiz sonrasında katılım sertifikaları vermekteyiz. Katılımcıların verdikleri emeğin, azmin ve odağın taçlanması için, pandemi sürecinden önce, herkesin çok eğlenerek keyif aldığı sertifika törenleri düzenlerdik. İçinde bulunduğumuz uzaktan eğitim döneminde ise, sertifikaları dijital ortamda paylaşıyoruz.

Kurumsal ve bireysel koçluk nedir?
Kurumsal koçluk, hızla gelişen iş ortamında verilen kritik kararları en etkili yöntemle uygulamaya geçirebilmek ve mevcut kaynakları en verimli şekilde kullanabilmek amacıyla tasarlanan kapsamlı koçluk hizmetlerinin tümüdür. Kurumun taleplerine göre, takım koçluğu ve yönetici koçluğu alanlarında çalışmalar yapılır.
Bireysel koçluk ise, danışanın belirlediği gündeme ve varmak istediği noktaya göre yapılandırılan bir süreçtir. Kişisel etkinliklerini geliştirmek ve kendi hayatlarının lideri olmak isteyen tüm bireyler, profesyonel koçluk yardımıyla, hedeflerine ulaşmak için, ihtiyaç duydukları gelişim alanlarında çok etkili sonuçlar elde edebilirler.

Eğitimler sonrasında yetkinlik kazanmak kesin bir sonuç mu?
Hayatınız boyunca eğitim alabilirsiniz ama emek vermeden hiçbir şeyden sonuç alamazsınız. Eğitimlerimizin farkı, öğrenilen her şeyin mutlaka akılda kalmaya yönelik olmasıdır. Ancak uygulama ve pratik yapılmadığı takdirde, bir süre sonra, her eğitimin yarattığı etki azalacaktır. Bu sebeple, As Koçluk’ tan alınan her eğitim, size mutlaka yetkinlik kazandırdığı gibi, hayatınızda uygulayabileceğiniz kıymetli bilgileri de içermektedir.

Sektörde gözle görülür bir büyüme fark ediliyor. Bunun nedeni nedir?
Tüm dünya zorlu bir sınavdan geçiyor. Hem toplumsal, hem de bireysel olarak benimsediğimiz ve yaşamımıza yön veren birçok kavramın alt üst olduğu bu pandemi döneminde, bozulan dengeleri yeniden kurabilmek ve farklı seçenekleri değerlendirebilmek için, koçluk hizmeti almak çok etkili bir yöntem. Daha öncesinde profesyonel koçluğa ihtiyaç duymayan veya öncelik vermeyen pek çok kişi ve kurum, güncel koşullara uyum sağlamak ve yeni normale alışabilmek için bizlere başvuruyor. Bizler de bu süreçte yol arkadaşlığına ihtiyaç duyan herkesi, kapılarımız sonuna kadar açık bekliyor ve yolculuğumuza davet ediyoruz.

Yorumlar

0 yorumlar