Ankara Life Dergisi

Kent Gayrimenkul

Geleceğinizin Teminatını Kent Gayrimenkul ile Yapın!

Günümüz emlak sektöründe adından oldukça söz ettiren Kent Gayrimenkul’ü, başkentin en çok okunan yayını Ankara Life Dergisi olarak ziyaret ettik. Başarılı projeleri ve danışanlarına olan yüksek ilgi ve alakaları bulunan Kent Grup Kurucusu Mesut Daş, sektörün dinamiklerinden bahsederek merak ettiğimiz sorularımızı yanıtladı. İyi okumalar dileriz.
Röportaj: Hatice Şeyma Basut

Mesut Bey, emlak sektöründe ‘Kent Gayrimenkul’ olarak pek çok başarılı projeye imza atıyorsunuz. Ancak alanınıza yönelik sorularımıza geçmeden önce sizi tanıyalım. Mesut Daş kimdir?
Ankara’da büyüdüm aslen Mardinliyim, Elektronik Bölümü mezunuyum ancak mesleğimi fiili olarak çok uzun süre devam ettirmedim. Hayatımın her anında ticaretin içerisinde oldum, ilk iş yerimizi Kent Grup olarak 2003 yılında Çankaya ilçesinde açtım. Burada birçok firmaya yatırım danışmanlığı yaptım, aynı zamanda sağlık, eğitim, inşaat, otomotiv sektörü alanında çalışmalar yürüttüm.

Alanında en çok tercih ve tavsiye edilen firmalar arasında yer almaktasınız. Gayrimenkul danışanlarının ilk tercihlerinden biri olmanızın sebebi sizce nedir, başarınızın sırrından kısaca bahseder misiniz?
Tercih sebebi olmamız öncelikle her yatırımcının bizler için kıymetli olmasından kaynaklanıyor. Küçük ya da büyük fark etmez, tecrübeli ve konusunda uzman danışmanlarımız sayesinde danışanlarımızın ne istediği yönündeki analizlerini yapmak, kısa sürede yapacağı yatırıma uygun seçenekleri sunmak bizi en önemli tercih sebeplerinden biri yapıyor.

Konut veya ticari amaçlı emlak işlemlerinde gözümüze takılan ilk detay emlakçıdır. İyi bir gayrimenkul danışmanı bulmak için ne gibi kriterleri esas almalıyız?
Gayrimenkulü satarken ya da alırken ilk dikkat edilmesi gereken husus; çalışacağınız emlak danışmanın yetki belgesinin olup olmadığını ve sektörle alakalı bir eğitiminin olup olmadığını öğrenmektir. Çünkü mesleğini severek yapan, gerçekten bir meslek olarak gören kişiler bu alanla alakalı eğitimler alarak kendilerini geliştirir, özen gösterirler. Böyle bir danışmanla çalışmanız sizin için her zaman avantaj olacaktır. Bir diğer dikkat edilmesi gereken husus; Bölge Uzmanı olması. Nedir Bölge Uzmanı? Bölgesinde uzman olan kişi demektir. Yani emlak danışmanlığı yapan kişiler, kendi bölgelerinde zaman geçtikçe uzmanlaşırlar ve bu uzmanların sizlere sağlayacağı avantajlar çok olur. Bölge uzmanı danışmanlar o bölge piyasasını kendi bölgeleri olması hasebiyle herkesten iyi bilirler. Hangi gayrimenkulün kaç paradan ne kadar sürede satıldığına, ne şekilde satıldığına varana kadar her türlü bilgiye sahiptirler. Bu sebeple bir bölgede gayrimenkul satmak ya da alma noktasında bölge uzmanı danışmanlarla çalışmak sizlere artı değer sağlayacaktır.

Peki, bir gayrimenkulün satış süreci nasıl gerçekleşiyor? Siz danışanlarınızla nasıl bir diyalog kuruyorsunuz?
Gayrimenkullerin satış süreci öncelikle ekspertiz çalışmasıyla başlar. Doğru fiyat tespiti gayrimenkulün pazarlanmasındaki en ön önemli faktörlerden birisidir, yüksek fiyatla satışa çıkardığınız bir mülk hem size hem de danışanlarınıza zaman kaybettirir. Biz satış sürecindeki gayrimenkulümüzün tapu ve belediyedeki bilgilerini inceliyoruz, brüt ve net alanını hesaplıyoruz, ayrıca rakip pazar analizimizi danışanlarımıza sunuyoruz. Böylelikle sizden aldığımız yetkiyle pazarlanması konusunda çalışmalara başlıyoruz. Yaptığımız çalışmalara istinaden mülkünüzle ilgilenen alıcı adaylarını ofisimize davet ediyor, aldığımız teklifleri danışanlarımıza iletiyor, değerlendirmesinde yardımcı oluyoruz.

Son dönemlerde yaşanan krizlerin sektöre etkileri hakkında neler söyleyebilirsiniz? Bu dönemin alım satım oranları ne durumda? Gayrimenkule yatırım yapmak isteyenlere vereceğiniz öneriler neler olurdu?
Yoğun bir seçim atmosferinden kurtulduk, bu sene gayrimenkulle alakalı yine dolu dolu bir yıl olacağını düşünüyorum. Yeni kampanyalarla birlikte sektör biraz daha hareketli bir noktaya gelecek. Kira tansiyonu devam edecek, çünkü kiralık konut arzıyla alakalı çok ciddi problemler var. Konut satışlarıyla alakalı konut kredileriyle piyasalara yeni destekler verileceğini düşünüyor, yıl içerisinde konut sektöründeki hareketliliği yaşayacağımızı öngörüyorum.

Yorumlar

0 yorumlar