Ankara Life Dergisi

Keyifli Anların Vazgeçilmez Durağı; Evliyaoğlu Kahve Evi

Kahveyi sevmeyen yoktur diye düşünüyorum. Hele milli gurur kaynağımızdan biri olan Türk kahvesini… Şimdi ise sizleri damak tadına güvenenler adına, keyfi tadında saklı olan bir kahve evi yolculuğuna çıkarmak istiyorum. Başkentin en çok okunan yayını Ankara Life Dergisi ekibi olarak durağımız Evliyaoğlu Kahve Evi. Hoş sohbetlerin edileceği, keyifli anların yaşanacağı sıcacık görünüme sahip bu mekanımızda birbirinden farklı lezzetler sizi karşılamakta. Ankara Life Dergisi ekibi bu şirin mekanın sahibi Kenan Özkazanç ile buluştu, merak ettiklerini siz değerli okurlarımız adına sordu.

Kenan Bey sizi tanıyabilir miyiz? Kenan Özkazanç kimdir?
İlkokul ikinci sınıftan itibaren ticaretin içinde yetişmiş biri olarak 2014 yılında kuruyemiş ve kahve evi olarak gıda sektöründe yer almaktayım. Bunun yanı sıra önceleri tuhafiye, giyim, otosanayi, mobilya, turizm gibi çeşitli sektörlerde çalıştım. Evliyim ve 3 çocuk babasıyım.

Evliyaoğlu Kahve Evi’nin sektöre girişi nasıl ve ne zaman gerçekleşti?
2011 senesinde halı ve çeyiz mağazam vardı ve iflas etmiştim. Birkaç ay arayıştan sonra 2012 yılında turizm ve şehirler arası taşımacılık yapmaya başladım. Bir buçuk yıl çalışmanın ardından 3 araçlık ufak bir filo oluşturdum ama bir sabah telefon aldım ve şoför arkadaşımın kaza yaptığını öğrendim ve o gün turizm işini bıraktım, sektör arayışına girdim. Bir gün evime elinde kuruyemiş kağıdı ile misafirim geldi ve o an kuruyemişçi dükkanı açmaya karar verdim. Ardından dükkan arayışına girdim sonrasında Aydınlıkevler’deki mekanımı buldum. 2014 Haziran ayında açmıştım fakat bir sorun vardı, hayatımda hiç türk kahvesi içmemiştim o gün eşime bana Türk kahvesinin nasıl yapıldığını öğretmesini istedim. Öğrendiğim kadarıyla işime başladım, daha sonra elektrikli kumda kahve makinası yaptım ve sürekli kendimi geliştirerek bu sektörde adımızı bilinir bir marka haline getirdim. Şimdi ise; 2 oğlum, eşim ve ben çalışıyoruz, Take-Away kahvelerini kendimiz geliştiriyoruz.

Misafirlerinize sunduğunuz hizmetlerinizden bahseder misiniz?
Bizim kendimize has bir kahve sunumunuz var, Türk kahvesi ve dibek kahvesi oldukça iddialı olduğumuz alanlardır. Bir kafede olması gereken tüm içecek gruplarının yanı sıra günlük dilim pastamız, bize has sufle ve Evliyaoğlu Special (ballı cevizli) en beğenilen tatlılarımız yer almaktadır.

İyi bir kahvenin sırrını öğrenmek istiyoruz. Sizce bir kahvenin iyi olup olmadığını nasıl anlarız?
İyi bir kahvenin kokusu keskin olmalı, aromasının ve kıvamının kaliteli olması gerekiyor. Kahvenin uzmanlık gerektirecek bir ürün değil, tecrübe gerektiren bir içecek olduğunu düşünüyorum. Hiç Türk kahvesi içmemiş biri olarak, ürün hakkında günlerce uzmanlarından eğitim aldım ve bu konuda kendimi daha da geliştirmeye devam ediyorum.

Evliyaoğlu Kahve Evi’nin geleceğe yönelik hedefleri nelerdir?
Yakında Franchise vermek için altyapı çalışmalarımız devam ediyor, kuru kahve konusunda İstanbul ve İzmir gibi Ankara’nın da Türkiye genelinde tanınmış bir marka olması yolunda ilerlemeye çalışıyoruz.

Yorumlar

0 yorumlar