Ankara Life Dergisi

Kış Lastiklerinizi Şimdi Alın, Kârlı Çıkın!

Ankara’da lastik sektöründe profesyonel hizmetleriyle adından sıkça söz ettiren PROLAS Profesyonel Lastik Hizmetleri Sahibi Barış Çetin Yılmaz, şehrin en çok okunan yayını Ankara Life Dergisi’ne konuk oldu. Sektörün dinamiklerinden ve PROLAS’ın müşterilerine sunduğu kaliteli hizmetlerinden bahsettiği çok özel röportajı sizlerle, iyi okumalar dileriz.
Röportaj: Hatice Şeyma Basut
Barış Bey lastik sektöründe uzun yıllardır faaliyet göstermektesiniz. Ancak alanınıza yönelik sorularımıza geçmeden önce sizi tanıyalım. Barış Çetin Yılmaz kimdir, mesleğinize giriş hikayeniz nasıl ve ne zaman başladı?
30 Temmuz 1974 yılında Ankara’da dünyaya geldim. İlkokul, ortaokul ve lise eğitimimi Arı Koleji’nde tamamladım. Lisans eğitimlerimi Ankara Üniversitesi D.T.C.F Çağdaş Yunan Dili ve Edebiyatı, Anadolu Üniversitesi Otelcilik ve Turizm bölümlerinde gerçekleştirdim. Daha sonra bir süre turizm ve otomotiv sektörlerinde çalıştım. 2001 yılında dünyanın en büyük lastik üreticilerinden biri olan Goodyear Tire And Rubber Company’nin Türkiye iştiraki olan Goodyear Lastikleri T.A.Ş’ de görev almaya başladım. Satış ve pazarlama bölümlerinde farklı pozisyonlarda kendimi ve vizyonumu geliştirmeye çalıştım.
Bu dönemde Dünya’nın ve Türkiye’nin birçok yerinde lastik sektöründeki dinamikleri yakından inceleme fırsatı buldum. 2015 yılında kendi isteğimle Goodyear şirketinden ayrıldım ve 2016’da PROLAS Profesyonel Lastik Hizmetleri’ni hayata geçirdim. Bu işe başlarken en büyük hedefim; sektördeki uzun yıllara dayanan deneyimimi müşteri memnuniyetini sağlamak ve misafirlerimizin ihtiyaçlarını en uygun şekilde gidermek için kullanmaktı. Bunu da ekibimle birlikte sürdürülebilir şekilde devam ettirmeye çalışıyorum.

PROLAS’ın sunduğu hizmetler nelerdir?
PROLAS’ta öncelikli hedefimiz lastik ve lastik servis ihtiyaçları için sanayi bölgelerine gitmek istemeyen araç kullanıcılarının ihtiyaçlarını şehrin merkezinde, konforlu bir ortamda çözmektir. Bizi tercih eden araç sahipleri her marka yazlık, kışlık ve dört mevsim lastiğin yanında mevsimlik lastik değişimi, lastik oteli, balans, jant düzeltme, lastik tamiri, nitrojen gazı, klima gazı, akü, yol yardımı, araçların kozmetik bakımı gibi hizmetlerimizden faydalanabilmektedir.

Ülkemiz lastik sektörünün konumu hakkında bilgi alabilir miyiz? Yaşadığınız sıkıntılar neler ve bu sıkıntılara yönelik nasıl bir yol haritası izliyorsunuz?
Ülkemiz dünyada lastik üretiminde çok önemli bir konuma sahip ve yıllık lastik satışı yenileme pazarında 23 milyon adetin üzerindedir. Çok önemli global lastik üreticileri ülkemizde üretim yapmakta ve ürünleri yurt dışına ihraç ederek önemli miktarda ihracat girdisi sağlanmasına katkıda bulunmaktadır. Son dönemde yaşadığımız en önemli sıkıntı enflasyon ve hammaddedeki fiyat artışlarının lastik maliyetlerine de yansımasıdır. Biz müşterilerimizin bu durumdan çok fazla etkilenmemesi adına bir sonraki sezon kullanacakları lastikleri en iyi fiyatlarla önceden satın almaya teşvik edecek uygulamalar yapmaya çalışıyoruz. Bu dönemde gerçekleştirdiğimiz; “Kış Lastiklerinizi Şimdi Alın, Karlı Çıkın” uygulaması buna en güzel örneklerden biridir.

Biliyoruz ki önümüzdeki dönem kış ayına geçiş yapacağız. Bundan dolayı insanların kış lastiği kullanma alışkanlığı konusunda ne düşünüyorsunuz? Sizce bu durum ek bir maliyet olarak mı görülüyor?
Ankara’da Ekim ayının ortalarından itibaren hava sıcaklıkları geceleri +7 derecenin altına düşüyor. Bu hava sıcaklığının altında Ankara gibi kış mevsiminin sert geçtiği yörelerde mutlaka kış lastiği kullanılmalıdır. Bizim müşterilerimiz bu konuda oldukça bilinçli ve mevsimine uygun lastik kullanmak konusunda çok hassas. Lastik konusu can ve mal güvenliği için çok önemli olduğundan bu durum ek bir maliyet olarak görülmemeli, aksine orta vadede maliyeti düşüren bir uygulama olarak algılanmalıdır.

Yorumlar

0 yorumlar