Ankara Life Dergisi

Kış Sezonu Tatili İçin Yerinizi Ayırttınız Mı?

“Kış turları için en uygun rezervasyon dönemi Ekim ayının sonlarına doğrudur. Ekim ayı içinde planlayacağınız bir kış tatili için en güzel tesislerde en uygun fiyatla tatil yapma imkanını yakalayabilirsiniz.”

Başkentin en çok okunan yayını Ankara Life Dergisi olarak bir kez daha Volera Grup’a konuk olduk. Kış mevsiminin yaklaşması ile birlikte tatil sezonları da açılmış bulunmakta. Hem yurt içi hem de yut dışı gezilerimizde bize en iyi ilgi ve hizmeti verecek olan Volera Grup, merak ettiğimiz ne varsa yanıtladı. Keyifli okumalar dileriz.

Röportaj: Hatice Şeyma Basut

Öncelikli olarak Volera Group’u bu sayımızda da aramızda görmekten mutluluk duyduğumuzu söylemek istiyoruz. Kış sezonuna yaklaştığımız şu günlerde tur faaliyetleriniz neleri kapsıyor?
Öncelikle mevsim ya da özel dönemler fark etmeksizin verdiğimiz tüm tur hizmetlerinin ve seyahat planlamalarının yıl boyunca devam ettiğini belirtmek isterim. Mesela kışa hazırlandığımız şu günlerde dileyen müşterilerimiz adına daha sıcak sahiller için planlama yapabiliriz. Kış turlarımızda ise hem yurt içinde hem de yurt dışında beyaz örtünün enfes güzelliği eşliğinde tatilinizin keyfini çıkarabileceğiniz her yere ulaşmanızı sağlıyoruz.
Yurt içi kış turlarımızda Uludağ turları, Ilgaz turları, Palandöken turları, Kartalkaya turları, Elmadağ turları, Kapadokya turları, Erciyes turları, Kartepe turları, Doğu Ekspresi turları ve yurt içi kayak turları gibi birçok turumuz bulunmakta. Yurt dışı kış turlarımızda ise daha çok seçenekle karşılıyoruz sizi. İtalya’da Roma kış turu, Fransa’da Paris kış turu, İspanya’da Barselona, Batı Amerika, Yunanistan, Amsterdam, Romanya, Belgrad turu müşterilerimize sunduğumuz ve kış mevsimini geçirmekten ayrı bir keyif alacakları zengin kış turu seçeneklerimizden bazıları. Aynı zamanda yılbaşı için olan turlarımız da kış turları için bir seçenek olabilir.

Kış turlarının avantajlarından biraz bahseder misiniz?
Tatil dediğimiz zaman bizim ülkemizde olduğu gibi dünya genelinde de akla ilk gelen deniz tatilidir. Ama değişen zamanla birlikte kültürel alışkanlıklarımız da değişiyor ve bu konudaki davranış biçimlerimiz ve bakış açımız da daha küresel oluyor. Artık dünya ile beraber bizim ülkemizde de tatil olgusu sadece güneşe, kuma ve sıcak denizlere sıkıştırılmış bir olgu olmaktan çıkıyor. Bu bizi sevindiren bir gelişme, çünkü bu şekilde insanın zamanı üzerindeki sınırlaması da ortadan kalkmış oluyor. Bu anlamda kış turlarına olan ilginin her geçen yıl artıyor olması güzel bir gelişme olmakla birlikte bu ilgi beraberinde insanlara geniş bir yelpazede çok çeşitli seçenekler sunuyor. Yaz mevsiminde yapılamayacak olan kar motosikletine binmek, kızakla kaymak, kayak, snowkiting, snowboard, snowtubing gibi aktiviteler yapılabilir. Ayrıca ülkemiz coğrafi yer şekilleri bakımından oldukça zengindir. Romantik bir tatil geçirmek isteyenler kış turlarını asla kaçırmamalı. Tokatlı kanyonu, Horma kanyonu gibi yerler özellikle kış mevsiminde ziyaret edildiğinde görsel bir şölen sunuyor. Kapadokya’da balona binildiğinde gökyüzünde çekilen fotoğrafların kışın daha güzel çıkmasının sebebi; doğanın cömertçe bütün güzelliklerini sunmasıdır. Abant gölü, Uzungöl, Sapanca gölü ve Yedigöller Milli Parkı da karın etrafı kaplamasıyla beraber bambaşka bir görünümle tatilinizi masalsı bir hale dönüştürüyor. Aynı şekilde her sene kış mevsiminde düzenlenen Ayder Kardan Adam Festivali, ülkemizdeki sayılı kış festivallerinden biridir ve bunun gibi hem yurt içindeki hem de yurt dışındaki kış festivallerini deneyimlemek de kış turlarına özel avantajlar arasında vereceğiniz en iyi kararlardan birisi olabilir.

Sizce en çok tercih edilen tur sezonu hangisi?
Az önce belirttiğim gibi tatile karşı geliştirdiğimiz tutumlar değiştikçe tatil seçeneklerimiz de çeşitleniyor. Kültür turlarını, festival turlarını, hafta sonu turlarını buna örnek olarak verebilirim. Ülkemiz için konuşmam gerekirse; hem Akdeniz iklimini yaşamamızdan hem de eğitim sistemimizde üç aylık bir tatil olmasından dolayı en çok tercih edilen tur sezonu; deniz turizmi dediğimiz yaz sezonudur. Türkiye’de yaz turizmi çok hareketlidir. Bununla birlikte dini bayramlarla beraber gelen uzun resmi tatillerde de hem kış hem de yaz turlarına gelen taleplerde yoğunluk yaşanmaktadır. Hatta bu dönemlerde bazı tatil beldelerimizin normalin çok üstünde yerli turist aldığına dair haberler basına da yansımaktadır. Burada da hem tatilci yoğunluğunu öngörebilmek hem de yer bulabilmek için erken rezervasyon yapmak ve sakin şehirleri belirlemek önemli oluyor. Biz Volera Tur olarak aldığımız aksiyonlarla her sezonda müşterilerimizin ihtiyaçlarına göre tatil planlaması yaparak bu tarz sorunlar yaşamalarını önlüyoruz.

Kış turları için en uygun rezervasyon dönemi ne zaman olmalıdır?
Kış turları dediğimiz zaman Aralık, Ocak ve Şubat aylarını kapsayan dönemi anlamalıyız. Yaz turlarında olduğu gibi kış turlarında da en uygun rezervasyon dönemi ‘erken rezervasyon’ dönemidir. Bu nedenle de kış turları için en uygun rezervasyon dönemi Ekim ayının sonlarına doğrudur. Ekim ayı içinde planlayacağınız bir kış tatili için en güzel tesislerde en uygun fiyatla tatil yapma imkanını yakalayabilirsiniz. Yaz aylarına kıyasla aynı otelde yüzde elli oranında daha uyguna tatil yapma imkanınız olabilir.

Kış tatiline yurt dışında nerelere gidilebilir?
Burada karın tadını çıkarabileceğiniz ve doyasıya kar tatili yapabileceğiniz Avrupa ülkelerinden bahsetmek isterim. Norveç’in kuzeyinde yer alan Troms eyaletinin başkenti olan Tromso kış tatili için en çok gidilmesi gereken yerlerden biridir. Doğası ile göz kamaştıran Tromso’da kuzey ışıklarını görme fırsatı yakalayabilirsiniz. Aynı zamanda müzeleri ve bilim merkezleriyle de çok ünlü bir yerdir. Bir başka seçenek olarak kar tanelerinin en çok yakıştığı şehirlerden birisi olan Prag mutlaka görülmeli. Kış aylarında karlar altındaki yüz kuleli şehri izlemenin keyfi de bir başka olabiliyor. Karnavallara katılmayı seviyorsanız Şubat ayında düzenlenen Venedik Karnavalı harika bir tercih olabilir. Eğlenceli ve hareketli aktivitelerle dolu ışıl ışıl, rengarenk ve neşe dolu sokakları ile güzel bir deneyim yaşayabilirsiniz. Son olarak buz pateni yapmayı seviyorsanız Budapeşte’nin en büyük parkı olan Varosligeti Mujegpalya kış sezonunda devasa bir buz pateni olarak hizmet veriyor. Keyifli bir deneyim olabilir. Ayrıca yurt dışında kış tatili yapmanın yurt içinde yapılacak bir kış tatiline göre daha ekonomik olduğunu da belirtmek isterim.

Yorumlar

0 yorumlar