Ankara Life Dergisi

Kooperatif Algısını Değiştiren İsim; Efe Alıcı!

“Art niyetli kötü yöneticiler olmadığı sürece kooperatifler gerçekten çok avantajlı yatırım fırsatlarıdır. Değerli bir bölgede tek başınıza yapamayacağınız bir yatırımı güvenli olduğuna inandığınız bir kooperatif grubuyla çok rahat bir şekilde yapabilir ve kazanabilirsiniz.”

Kariyeri, tecrübesi ve yaptıklarıyla adından oldukça söz ettiren Efe Alıcı, uzun yıllardır kooperatif sektöründe yer alıyor. Bunun yanı sıra geçtiğimiz günlerde Hızlı ve Öfkeli 10’un Ankara sponsorluğunu yaparak işine entegre etmesi ise cabası… Alanında pek çok başarıya imza atan Efe Alıcı, kooperatif sektörünün bir dönem insanların aklında olumsuz örnekleriyle dolu olmasından kaynaklı şeffaflığı baz alarak yatırımcı ya da üyelerine anlatarak farklı bir soluk getiriyor. Böylelikle insanların her detayıyla güvende hissedeceği sistemi oluşturarak tabuları yıktığını söyleyen Efe Alıcı, sektörün dinamiklerini başkentin en çok okunan yayını Ankara Life Dergisi’ne muhteşem bir röportaj vererek açıkladı. Keyifli okumalar dileriz.
Röportaj: Hatice Şeyma Basut

Efe Bey uzun yıllardır faaliyet gösterdiğiniz kooperatifçilik sektöründe yer almaktasınız. Ancak alanınıza yönelik sorularımıza geçmeden önce sizi tanımak istiyoruz. Efe Alıcı kimdir, mesleğe giriş hikayeniz nasıl ve ne zaman başladı?
1987 doğumluyum. 7 yıllık evliliğimde her anımda her işimde yanımda olan bir eşe sahibim ve 6 yaşında bir kız babasıyım. Bu mesleğe 2005 yılında Başkent Üniversitesi’nde öğrenciyken okuldaki çevremden etkilenip ticaret yapmaya karar vermemle başladım. Herkesin bir hikayesi vardır, benim hikayemin de başlangıcı burası oldu. İş hayatımdaki en büyük şansım ise; bu sektörde alanında profesyonel kişilerin çıraklığını yaparak yetişmemden kaynaklıydı. Gerçekten bu durum Allah’ın bana bir lütfu olduğu çok özel bir yolculuğun başıydı. Böylelikle 2008 yılından bu yana 15 yıldır yatırım sektöründe yer alıyorum.

İhtiyaçlarını karşılıklı yardımlaşma yoluyla giderilmesini sağlamak ve ortakların çıkarlarını korumak amacıyla oluşturulan kooperatifler bir dönem insanların aklında olumsuz yönleriyle kaldı. Şu an bile eksilerini daha çok göz önünde bulunduranlara dair siz nasıl bir yol haritası benimseyerek güven kazanıyorsunuz?
Kurmuş olduğum kooperatif sistemindeki en iddialı olduğum detay zaten tam da bu sorunuz! Günümüzde kooperatif yatırımından dolandırılmış, amacına ulaşmamış, sadece yöneticilerinin kazanıp sefa sürdüğü yatırımcının hiç kazanamadığı, memnun kalmadığı gibi canı sıkıcı hikayeleri neredeyse her ailede bir kişiden dinlemek mümkün. Ben kurmuş olduğum kooperatiflerimde insanların kafasındaki bu kirli kooperatif sistemi düşüncesini yıktım. 15 yıllık tecrübemle kooperatiflerimdeki ilerleyiş ve şeffaflık sistemi konusunda bizi diğerlerinden ayıran şey; yıllardır bu sektörde kazanmış olduğum bilgi ve birikimlerimi iyi niyetle önce yatırımcılarımıza, üyelerimize kazandırmak ve kendilerini her detayıyla güvende hissettiği bir sistem içerisinde kurmakla oldu. Biz üyelerimizden aidat toplamıyoruz, huzur hakkı adı altında toplanan paraları talep etmiyoruz. Grubumuzdaki üyelere müşteri değil, yol arkadaşı olarak baktığımız için sistemimizden herkes memnun ve mutlu. Bildiğiniz üzere kooperatiflerde üyelere yük olan fazla aidat ve huzur hakkı ödemeleri gibi üyeleri yıpratan detayların hiçbirini sistemimize dahil etmiyoruz. Adımız kooperatif bizim ancak yaptığımız işin özün şu; el ele verip güncel piyasalarda hiçbir hamle yapamadığımız, az miktarda paralarımızı birleştirerek toplu bir halde doğru bölgelere güvenli ve kafamız rahat bir şekilde düzgün yatırımlar yapıp kazanmak var. Her yıl yaptığımız genel kurul toplantılarımızda bile herkes memnun ve mutlu olduğu için sohbet muhabbet çerçevesinde keyifle yapmaktayız. Son olarak şunu paylaşmak isterim; kooperatif sistemleri yanlış ya da kötü olamaz. Kooperatiflerin adını kötüye çıkaran niyeti kötü yöneticilerin olmasından kaynaklıdır. Kooperatif sistemleri aslında yatırım adına çok güzel fırsatlardır ama doğru kooperatif ve doğru kişilerle olduğunuzdan emin olmak önemli. Bu güveni sağladığınız anda inanın ve sonra sistemlere dahil olun.

Aynı zamanda Hızlı ve Öfkeli 10’un Ankara sponsorluğunu yaptınız. Sizin için nasıl bir deneyimdi? Çevreden nasıl dönüşler aldınız?
Benim için reklam vermek ve sponsor olmak her şeyden önce güzel birer anı oluyor. Reklam vererek ve sizler aracılığınızla aslında yapmak, anlatmak istediğim olay şu; reklamlardan dönüş olsun daha fazla satış yapalım gibi bir amacım gerçekten yok. Çünkü; grup yapımız biraz farklı, dışarıya karşı satışımız yok denecek kadar az. Her şeyden önce grubumuzdan birileri referans olmadığı sürece üye kabul etmiyorum. Kişi sayımızı artırmak gibi bir çaba içerisinde değilim ki istesem üye sayısını yüzlerce kişiye çıkarabilecek tecrübeye sahibim. Bunun sebebi de kontrolü ve gruptaki samimiyetimizi kaybetmek istemeyişim. Az önce de bahsettiğim gibi sistemimiz ve şeffaflığımız konusunda net ve iddialı olduğum için göğsümü gere gere kooperatiflerimin reklamını veriyor, attığım adımlardan emin olduğum için de her mecrada çok şükür gururla yaptığım kooperatif işlerimden bahsedebiliyorum. Anlatmaya, göstermeye çalıştığım konu gerçekten şu; bugüne kadar kötü niyetle ya da kontrolsüz şekilde yürütülüp muvaffak olamayan, insanlarda kötü anılar, tecrübeler bırakan kooperatiflerin hala var olduğunu söylemek. Aynı zamanda bizim gibi kendi adından ve yaptığı işlerden gururla bahsedebilen, sektörde oluşturulan farklılıkların bilincinde olup insanların güvenini kazanmış, işini düzgün yapan kooperatifler de olduğunu gösterebilmek.

İnova Yapı Kooperatif olarak güncel projeleriniz bulunuyor mu? Ajandanızda neler var?
4 farklı şehirde 4 farklı kooperatif olarak faaliyet gösteriyoruz. Her bölgeye ve işe ayrı bir kooperatif kurarak yola devam etmeyi daha doğru buluyoruz. Bugüne kadar Organize Sanayi Bölgesi (OSB)’ne yatırım yapmayı tercih ettik. 4 kooperatifimizden birincisi Ankara, ikincisi Balıkesir (İNOVA) olarak yatırımlarımızı yaptık. Üçüncüsü Antalya / Belek dördüncüsü ise İzmir’de olmak üzere turizm bölgelerinde de faaliyet göstermek adına sahil bandına yatırım yapmayı tercih ettik. Önümüzde yapacağımız işlerimiz yeni planlarımız tabii ki var, zamanı gelip işler olgunlaştığında yapacaklarımızı zaten gruplarımızla paylaşacağız.

Geleceğimiz 5 yıl içerisinde bu sektörü nasıl bir konumda görüyorsunuz? Genel bir değerlendirme alabilir miyiz?
Her sektörde olduğu gibi her zaman işini iyi yapanlar da kötü yapanlar da olacaktır. Sorunuzdaki 5 yıllık zaman dilimi daima kendime koyduğum hedef süresi olmuştur. 15 yıl boyunca her 5 yılda bir istediğim hedeflerime ulaşmak, istediğim konuma varmak çok şükür hep nasip oldu. Genel olarak şunu söyleyebilirim; art niyetli kötü yöneticiler olmadığı sürece kooperatifler gerçekten çok avantajlı yatırım fırsatlarıdır. Değerli bir bölgede tek başınıza yapamayacağınız bir yatırımı güvenli olduğuna inandığınız bir kooperatif grubuyla çok rahat bir şekilde yapabilir ve kazanabilirsiniz.

Yorumlar

0 yorumlar