Ankara Life Dergisi

‘Kozmetik İhracatını Denemek İstiyorum!’

Güzellik sektörünün çağımızda büyük önem arz ettiğini hepimiz bilmekteyiz. Birçok merkez açılarak çeşitli uygulamalar yapan yerler ise haliyle çoğalmış durumda. Bu işin duayenlerinin elinden hizmet alıyor olmaksa bize güven veren bir özellik taşımakta. Şimdi sizlere Karadeniz Bölgesi’nin ilk estetisyenlik okulunu kuran Seçil Büke’yi tanıştırmak istiyorum. Avrupa’dan aldığı eğitimleriyle ülkemize katkı sağlayan Seçil Büke’nin çok özel röportajı, başkentin en çok okunan yayını Ankara Life Dergisi’nde. Keyifli okumalar dilerim.

Röportaj: Hatice Şeyma Basut

Seçil Büke Kimdir?
20 yılı aşkın sektöre hizmet ve yön verenlerden biriyim. Karadeniz Bölgesi’nin ilk estetisyenlik okulunu açtım. Kendimi zamanla geliştirmek için çok eğitim aldım, en son kozmetik eğitimimi Almanya’da tamamladım. Almanya’daki Inspira Cosmetics markasını Türkiye’ye kazandırdım. Böylelikle Avrupa’nın iyi markalarından biri olan Inspira Cosmetics, artık Türkiye’de yer alıyor. Bunun haricinde bir dönem buharsız yeni nesil cilt bakımı tekniklerini ekibimle Türkiye’de şehir şehir gezip anlatmaya çalıştım.

Seçil Büke Güzellik Merkezi hangi hizmetleri sunuyor?
Güzellik sektörü eskisi gibi değil, çok kapsamlı işlemleri var. Önemli olan yasal işlemlerin sağlıklı bir şekilde salonda hizmet verilmesidir. Bizim salonumuzda; Epilasyon, Profesyonel Cilt Bakım çeşitleri, El ayak bakımları, Bölgesel İncelme, Kalıcı Makyaj işlemleri yapılmaktadır. Bunların içinde en sevdiğimi sorarsanız; İp Collagen ve ameliyatsız yüz germe işlemleri yer alıyor.

Cilt bakımında buhar kullanmıyor musunuz?
Avrupa, cilt bakımlarında buhar kullanmıyor. Meyve asitleriyle ölü deri ile canlı deri birbirinden ayrıştırılıp, bakıma hazır hale getiriliyor. Bu da cilt bakımında ayrı bir konfor sağlıyor, üstelik hızlı sonuçlar veriyor.

Peki, İp Collagen uygulaması ve ameliyatsız yüz germe işlemleri hakkında bizi aydınlatır mısınız?
İp Collagen, saf ipek böceği kozasından elde edilen kolajen dokusudur. Cilt dokusunda azalan kolajen dokuyu güçlendirmek için, vitaminlerle yaptığımız cilt yenileme işlemidir. Bu işlem göz çevresi morlukları, göz çevresi çöküntüleri, ince kırışıklıklar adına oldukça etkili bir yöntemdir. 4 ila 6 seans uygulanmasını öneriyoruz. HD Focus cihazının ise iki çeşidi bulunuyor. Biri hekimlerin kullanıldığı tıbbı cihaz ve diğeri kozmetik olan cihazdır. Kozmetik olan cihazımız HD Odaklı Focus Ultrason işlemi ile üç ila beş yaş gençleşmede güzel sonuçlar vermektedir. Cildin alt katmanına verilen hafif ısı ile cilt altında kolajen üretimi artmaya başlamaktadır. Artan kolajenle cilt kendini hızlı bir şekilde yeniliyor, bu da salonumuzda etkili bir sonuç demektir. Derin kırışıklıklarda bile etkili sonuçlar alıyoruz.

Salonunuzda uyguladığınız işlemlerin kalıcılığı ne kadar?
Bizim uyguladığımız işlemlerle doktor işlemleri genellikle karıştırılır, bizde yapılan işlemler cilt üzerinde onarma ve yenileme yapar. Bu da cilt yaşının geriden gelmesini sağlar, yani gençleşmiş olursunuz. Bu durumu korursanız her zaman daha genç görünürsünüz.

Seçil Hanım, aynı zamanda bu alan üzerinde bilirkişilik yapıyorsunuz. Bu konu hakkında bize bilgi verir misiniz? Güzellik sektöründe bilirkişi nasıl olunur? Hangi sertifikalara sahip olmak gerekir? Eğitim alanlarınızdan bahseder misiniz?
Hangi meslek alanında olursanız olun mesleki eğitimden ve bir süre hizmet verdikten sonra bilirkişilik kursları açılmaktadır. Onları tamamladıktan sonra başvuru yapıp, bilirkişilik yapabiliyorsunuz.

Danışanlar size en çok hangi şikayetle geliyor ve hangi çözüm yolları sunuyorsunuz?
Bize gelen şikayetler genellikle hizmetlerin tamamlanması, çok seans verip hizmet bilincinin olmaması yönünde. Bu cilt bakımında ve epilasyon işlemlerinde de aynı, 16 seans cilt bakım hizmeti satılıp, her seansta temizleme işlemi ile sonuç alınmaya çalışılmaktadır. İyileştirmeye yönelik işlemler yapılmadan, hizmet bilinci gelişmeden işlemler yapılıyor, üzücü bir durum bu. Maalesef sektörel olarak bu durumdan hepimiz etkileniyoruz.

Son olarak geleceğe dair hedefleriniz nelerdir?
Sektörel olarak kozmetik ihracatını denemek istiyorum. Türkiye ekonomisine destek olmayı ve şubeleşmeyi hedefliyorum.

Yorumlar

0 yorumlar