Ankara Life Dergisi

KOZMETİK VARİS TEDAVİSİ

VARİS HASTALIĞI VE GÜNCEL TEDAVİLERİ

Yanlış bilinenin aksine, varis ve kılcal damar bozukluğu tamamen tedavi edilebilen hastalıklardır, ancak sadece kozmetik bir bozukluk değildir.

Varis, tedavi sonrası tekrarlayan bir rahatsızlık mıdır?

Varis, kalp ve damar cerrahisinin bir hastalığıdır. Hastalığının çaresini bu dal hekimlerinde arayan, düzgün malzemelerle çalışan, stratejisi düzgün hizmet sunan kalp ve damar cerrahlarının gerçekleştirdiği varis tedavisi ve kozmetik düzeltmeleri kesinlikle tekrarlamaz. Varis tedavisinin memnuniyet ve sonuç kısmını, uygulanan tedavi stratejisi, kullanılan teknik yöntem ve en önemlisi tedaviyi uygulayan hekim belirler.

Kirli kan damarı haritalaması nedir?

Bacaklarda kozmetik bozukluğa ve şikâyetlere yol açan varis hastalığının tedavisinin planlanmasında “kirli kan damarı haritalaması” yapılması son derece önemlidir. Görüntü ve oluşum şekli olarak her varis aynı değildir, dolayısıyla tedavileri de farklıdır. Bu hastalığa ait patolojinin tespit edilmesi için renkli venöz doppler ultrasonografiyle kirli kan damarı haritalaması yapılarak tedaviye başlanılması doğru olanıdır. Sadece görüntüyü yok etme odaklı başlatılan varis tedavileri birkaç ay içerisinde ortadan kaldırılmayan asıl patoloji nedeniyle yeniden hortlayacaktır. Daha fazla, ağrılı olarak kapatılan yerlerin dışında başka yerlerden geri döner. Sonrasında yapılacak düzeltme işlemlerinin maliyet ve çapı genişler, geri dönüşüm şansı ise azalır.

Her hastaya lazer,  radyofrekans veya mikrocerrahi uygun olur mu?

Her varis hastalığına aynı tedavi yöntemi uygulanamaz. Her hastaya lazer, her hastaya radyofrekans ya da mikrocerrahi olmaz. Tedavi edilecek varis hastasına yapılan kirli kan damarı haritalaması sonrası uygulanacak tedavi şekli belirlenir.

Prof. Dr. Nezihi Küçükarslan Kliniği’nde uygulanan tedavilerden kısaca bahsedebilir misiniz?

Varis hastalığı ve kılcal damar bozukluklarını sadece kozmetik bir bozukluk olarak değerlendirmiyor. Varis ciddi bir sağlık sorunudur. İlgili dal hekimi tarafından tedavisi yapılması gereken bir rahatsızlıktır. Varis tedavisi eğer düzgün olarak yapılırsa zaten ortaya çıkan sonuç kozmetik tam düzelmedir.

“Önce tedavi daha sonra kozmetik”

Varis tedavisi, lazer ve radyofrekans ağrısız kesiksiz damar içerisinden tedavilerinin de içerisinde olduğu çok geniş bir spektruma sahiptir. Seçilen tedavi yöntemiyle kişideki mevcut varis hastalık patolojisi ortadan kaldırdıktan sonra kozmetik düzeltmeye yönlenmesi, hasta açısından hem daha sağlıklı hem de ekonomik olacaktır.

“Varis tedavisinde hızlı sonuç diye bir kavram yoktur.”

Hastaların büyük bir çoğunluğu kozmetik kaygılarla hemen sonuç elde etme arzusuyla müracaat ediyorlar. Durum böyle olunca, elbette ki bu tür hizmet sunan yerlerde yaptırılan işlemler hasta açısından hem maddi, hem de geri dönüşümü zor hasarlarla sonuçlanıyor. Varis tedavisinde hızlı sonuç diye bir kavram yoktur. Hele de hasta kozmetiği ön planda tutuyorsa. İç venöz sistemi sağlam olan sadece dış görüntü bozukluğu olan hastaların tam kozmetik düzelmesi yaklaşık bir, bir buçuk ayda gerçekleşir. Hangi yöntem kullanılırsa kullanılsın ister köpük, ister lazer, ister termokoagülasyon veya radyofrekans ciltte oluşturduğu reaksiyon, ödem, hafif kabuklanma veya siluet görüntüsünün tamamen düzelmesi üç dört haftadan başlar. Varis tedavisinin tekrarladığına dair söylenenler, ya da oldukları aceleci tedavilerin kötü sonuçlarını anlatan kişiler kendilerini sadece maliyetine veya çabukluğuna bakarak deneyimsiz ellere teslim eden kişilerdir. Bu uygunsuz yerlerde düzeltme yaptıran kişilerin sonu hüsran ve zarardır. Varis tedavisi tablo yapmaya benzer deneyim ve sabır gerektirir. Kullanılan malzeme kalitesi ve uygulayan kişinin yetkinliğidir sonucu belirleyen.

“Aman Dikkat…!”

Kullanılan köpük malzemesi ilaç en erken üç veya dört gün arayla uygulatılmalı ve her seferinde belli bir miktarı kesinlikle geçmemelidir. İlacın deneyimsiz, sağlıksız ellerde kontrolsüz kullanılması sinsi sinsi gelişen bir böbrek yetmezliğine dönüşebilir…

“Damar içi Lazer Radyofrekans ameliyatları mutlaka hastane ortamında uygulanmalıdır.”

Varis hastalığınızın ne olduğunu, derecesini, kaynağını belirliyoruz sonrasında tedaviye başlıyoruz. Lazer ve radyofrekans hastalığınıza yönelik tedavi yöntemlerinin birisiyle hastane ortamında ağrı hissetmeyeceğiniz bir ortamda öncelikli olarak hasta damarınızı tedavi ediyoruz. Lazer radyofrekans damar içerisinden uygulanan ameliyatlar muayenehane ortamında kesinlikle olamaz, uygulanmamalıdır. Bu ameliyat her ne kadar küçücük bir iğne deliğinden ilerletilen bir tel üzerinden gerçekleştiriliyorsa da oluşabilecek komplikasyonlar, geri dönüşümsüz hasarlara uğramamak açısından muhakkak hastane ortamında yapılmalıdır.

“Dış kozmetik düzeltmelerde kombine yöntemler uygulanmalı.”

Kozmetik düzeltmelere iç damar tedavisi sonrasında başlıyoruz. Üç beş gün arayla randevularına gelen hastalarımıza tam kozmetik sonuç elde edilene kadar damar çap, görsel bozukluk derecesi ve cilt yapısına göre; köpük, skleroterapi ilaçlı düzeltmeleri, dış lazer kapama sistemleri ile lazerli düzeltmeler, radyofrekans ya da termokoagülasyon yöntemleri kombinasyonlarıyla devam ediyoruz. Damarsal görsel bozukluklar tek bir yöntemle tam olarak düzeltilemez.

“Sağlıklı kozmetik olarak düzgün bacaklar hayal değil.”

Varise sebep olan patoloji düzeltildikten sonra bacak üzerinde kozmetik düzeltmeler yapmak artık çok kolay. Yapılan işlemler hem hasta hem de bizim için son derece keyifli olmaya başlıyor. Yaptığınız işin sonucunu direkt görmeye başlıyorsunuz. Bu iş tablo yapmaya benziyor. Hastalarımız sosyal bir faaliyet yapar gibi bize periyodik olarak geliyorlar. Sonuç ağrısız, sızısız, krampsız, şişlik olmayan, ağırlık hissi duyulmayan kozmetik olarak tamamen düzelmiş bacaklar…

Prof. Dr. Nezihi Küçükarslan kliniğini ve tedavi uygulamalarını tek resmi sitelerimiz olan www.ankaravaris.com.tr; adresinden takip edebilirsiniz.

Yorumlar

0 yorumlar