Krononutrisyon

Beslenmenin günlük ritme uygun, biyolojik saate göreyapılması olayıdır. Bu beslenme metoduyla sirkadyen
ritme uygun bir yaşam tarzı ve beslenme düzeni kilo kontrolünü sağlamak idealdir. Geç ve az uyuyan bireyleri inceleyen bir çalışmada, obezite, diyabet gibi rahatsızlarıngelişme riskinin belirgin bir şekilde arttığı gözlenmiştir.Dahası, gece yeme sendromu ile birlikte artan vücut kitleindeksi ilişkili bulunmuştur.Sirkadiyen ritmin bozulmasının patojenik rolüne ilişkinkanıtlar, obezite, diabetes mellitus ve psikiyatrik bozukluklar dahil olmak üzere çeşitli durumlar bulunmaktadır.Son zamanlarda, vücut ağırlığındaki değişiklikleri kontrol etmede yemek yeme zamanlamasının diyetin makrobesin bileşiminden daha önemli olabileceği gösterilmiştir.Günlük enerji ihtiyacının %33’ünün sabah saatlerinde
karşılanması kilo yönetimini kolaylaştırmaktadır. Sonçalışmalar öğleden sonraki saatlerde (15.00 ve sonrası)enerji yoğunluğunun artması ise obezite ve kronik hastalıklarla ilişkilendirilmiştir. 12 hafta boyunca yapılan bir çalışmada : kahvaltıdadaha fazla miktarda enerji tüketmenin (700 kcal kahvaltı, 500 kcal öğle yemeği, 200 kcal akşam yemeği)
ile beslenen aşırı kilolu veya obezitesi olan kadınlar,akşam yemeğinde daha yüksek enerji alımı tüketenlere kıyasla daha fazla kilo kaybı gösterdiği saptanmış (200 kcal kahvaltı, 500 kcal öğle yemeği, 700 kcal akşam yemeği).
Beslenme eylemi her zaman aynı saatte gerçekleşirse, sirkadiyen saat gastrointestinal hareketliliği ve sindirim salgılarını önceden aktive eder ve ardından yemek yendiğinde sindirim, besin emilimi ve metabolik işlemler
maksimum verimlilikle gerçekleştirilmektedi

Leave your vote

admin

Ankara'nın en eski dergisi olana Life Dergisi, Her ay binlerce kişinin eline ulaşıyor. Dijital platformlardaki varlığı ile bu rakam yüzbinleri buluyor. Şehrin en eski dergisi olma özelliğimiz, bizi popüler kılıyor, Aynı zamanda kurumsal kimlik çalışmaları ile logolar, web sayfaları sosyal medya, ve dijital reklamcılık ile sıra dışı tanıtım hizmetleri veriyoruz.

Log In

Forgot password?

Forgot password?

Enter your account data and we will send you a link to reset your password.

Your password reset link appears to be invalid or expired.

Log in

Privacy Policy

Add to Collection

No Collections

Here you'll find all collections you've created before.