Ankara Life Dergisi

Küçük Tasarruflarla Büyük Gayrimenkul Yatırımı Yapmak Mümkün!

Gayrimenkul Yatırım Danışmanı Hasan Özer, şehrin en çok okunan yayını Ankara Life Dergisi’ne konuk oldu. Emlak sektöründe uygulanan arsadan ev ve kooperatif sistemi hakkında düşüncelerini sizler adına paylaştı. Sektörün dinamiklerinden bahsettiğimiz çok özel röportajımız sizlerle, iyi okumalar dileriz.
Röportaj: Hatice Şeyma Basut
Hasan Bey, iyi bir gayrimenkul yatırım danışmanı nasıl olunur?
İyi bir gayrimenkul yatırım danışmanı hem yurt içi hem de yurt dışındaki bölgeler adına bilgi sahibi olmalı, danışanlarına yönelik ‘neler kazandırabileceği, nasıl yatırım yaptırabileceği’ hakkında donanımlı ve gerekli eğitimleri tamamlamış olmalıdır. Bunun yanı sıra karşılıklı güven ve sabrın önemine dikkat etmelidir. Hepimizin bildiği üzere emlakçılık sektöründe kazandırırsan, kazanırsın sistemi işliyor. “Yatırımcıya ne kazandırabiliriz?” mantığı ile ilerleyebilmek bu noktada önemli bir husustur.
Yurt içi ve yurt dışında yer alan projeleriniz hakkında bilgi alabilir miyiz?
Ankara’da Dikmen-Oran, Çayyolu-Dodurga, Eskişehir yolu, Saraycık ve Esenboğa Havaalanı’nda topraktan yatırım adına birçok projemiz yer alıyor. Bunun yanı sıra İzmir, Balıkesir, Muğla Sarıgerme ve Milas’ta Tinyhouse projelerimiz var. Antalya Döşemealtı, Altıntaş bölgesi ve Mersin’de konut, Kuşadası’nda ise villa projemiz var. Yurt dışında ise; Dubai, Karadağ, Kıbrıs ve ABD’de çalışmalarımızı devam ettirmekteyiz.
Biliyoruz ki ekonomi şu anda çok dalgalı, insanların belirli bir miktarı olmasıyla yatırım yapmak istiyorlar, bunun için nasıl bir yol izlemeliler? İnsanları nasıl yönlendiriyorsunuz?
Elbette bu dalgalanmalar bir yerde duracak, şu an için kredilerin yüksek olması ve bankaların belirli bir sınır koyması sebebi ile konuta karşı henüz çok talep yok. Arsa talepleri daha iyi, gelecek için de arsanın önemi daha ön planda. Bize gelen yatırımcılara hangi konuda yardım gerekiyorsa ona göre bir yol haritası çizerek ilerliyoruz. Bir yandan şöyle bir gerçek var ki; dolar, altın, borsa yükselebilir ancak emlak sıçrar.

İnsanlarla iletişim kurmak oldukça zor. Müşterilerinizle olan iletişiminizde en çok nelere dikkat ediyorsunuz? Yaklaşımınız nasıl oluyor?
Danışanların talepleri doğrultusunda şehir içi ve şehir dışındaki projelerimiz adına bilgilendirmede bulunuyoruz. Gerekli uygulamalar için evrak işlemlerinin yanı sıra ekspertiz analizi yapıyoruz. İhtiyaçlarına göre yönlendirme yaparken net ve doğru bir şekilde cevap vermeye dikkat ediyoruz.
Dijitalleşen dünyada yatırım hizmeti sizce e-ticaret ekosistemini nasıl canlandırıyor, gayrimenkul yatırımı yapacak yeni danışanlarınıza dair nasıl bir yol haritası izliyorsunuz? Yatırım veya biraz şehir gürültüsünden uzaklaşmak isteyen insanlar arsalara yöneliyor, bu konu hakkındaki düşünceleriniz nelerdir? Talep yoğun mu, nasıl değerlendirmeler yapıyorsunuz?
Yerli ve yabancı müşterilerimizin arsadan ev ve kooperatif sistemimize yönelik pek çok talebi bulunuyor. Bunu da sosyal platformlar ve web sitemiz üzerinden gerçekleştiriyorlar. Arsadan ev ve kooperatif sistemi üç şekilde oluyor. Birincisi imarlı arsa tapusu satın alıp kat karşılığı verilerek, ikincisi kooperatif sistemiyle ve üçüncüsü inşaatın başlama aşamasındaki projelerimizden yararlanarak ev sahibi olabilme hakkı elde ediyorlar. Yeni dönem adına kredilerin yüksek olacağını, 3 milyon ve üzeri gayrimenkullerin satılmasının zorlaşacağını tahmin ediyoruz. Bundan dolayı örnek verdiğimiz sistem önümüzdeki 5 yıl boyunca devam edecek, insanlar bu şekilde ev alabilecekler. Mevduat faizlerinin yüksek olmasından kaynaklı bu sistemde ev almak kolaylaşarak hem krediye girmeden hem de küçük kazançlarla büyük gayrimenkul yatırımı yapmış olacaklar. Bunun için sadece birkaç yıl bekleyerek dörtte bir fiyatına ev sahibi olacaklar. Pandemi döneminden sonra özellikle arsa yatırımında kıyı kesimler daha çok tercih edilir hale geldi. İzmir, Balıkesir, Çanakkale, Muğla, Bodrum, Antalya, Mersin şehirlerimizin yanı sıra ülkemizin dört bir yanından ve yurt dışından pek çok yatırımcımızın talepleri oldu. Önümüzdeki dönem için de bu yoğunluğun devam edeceğini öngörmekteyiz.

Yorumlar

0 yorumlar