Ankara Life Dergisi

Labioplasti Nedir?

Tüm dünyada olduğu gibi ülkemizde de genital estetik operasyonlarına olan talep gün geçtikçe artmaktadır. Bu listenin en üst sırasında da ‘’Labioplasti’’ operasyonu yer almaktadır. Aslında labia dediğimizde genital dudakların iç ve dış bölümleri anlaşılır ve her ikisine de yeniden şekillendirme operasyonu yapılabilir. Ancak pratikte en sık dile getirilen estetik kaygı iç dudaklardaki şekil bozukluğu olduğundan labioplasti operasyonu denildiğinde çoğunlukla iç dudak estetiği anlaşılmaktadır.

Labioplasti nedir ve hangi nedenlerle yapılır?
Labioplasti deyince; normalden uzun, geniş, katlantılarından dolayı kırışmış, asimetrik olan iç dudakların yeniden şekillendirilmesi ve küçültülmesi operasyonu anlaşılmaktadır. Labioplasti, en çok estetik kaygılara bağlı olarak yapılmaktadır. Bazı kadınlar sarkmanın kötü bir görüntü yarattığını, bu nedenle ilişkiye girmekten, evlenmekten hatta aynada kendilerine bakmaktan kaçındıklarını söylerler. İlişkiye girenler ise penisin vajene girişi sırasında uzun iç dudakların kıvrılması ve gerilmesi sonucu zorlandıklarını ve ağrı duyduklarından bahsederler. Ayrıca genital bölgenin sürekli nemli kalması sonucu mantar ve diğer vajinal enfeksiyonlara sık maruz kalırlar. Genital bölge temizliklerinde de sıkıntı yaşarlar.

Sosyal hayatlarında ise bikini, tayt, kot pantolon gibi vücuda oturan kıyafetleri giydiklerinde sürtünme nedeni ile rahat hareket edemediklerini, genital bölgenin dışarıdan çıkıntılı, belirgin görünümünden rahatsız olduklarını ve bu kıyafetleri giymekten kaçındıklarını söylerler. Sonuç olarak; yapılacak labioplasti operasyonu ile fiziksel, seksüel, hijyenik ve psikojenik faydalar sağlanmaktadır.

Neden bazı kişilerde iç dudaklar geniştir?
İç dudakların büyümesi doğumsal olabildiği gibi travmatik , hormonal, enfektif ve yapısal nedenlerle sonradan da gelişebilir. En yaygın neden; iç dudakların cinsel birleşme ya da mastürbasyon esnasında aşırı derecede uyarılması ve tahriş olmasıdır. Ayrıca bir veya birden fazla sayıda doğum yapmak da iç dudak genişlemesine neden olabilir.

Labioplasti adaylarının pek çoğu, ortada yalnızca düz bir yarık şeklinde ve dudakların hiçbir şekilde görünmediği barbie bebek genital görünümünü tercih etmektedirler.

Nasıl bir labia minör isteriz?
İdeal olan ve en çok istenen görünüm iç dudakların kısa ve simetrik oluşu , ayakta ve bacaklar kapalı iken dış dudakların dışına taşmayacak şekilde olmasıdır. Kısalığın seviyesi ise kişinin isteğine ve iç dudak yapısına göre değişir. Bu yüzden öncelikle hastaya fizik muayene yapılır ve iç dudaklardaki büyüklük veya asimetrinin değerlendirilerek çıkarılacak dokunun miktarı ve işlemin yöntemi planlanır. Bu muayene sırasında vajen ve diğer çevre dokularda incelenerek labioplasti operasyonu sırasında giderilebilecek diğer sorunlar da değerlendirilir ve hastanın talepleri de dikkate alınarak operasyon planlanır . Çünkü Labioplasti operasyonu ile aynı seansta çoğunlukla KLİTORAL HUDOPLASTİ, VAJİNOPLASTİ, doğum izi operasyonu da uygulanması gerekebilir.

Labioplasti operasyonu nasıl yapılır?
Operasyon çoğunlukla lokal anestezi ile bazen de isteğe bağlı olarak genel anestezi altında yapılır. Operasyondaki amaç dış dudaklardan dışarı taşan geniş, kıvrımlı veya asimetrik iç dudakların küçültülerek simetrik ve estetik bir görünüme kavuşmasıdır.

Ortalama 30-60 dakikada gerçekleştirilen bu operasyona diğer operasyonlar da ilave edilirse süre uzayabilir. Operasyon sonrasında hasta 2-3 saatlik dinlenmenin ardından evine gönderilir ve 2-3 gün boyunca buz kompresi uygulaması, antibiyotik ve ağrı kesici kullanması, hijyen koşullarına dikkat etmesi konusunda bilgilendirilir.

İlk 2 gün duş almamaları, sonrasında 10 gün ayakta duş almaları, spor yapmamaları, hamam, havuz ve saunaya girmemeleri konusunda da uyarılırlar. Operasyonda kendiliğinden eriyen dikişler kullanıldığından dikiş almaya gerek yoktur ve dikiş izi kalmaz. Cinsel ilişkiye operasyondan 3-4 hafta sonra izin verilir. Kızlık zarının 4-5 cm uzağında gerçekleştirilen bu operasyonun kızlık zarına kesinlikle zararı yoktur. Gebe kalmaya ve normal doğum yapmaya da kesinlikle engel değildir. Labioplasti operasyonu da her ameliyatta görülebilecek kanama, enfeksiyon, dikişlerin açılması gibi riskler içerir. Doğru teknikle yapıldığında bu tür riskler en az düzeydedir.

Yorumlar

0 yorumlar