Ankara Life Dergisi

Materyale Göre Özel Çözümler Sunan Dam Çerçeve & Sanat Galerisi!

Sevgili Okurlar, sanatsal çerçeve ihtiyacının giderildiği harika bir galeriden bahsetmek istiyorum sizlere. Adı; Dam Çerçeve & Sanat Galerisi. Buraya uğradığınızda birbirinden özel ve güzel eserlerin muhteşem bir şekilde çerçevelendiğini, içeriye adım attığınız andan itibaren sizi büyüleyici etkisi altına aldığına şahit oluyorsunuz. Bu galeride mutlaka ruhunuza dokunan eserlerle bütünleşeceğinizin garantisini de veriyoruz. 42 yıldır ayakta kalabilmenin Dam Çerçeve & Sanat Galerisi’nin ayrı bir meziyet olduğu kanısındayız. Bu sebepten dolayı merakınızı gidermek adına başkentin en çok okunan yayını Ankara Life Dergisi ekibi olarak Onur Giray ile bir araya geldik. Keyifli geçen röportajımız sizlerle, iyi okumalar dileriz.

Onur Bey hem müzisyen yönünüzle hem de çerçeve ve sanat üzerine sosyal yaşantınızda oldukça çalışma alanlarınız bulunuyor. Bir çıkarımda bulunacak olursak, fazlasıyla enerji dolu bir yapıya sahipsiniz. Biraz sizi tanımak ve bu halinizi neye borçlu olduğunuzu öğrenmek istiyoruz. Neler söylersiniz?
Küçük yaşlarda hiperaktivite tedavisi gördüğüm doğrudur, sanırım enerjimin bir kısmı zaten çekirdekten geliyor. Müzik hep hayatımda oldu, bir dönem dizi müzikleri, sanatçılara şarkılar besteledim, 2 yıl tiyatro ve kısa süreyle seslendirme yaptım. Yani sanatla hep iç içeydim aslında. Şu an iki ayrı rock grubunda vokalim. Tam istediğim zamanda, tam istediğim müziği yapıyorum. Sesim ve enerjim yettiğince de yapacağım. Annem de ressam ve kısa bir süre koro sanatçısıydı. Dam Çerçeve & Sanat Galerisi aile işimiz, Haluk Bey’in vizyonu ve özverisi, Ankaralı sanatseverlerin desteğiyle bu yıllara kadar ulaştı. 42 yıldan bahsediyoruz, Ankara’daki ilk çerçeve mağazası olmanın güzel bir hikâyesi var ve meşale benim elimde. Şirketi devralmış olmaktan çok mutluyum, tüm deneyimlerim ve eğitimim bu iş üzerine gelişti ve son 10 senedir tam anlamıyla Dam Çerçeve & Sanat Galerisi’nde hayat buldu. Müzik ana hobim, gelir kaygısı olmadan yapmak ayrı bir haz, maalesef müzisyenlik bizim ülkemizde zor bir hayatı seçmek demek. Gelir kaygınız var ise çok yoruluyorsunuz. O yüzden işime tutunmam önemli. Enerjimin diğer kısmını ise hayatın çok kısa olması bilincine ve yapabileceğim her şeyi bu kısa süreye sığdırma telaşına bağlıyorum. Üretken zamanlarımızı maksimum eforla kullanmalıyız, bir daha gelmeyecekler ve pişman olma lüksümüz olmamalı. Hayaller gerçekçi bir zemine oturtulduğunda daha ulaşılabilir oluyorlar, o zemin deneyerek, başarısız olarak ve tekrar deneyerek oluşuyor ve netleşiyor. Akışta kalmak önemli.

Çerçeve ve sanat galerisi üzerine uzun yıllardır faaliyet gösteren Dam Çerçeve & Sanat Galerisi’nin kilometre taşlarından bahsedecek olursanız neler söylersiniz? Nasıl başladı buranın yolculuğu?
Dam Çerçeve & Sanat Galerisi’nin yolculuğu Haluk Bey’in Ankara’da erken yaşlarda çevresindeki ressam ve fotoğrafçı arkadaşlarının sanatsal çerçeve ihtiyacını giderememesi üzerine sektörde gördüğü açığı kapatmak adına yaptığı girişim. Önce Kızılay’da kurulan firmamız daha sonra ikinci şubesini şu an bulunduğumuz Bülten Caddesi’nde açtı. Şu an tek şubeyiz. Kurulduğumuz günden bu yana sadece Ankara değil, tam anlamıyla Türkiye’nin dört bir köşesine ürün sağladık. Çok büyük otel zincirlerinden devlet kurumlarına, kişisel sergilerden geniş koleksiyonlara, müzayedelerden müzelere birçok alanda çerçeve ihtiyacını kaliteli ve nitelikli bir perspektifle karşıladı Dam Çerçeve & Sanat Galerisi. Bence farkımız, bizden aldığınız danışmanlık hizmetinin teknik temellere dayandırılarak sizlere sunulması. Kendi eğitimimi de bu yönde geliştirdim. Güncel eğilimler, renklerin matematiği, materyallerin birbiriyle uyumu, her eserin tarzına uygun çok geniş bir tecrübe var bu mağazada. Eski müşterilerimizden hala geri bildirim alıyor oluşumuzun sebebi ise işimizi iyi yaptığımıza dair oluşturduğumuz güvenden kaynaklanıyor. 30 yıl önce size yaptırdığım çerçeve halen duvarımda diyen müşterilerimiz bizi çok mutlu ediyor. Halen aynı bilinç ve güler yüzle hizmet anlayışımıza devam ediyoruz.

Çerçevelediğiniz en ilginç objeler nelerdir?
Bir keresinde Hollywood’da asistan olarak çalışan bir müşterim Fight Club filminde Brad Pitt’in giydiği o meşhur kürklü montu getirmişti, büyükçe derin bir çerçevenin içerisine aldık. Aynı kişi Titanic filminde Kate Wnslet’in giydiği iç çamaşırını da getirmişti çerçevelemiştik. Testere filminde kullanılan testereler ve en son Harry Potter filminde kullanılan mektupları getirmişti. Bu sadece bir müşterinin getirdikleri. Maalesef görselleri yok, eski tarihli işler. Çok fazla obje çerçeveledik, anlatsam sayfalar tutar ama en ilginçlerinden sadece birkaçı bunlardı. 42 yılda; kaftan, etamin, oyuncak, kıyafet, efemere, Kabe örtüsü, maket, gelin çiçeği, antika eşyalar ve benzeri her objeyi çerçeveledik.

Bir zamanlar aktif olan Dam Çerçeve & Sanat Galerisi ile ilgili gelecek hedefleriniz nelerdir?
Gelecek hedeflerimde 1992 ve 2010 yılı arasında aktif olan Dam Sanat’ı tekrar aktive edip, süreli sergilere başlamak ve müşterilerimize tekrar Tunalı’da sergi izleme imkânını sunmak var. Uzun yıllar burada çok değerli sanatçılara sergi açtık ve çok güzel işler yaptık. Workshoplar, resitaller, söyleşiler yapıldı. Sergi açılış gecelerimiz çok keyifli geçerdi. Yeni sanatçılarla ve yeni sanat dallarıyla, interaktif ve multimedya ortamlarla, grafitti, ebru, gravür gibi niş sanat dallarıyla da tekrar alanda olmak istiyorum. O günlere ulaşmak benim için çok önemli.

Onur Bey sizi tanıdığımıza Ankara Life ekibi olarak çok memnun olduk. Son olarak buradan okurlarımıza iletmek istediğiniz düşüncelerinizi alabilir miyiz?
Ben de çok keyif aldım, çok teşekkür ederim. Şahsım adına herkese sanat dolu duvarlar, müzik dolu günler, huzur dolu bir ülke ve yaşam dilerim. Ülkemizin geçtiği bu zorlu süreçler hem psikolojimizi hem de varoluşumuzu sorgulatıyor, sanatın her dalı bunlardan sağlıklı sonuçlar çıkarmamıza neden olabilir. Umutsuzluğa kapılmak çok kolay, ama ardından gelen her iyi şey bizleri tekrar hayata bağlıyor. Mutluluğumun devamı için bu çizgiyi korumak benim için çok önemli. Değiştiremeyeceğimiz şeylerin peşinde boşa vakit harcamadan, bizlere kaliteli bir yaşam diliyorum.

Yorumlar

0 yorumlar