Ankara Life Dergisi

Melih Aydın

“FAZLASIYLA İYİYİZ AYNEN DEVAM EDECEĞİZ”

Melih Aydın’ı tanıyalım…

34 yaşındayım, Eskişehir’de doğdum büyüdüm, 16 yaşından beri aktif ticari hayatın içindeyim. 5 yaşında Aslan adında bir oğlum var, ailem ve fabrikam Eskişehir’de ama ben 10 yıldır işlerim dolayısıyla daha çok Ankara’da ikamet ediyorum. Funnivarium markasının kurucu marka sahibi ve genel müdürüyüm. Aynı şekilde firmam da ticari faaliyetlerinde 10. yılını devirdi.

Funnivarium’dan bahsedelim biraz…

Biz yaklaşık 60 yıldır lunapark sektöründe faaliyet gösteren bir aileyiz. Eskişehir’deki lunapark faaliyetlerini hep aile şirketimiz yapmıştır ve hala devam etmektedir, ben de bu şirkette yetiştim. 2010 yılında radikal bir kararla aile şirketinden ayrılıp, kurduğum FUNNIVARIUM markasının altında iş hayatımı şekillendirmeye başladım. “AVM içi eğlence merkezleri işletmeciliği, açık alan lunapark faaliyetleri ve lunapark makineleri üretimi yapmaktayız. Kendimize has ürünlerimiz ve bu konuda özgün bir tarzımız var. Ürünlerimiz farklı işletmeciler tarafından da fazlasıyla tercih edilir bir halde.

Funnivarium’un makineleri nerelerde görüyoruz? 

Şuan için Türkiye’de yaklaşık 30 şehirde farklı markaların işletmelerinde ürettiğimiz çeşitli lunapark makineleri, eğlence merkezlerinde ve lunaparklarda aktif olarak çalışmakta. Aynı şekilde yurtdışında bazı noktalarda yine ürünlerimiz mevcut. Üretim yaptığımız fabrikamız Eskişehir organize sanayi bölgesinde, aynı zamanda showroom olarak kullandığımız eğlence merkezlerimiz de Ankara’da 3 ayrı noktada hizmet vermekte. Bunlar m2 olarak Ankara içinde kapalı alan en büyük eğlence merkezleri.

 Sektörde Funnivarium’u farklı kılan unsurlar nelerdir?

 Yaptığımız her iş konusunda muadillerimizden ayrılmak için elimizden gelenin her zaman en iyisini yapmaya çalışıyoruz.

 “Funnivarium kendi işletmelerinde kullandığı tüm lunapark makineleri tamamen kendi üretimi olan Türkiye’deki tek marka. Hatta dünyada da böyle bir durum pek yok.”

Yurt içi ya da yurt dışı müşterilerimizin ulaşım açısından Ankara’ya gelip gitmeleri daha kolay olduğundan, Eskişehir’de ürettiğimiz çoğu ürünü kendi işletmelerimizde sergileyerek, hem işletmeci müşterilerimize Yerinde görmeleri konusunda kolaylık sağlamış oluyoruz, hem de Ankara içinde eğlenmeye gelen alan müşterilerimize çok fazla çeşit sunarak fazlasıyla keyifli vakit geçirmelerini sağlıyoruz.

Peki bu adrenalini yüksek oyuncaklarda düşme ya da kaza riski nedir

Adrenalin artıkça makinelerdeki risk artacağından güvenlik ekipmanlarının, mekanizmalarının sayısı da artar. Ürettiğimiz, güvenliği çok önemli ürünlerde hiçbir zaman 1 emniyet mekanizması olmaz. 3 aşamalı emniyet yaparız ve bunun 1’i operatör kontrolünde olsa da diğer 2’si otomasyon sistemlerimize bağlı olur ve o mekanizmalar devreye alınmamışsa makine kesinlikle çalışmaz. Tabii ki de üreticilerin bu konuyu dikkate alması kadar işletmecilerinde makinelerin rutin bakımlarını ihmal etmemesi gerekir. Müşterilerimize de tavsiyemiz görüntü olarak güven vermeyen, yıpranmış eskimiş hiç bir makineye hiç bir işletmede rağbet göstermesinler, kullanmasınlar.

Covid-19 pandemisinden eğlence sektörü nasıl etkilendi?

Eğlence sektörünün tamamı, pandemide en çok darbe alan sektörlerin başında geliyor. Genelde de ilk kapatılan ve en son açılan işletmeler bizleriz. Lunaparklar, eğlence merkezleri, sinemalar, kafeler, restoranlar gece mekanları bu durumun en çok zarar edenleri.Biz kendi adımıza daha da şanssız yakalandık bu duruma çünkü 2020 yılına ülke olarak içinde bulunduğumuz ekonomik tablo çok iyimser olmasa da 2 yeni şube yatırımıyla başladık, istihdam yaratmaya büyümeye devam etmeliyiz anlayışıyla kendimizi zorladık. Her şeyi hazırladık şubeler bitti açılış tarihlerimiz Mart 2020 idi. Fakat malum pandemi süreciyle birlikte o içinde bulunduğumuz çok iyimser olmayan tablo bir anda çok daha kötü bir tabloya dönüştü. Mart ayında şubeleri açamadan kapattık, temmuz ayında tekrar faaliyete geçsek de malum herkesin önceliği çocuklarımız olduğu için çocuklara daha da korumacı davranan ailelerimiz bizler gibi işletmeler haklı korkularla rağbet göstermedi. Ve kasım ortasında yayınlanan yeni genelgeyle pandemi önlemleri için 20 yaş altı sokağa çıkma yasağıyla gelince işletmelerimizi yine kapattık.

Sizler yıllardır bu sektörün içindesiniz. Gün geçtikçe eğlence anlayışımız değişiyor. Siz bu değişime nasıl uyum sağlıyorsunuz?

Funnivarium sektör içi yeniliklere hızla ayak uyduran bir marka, 2010 yılında aile şirketinden ayrılıp kendi sektörümüzü açık alan lunapark işletmeciliğinden sıyırıp AVM içi alanlara makine tasarlayıp üretmeye başlamam da, aslında bu yenilikçiliğin başlangıcıydı. Şimdi de her sene mutlaka piyasaya yeni bir model makine sunuyoruz, işletmelerimiz yatırımcı hiç kimsenin yapmadığı halde her sene yenileniyor değişiyor ve en yeni elektronik makineler bizim işletmelerimizde yerini alıyor. Hep temiz, hep hijyenik işletme anlayışı biz de pandemiden önce de ilk sıradaydı. Çünkü insanlar çocuklarıyla vakit geçiriyor ve huzurlarını bozacak, keyiflerini kaçıracak en ufak aksiliğe bizlerin tahammülü yok. Tüm ekibimiz bu konuda çok hassas davranmak zorunda. Bundan sonra da herkes için en hassas konu temizlik olacak ve biz de, bu konuda hiç mütevazı olamayacağım, fazlasıyla iyiyiz aynen devam edeceğiz.

Funnivarium markasının gelecekteki hedefleri nelerdir?

Artık öncelikli hedefimiz herkes için bu zor süreçlerden ticari olarak zarar etsek de ticari sicil olarak zarar görmeden çıkmak. Sonrasında sağlığı önemseyerek yeter ki normalleşelim bizler işlerimizi rayına sokmak için çabaladıktan sonra yatırım yapmaya işlerimizi büyütmeye, istihdam sağlamaya devam etmek için elimizden gelenin en iyisini yapacak zihniyetlere sahibiz. Tabii ki de artık ekonomik olarak dünya genelinde her sektör için oyunun kuralları değişti, biz de bu kurallara göre pozisyon almak mecburiyetindeyiz. Ve öğrendiğimiz en önemli şey; aslında hiçbir zaman iplerin tamamen bizlerin elinde olmadığı, her zaman maddi manevi her koşula daha hazırlıklı olmamız gerektiği oldu. Bundan sonrası için adımlarımızı bu anlayışa göre atıp, hedeflerimizi bu doğrultuda şekillendirmeye başladık. Funnivarium olarak iç piyasadaki bilinirliğimizi yurt dışı piyasada da sağlamak artık bizim için bir zorunluluk. Umarım bunu da başarırız.

Ankara Life Dergisi ve okuyucularına mesajınız nedir?

Sizlerle vakit geçirmek, çekim yapmak, sohbet etmek benim için hep keyifli olmuştur. Gerçekten çok dinamik, eğlenceli ve disiplinli bir ekibe sahipsiniz. İşinize olan saygınız takdire şayan. Her sayı bir öncekinden daha nasıl iyi olabilir diye dert ediniyorsunuz ve bu da size başarıyı getiriyor. Okuyucularınız da keyifle her sayıyı takip ediyor böylelikle. Bana ayrılan sayfaları da üşenmeden okuyan, sadece fotoğraflara bakıp geçmeyen herkese vakit ayırdıkları için çok teşekkür ederim 🙂 Herkese canı gönülden sağlık, huzur, mutluluk dolu yeni bir yıl diliyorum.

Yorumlar

0 yorumlar