Ankara Life Dergisi

Memorial Ankara Kardiyoloji Bölümü 10 Yılda 10 Bin Hastanın Kalbini Kazandı

Memorial Ankara Hastanesi Kardiyoloji Bölümü, kalp sağlığı alanındaki başarılarına bir yenisini ekleyerek 10 yılda 10 bin girişimsel işlem ile 10 bin hastayı hayata bağladı. Prof. Dr. Ali Oto başkanlığındaki deneyimli ekip, hasta odaklı başarılı tedavi yöntemleri ve yenilikçi yaklaşımları sayesinde toplum sağlığına yaptığı önemli katkının gurur ve mutluluğunu yaşıyor.

Girişimsel kardiyoloji ile gerçekleşebilen işlemler arasında geçmişte sadece göğüs kafesi kesilerek açık ameliyatla çözülebilen pek çok rahatsızlık yer alıyor. Kalpte delik, kapak değişimleri, damar tıkanıkları, aort balonlaşmaları, ritim bozuklukları, nedeni bilinmeyen bayılmalar, dirençli hipertansiyon ve kalp pili uygulamaları girişimsel kardiyoloji denilince akla ilk gelenlerden oluyor. Göğüs kafesi açılmadan damardan girilerek yapılan girişimsel tedavi yöntemleri ile hastalar aynı gün ya da bir gece yatış sonrası taburcu olabiliyor. Ayrıca Memorial Ankara Hastanesi Kardiyoloji Ekibi tarafından 7/24 hizmet anlayışı ile kalp krizlerine de anında müdahale edilerek, krize yol açan tıkanık damar açılıyor.

Kalp ritim bozuklukları konusunda öncü rol oynayan merkezde her türlü ritim bozukluğunun tedavisi yapılabiliyor. Kalp pilleriyle ilgili sorunların çözümünde (kırılan elektrot tellerin çıkarılması vb.) ülke çapında hizmet veriliyor. Son dönemde güncellik kazanmış olan bazı bayılmaların kalbin sinirlerini yakarak tedavisi ise merkezin başarılı uygulamaları arasında yer alıyor.

Memorial Ankara Hastanesi Kardiyoloji Bölümü, gelişen teknolojinin de yardımıyla son yıllarda büyük ivme kazanan, kalbi besleyen koroner damarlardaki darlıklar ve tıkanıklıklarla ilgili girişimsel tedavi yöntemleriyle de hastalara şifa oluyor. Ana damarlara müdahale, çoklu damar hastalıklarına müdahale ya da ileri derecede kireçli ve tam tıkalı damarlara müdahalenin (damarda taş kırma ve yüksek hız döngülü matkap sistemleri de dahil) mümkün hale geldiği girişimsel kardiyolojinin tüm teknikleri merkeze başvuran hastalarda gerektiğinde başarı ile uygulanabiliyor.

Otuz beş yıl kadar önce, daralan kapakların balonla açılması ile başlayan ve bugün artık kapağın ameliyatsız değişimine ve kapak kaçağının mandalla tedavisine kadar uzanan kalp kapak hastalıklarının girişimsel yolla tedavisi de (TAVI, mitral ve triküspit kapak değişimleri, mitral klip ve triklip) Prof. Dr. Ali Oto başkanlığındaki deneyimli ekibin gerçekleştirdiği işlemler arasında yer alıyor.

‘’10 bin hasta ve yakınlarına nice 10 yıllar hediye”

Kalp hastalıklarıyla mücadelede öncü rol oynayan ve dünya standartlarındaki başarılı uygulamalarıyla adından sıkça söz ettiren Memorial Ankara Hastanesi Kardiyoloji Bölümü’nün uzman hekim kadrosu; Kardiyoloji Bölüm Başkanı Prof. Dr. Ali Oto, Prof. Dr. Ebru Akgül Ercan, Prof. Dr. Hakan Aksoy, Doç. Dr. Begüm Yetiş Sayın, Uzm. Dr. Cansu Selcan Akdeniz ve Uzm. Dr. Ebru Şahin’den oluşuyor. On yılda 10 bin hastanın kalbine dokunmanın mutluluğunu yaşadıklarını belirten Prof. Dr. Ali Oto son 40 yılda, özellikle de son 10-15 yılda teknolojik gelişmelerle birlikte girişimsel kardiyolojide de devrim niteliğinde yenilikler yaşandığını söyledi. Bu büyük değişimin parçası olmaktan duydukları mutluluğu aktaran Prof. Oto, 10 bin hasta ve ailelerine sağlık dolu nice 10 yıllar hediye edebildiğimiz için gururluyuz’’ diyor.

 

Yorumlar

0 yorumlar