Ankara Life Dergisi

MEŞE’NİN SERÜVENİ

Ankara Life Dergisi olarak; HGD Hukuk Bürosu’nun kurucusu, başarılı Avukat Mehtap Demirhan ile yeni kitabı Meşe ve gelecek hakkında özel bir röportaj gerçekleştirdik. Keyifli okumalar…

Öncelikle sizi tanımak isteriz. Kısaca kendinizden bahseder misiniz?
Ankara’da bulunan HGD Hukuk Bürosu’nun kurucusu ve avukatlarındanım. Ayrıca; arabuluculuk yapmaktayım.

Yazma serüvenine nasıl karar verdiniz?
Esasında hukuki ve siyasi konularda makalelerim her zaman vardı. Ancak; işimiz gereği insanların iyi- kötü pek çok yönünü görüyoruz. Hepimizin bildiği insani yönlerin, duyguların, düşüncelerin birbiri ile etkileşimi, bağı her olayda farklı olup, her hikayede şaşırtıcı olabiliyor. Ben bu bildiğimiz aşk, sevgi, kader, acı, isyan, ölüm, yaşam, korku, özlem gibi bir çok duygu ve düşüncenin birbiri ile farklı etkileşimlerini sohbet konusu yaparken bir gün neden yazıya dökmeyeyim dedim ve bu şekliyle yazma serüvenim başladı.

Vermiş olduğunuz hukuki danışmanlık hizmetinden edindiğiniz hikayeleri yazıya dökerek Meşe kitabını yazdınız. Bu süreç nasıl gelişti bahseder misiniz?
Meşe adlı kitabımın serüveni ilginç. Ben yine işimden dolayı birçok insan hikayesi dinliyorum, yolculuklar yapıyorum ve not alıyorum kendimce. Sonrasında bu hikayeleri birbirine bağlayıp bir kurgu ile, okuyucuyu geçmiş- şimdiki- gelecek
zamanlara götürüp getiriyorum sürekli. Yani kitabımın yazım düzeni bu. Okuyucu kendini farklı zamanlarda bulacak. Bu nedenle; son sayfada zaman çizelgesi de var. 2 sene oldu yazalı ancak düzeltmelerim olsun diye 2 sene sonra tekrar kitabı ele aldım ve şimdi basıma hazır. Editör aşamasında.

Meşe kitabı ne zaman raflarda olacak? Hedef kitleniz kimler?
Kitabım bu yıl bitmeden raflarda ve digital ortamda olacak. Yayın evinin de tavsiyeleri olacak tabi bu zamanın belirlenmesinde. Bildiğiniz gibi artık gençler digital ortamda kitap okumaya daha meyilli. Bu nedenle; hedef kitlem digital ortamda gençler. Ancak; basım olarak hedef kitlem roman okumayı seven okuyucular.

Danışmalık hizmeti verirken sizi yazmaya iten başlıca sebepler neydi?
Beni kitap yazmaya iten sebeplerin başında: hepimizin hikayesinde aynı duygular, düşünceler var. Ancak; bu duygu ve düşüncelerin hikayeden hikayeye başkalaşımı, hikayelerin birbirine dokunuşları, bilmeden insanların birbirlerinin
hayatından geçişleri çok önemli. Farkında olmadan birileri hayatımıza giriyor ve çıkıyor. Biz de farkında olmadan birilerinin hayatına girip çıkıyoruz. Bu birilerinin ve bizim hikayelerimiz var kitapta.

Başka kitabınız var mı? / Yeni bir kitap yazmayı düşünüyor musunuz?

  1. Kitabım için hikayeler biriktirmeye başladım. Yazıma başlayacağım en yakın zamanda.

Yorumlar

0 yorumlar