Ankara Life Dergisi

Metafor Ankara; Sadece Bir Proje Değil, Şirketimizin Geniş Vizyonunun Bir Parçası!

View Yapı; çalışmalarında toplumun ve çevrenin ihtiyaçlarını gözetmek, gelecek nesillere karşı sorumluluklarını yerine getirmek adına oldukça başarılı projelere imza atıyor. Sürdürülebilir bir gelecek için bugünden yatırım yaparak iş felsefesinin temelini oluşturan View Yapı, bünyesinde bulunan Metafor Ankara ile global arenada daha fazla iş birliği ve partnerlikler kurarak, uluslararası alanda adını daha fazla duyurmayı planlıyor. Biz de şehrin en çok okunan yayını Ankara Life Dergisi olarak inşaat sektöründe başarılı bir ivme yakalayan View Yapı Yönetim Kurulu Başkanı Ali İmran Bozdoğan ile bir araya geldik. Sektörün dinamiklerinden ve çalışmalarından bahsettiğimiz çok özel bir röportaj gerçekleştirdik, iyi okumalar dileriz.
Röportaj: Hatice Şeyma Basut
“Kentler sürekli değişim ve gelişim içindedir ve bu dinamizm inşaat ve yapı sektörü için bir fırsattır.”
“Yenilikçilik kavramını sadece pazarlama odaklı düşünmüyor, tüm iş akışlarımızın merkezine oturtuyoruz.”
“View Yapı olarak, sadece binalar inşa etmiyor, aynı zamanda öncü bir ekosistem de kuruyoruz. “Herkes için yeni bir bakış açısı” vizyonu ile kurguladığımız View Ekosistemi binalardan ziyade değer inşa etme misyonunu taşıyor.”
Ali İmran Bozdoğan kimdir? Bu sektörde faaliyet gösterme fikriniz nasıl ve ne zaman ortaya çıktı?
Samsunluyum ve üniversite yıllarımda iş dünyasına giriş yaptım. O günden bu yana aktif olarak iş dünyasının içerisinde farklı sektörlerde yer aldım. Şu anda yönetim kurulu başkanı olarak görev yaptığım View Yapı’nın kuruluşunu gerçekleştirdim. Ticari hayatımda hep değer yaratan ve topluma katkı sağlayan projeler geliştirmek arzusundaydım. Bu projelerle de hem Türkiye’de hem de global ölçekte etki oluşturabilecek alanları da genişletebileceğime inandığım için bu sektörde faaliyet göstermeye başladım. Bu bağlamda, Ankara’nın yeni nesil yaşam merkezi olan Metafor Ankara, sadece bir proje değil, şirketimizin bu geniş vizyonunun bir parçasıdır.
Metafor Ankara olarak tasarım, proje ve uygulama mantığı ile çalışarak adınızdan sıkça söz ettiriyorsunuz. Bunu nasıl sağlıyorsunuz?
View Yapı olarak projelerimizi sadece beton binalar olarak görmüyor, insanların hayatlarına değer katarak dönüştüren yaşam alanları olarak görüyoruz. Bütün projelerimizde estetik, kalite ve inovasyonu ön planda tutarak, müşterilerimize kişiselleştirilmiş deneyimler sunmak temel hedeflerimizin başında geliyor. Kendimizi, yatırımcılarımız için bir iş ortağı olarak değil bir aile üyesi olarak konumlandırıyoruz. Çalışmalarımızda toplumun ve çevrenin ihtiyaçlarını gözetmek, gelecek nesillere karşı sorumluluklarımızı yerine getirmek bizim için büyük önem taşıyor. Sürdürülebilir bir gelecek adına bugünden yatırım yapmak, View Yapı’nın iş felsefesinin temelini oluşturuyor. Sektörümüz ve sektöre bağlı alanlarda iş geliştiren ve iş bitiren ekibimizle gayrimenkul geliştirme, inşaat, emlak, mimari tasarım, sürdürülebilir yaşam alanları ve teknik yapısal çözümler gibi geniş yelpazede hizmet sunma kapasitesine sahibiz. Bu anlayışla inşasını sürdürdüğümüz, bünyesinde başkentin en prestijli iş kulesi ve A+ konfor özellikleriyle göz dolduran 323 ofis, lüks anlayışınızı değiştiren 276 rezidans, dünyaca ünlü markalara ev sahipliği yapacak 228 mağazadan oluşan Ankara’nın en büyük açık alışveriş merkezlerinden olacak Metafor Ankara projemizde, şehrin merkezi konumunda yepyeni bir yaşam kurgularken, ikonik mimarisi ile bulunduğu bölgenin değişim ve dönüşümünde de kalite standardı oluşturarak bölgesel mimaride rol model oluşturmayı önceliyoruz.
Kentsel dönüşüm projeleri hakkında düşünceleriniz neler?
Cumhuriyetimiz yüzüncü yılını kutluyor, başkentimiz Ankara, etkileyici bir kültür dokusuna sahip bir şehir. Metafor Ankara projemiz merkezi lokasyonu ile başkentin kalbinde olmasının yanı sıra; cumhuriyetin de, kültürün de, medeniyetin de kalbinde yer alıyor. Kentsel dönüşüm, şehirlerin sürdürülebilir geleceğini şekillendirmede kilit bir rol oynadığı için bu konuda ince eleyip sık dokumalıyız. Dolayısıyla kentsel planlama ve tasarım süreçlerinde akademik düşünce ve araştırmaların ışığında hareket etmek bizim için bir zorunluluk değil bir sorumluluktur. View Yapı olarak, Ankara’nın kentsel dönüşümüne ve modernleşmesine katkıda bulunmayı kendimize misyon edindik. Ankara’nın dokusunu, geleceğin ihtiyaçlarına uygun şekilde yeniden şekillendirmek adına yaratıcı ve sürdürülebilir projeler üretmekle kalmıyoruz aynı zamanda kentsel dönüşüm ve kent üzerine yapılan akademik çalışma ve çalıştaylara da destek veriyoruz. Geçtiğimiz Kasım ayında Ankara’da gerçekleştirilen ve sektörümüz için pusula görevi göreceğine inandığımız, Kent Araştırmaları Enstitüsü’nün 8. Kent Araştırmaları Kongresi’nde yerimizi aldık. Kentler sürekli değişim ve gelişim içindedir ve bu dinamizm inşaat ve yapı sektörü için bir fırsattır. Bu bağlamda projelerimiz, bölgesel, ekonomik ve sosyal bir dönüşümün tetikleyicisi oluyor. Çünkü Ankara, başkent olmasının yanı sıra her geçen gün mega kent olma yolunda ilerleyen bir şehir. Yaptığımız ve yapacağımız projeler bulundukları bölgelere tam kapasite hizmet verebilmelidir.
İnşaat sektöründeki sıkıntıları nasıl aşıyorsunuz?
Sektöre girdi sağlayan ve faaliyetlerini bu sektördeki gelişmelere bağlı olarak devam ettiren diğer sektörlerin katkısı da dikkate alındığında inşaat alanının Gayri Safi Milli Hasıla (GSMH) içindeki payının yaklaşık yüzde 30 seviyesinde olduğu görülmektedir. İnşaat sektörü, kendisine bağlı 200’den fazla alt sektörün ürettiği mal ve hizmete talep oluşturan konumda olup, bu yaygın etki sektörün ‘ekonominin lokomotifi’ olma vasfının en temel göstergesidir. Böylesine ekonomi içerisinde inşaat sektörü, ekonominin önemli bir parçası ve son dönemde ulusal ve küresel sorunlar, ham madde ve iş gücü teminini oldukça etkilemektedir. 2020’deki pandemi iş takvimlerinde aksamalara yol açtı, ardından 2021 yılında yaşanan kur dalgalanmaları inşaat maliyetleri ve fiyatları artırdı. Bu dalgalanmalar iş gücü göçlerine neden olurken, ülkede yaşanan deprem ise ham madde temininde aksamalara sebep oldu. Enflasyon, geleneksel gayrimenkul yatırımlarını zorlaştırdı ve eşik değerlerini yükseltti. View Yapı olarak inşaat sektöründeki bu tarz zorlukları, sürekli inovasyon, etkili proje yönetimi ve müşteri odaklı bir yaklaşım benimseyerek aşmaktayız. Yenilikçi pazarlama ve satış yöntemlerimizi ön planda tutarak sektördeki zorlukları fırsata çevirmeye çalışıyoruz. Sadece büyük yatırımcının değil, küçük ve orta ölçekli yatırımcıların da ticari gayrimenkul yatırımının avantajlarından faydalanacağı yenilikçi satış stratejileri geliştiriyoruz. Yenilikçilik kavramını sadece pazarlama odaklı düşünmüyor, tüm iş akışlarımızın merkezine oturtuyoruz. İnşaat ve gayrimenkul sektöründeki global ve yerel trendleri, başarılı uygulamaları ve teknolojileri takip ederek aldığımız ilham ile sektöre yön verecek yenilikçi adımlar atıyoruz. Bu bağlamda Metafor Ankara projemizin AVM bölümünü Gayrimenkul Yatırım Fonu’na dönüştürdük. Bu önemli adım ile birlikte View Yapı olarak sürdürdüğümüz vizyonumuzu güçlü bir şekilde devam ettiriyoruz. Metafor Ankara AVM gayrimenkul yatırım fonu süreci, finansal alanda sunduğumuz inovasyon ve değer yaklaşımımızı yatırımcılarımıza taşımanın yanı sıra sektördeki liderliğimizi daha da pekiştirme yolunda önemli bir adım. İnovasyonu, güveni ve değeri bir araya getirerek, yatırımcılarımıza etkili bir yatırım deneyimi sunuyoruz. Böylece yatırımcılarımıza hem daha kârlı hem daha güvenilir hem de daha çok kazandıracak bir alan açmış oluyoruz. Ayrıca Gayrimenkul Yatırım Fonumuz sayesinde her bir yatırımcıya vergisel avantajlarıyla, bütçesi nispetinde yatırım imkânı sunuyoruz.
Türkiye’deki inşaat sektörünü nasıl değerlendiriyorsunuz?
Türkiye’deki inşaat sektörü, kuşkusuz teknik uzmanlığı ve iş kapasitesi ile kendini kanıtlamış bir sektör; ancak global arenada daha fazla öne çıkmamız gerektiğini düşünüyorum. Bu dönüşümün ilk adımını da ülkemizde inşaat sektörüne olan bakışın değişmesidir. Nasıl ki bir akıllı telefon değerini ekran, pil gibi donanımları ile değil içerisinde yer alan işletim sistemi ve yazılımlar ile kazanıyorsa; inşaat sektörü de bina değil, değer inşa etmekle ivme kazanır. Küresel arenada büyümek için binalar inşa etmenin ötesinde daha fazla yenilikçilik ve pazarlama becerisi gerekiyor. View Yapı olarak, sadece binalar inşa etmiyor, aynı zamanda öncü bir ekosistem de kuruyoruz. “Herkes için yeni bir bakış açısı” vizyonu ile kurguladığımız View ekosistemi binalardan ziyade değer inşa etme misyonunu taşıyor. Müteahhitlerimiz dünya genelinde önemli işlere imza atıyor. Özellikle Orta Doğu ve Afrika gibi bölgelerde güvenilirliğiyle biliniyorlar fakat taşıdığımız potansiyel çok daha büyük. Sektör olarak da bu dönüşümü gerçekleştirecek yeterli insan kaynağı ve ‘know-how’a sahip olduğumuzu düşünüyorum.
İnşaat sektöründe Ar-Ge çalışmalarının öneminden kısaca bahseder misiniz?
Ülkemizin lokomotifi olan inşaat sektöründe yeni açılım ve atılımların merkezinde artık Ar-Ge yatırımları hayati öneme sahiptir. Çünkü bir bütün olarak yatırımcı, yüklenici firma ve teknik personel açısından bakıldığında denklemin doğru kurgulanması gerekmektedir. Tamamlanmış bir yapının yatırımcı için kaliteli ve estetik olması gerekirken, yüklenici firma ve teknik personel açısından ise uygulanabilir olması gerekmektedir. Sürekli olarak artan maliyet ve işçiliği düşündüğümüzde sektörel sürdürülebilirlik ve katma değer ihtiyacını Ar-Ge yatırımları ile karşılayabiliriz. Ar-Ge yatırımları, sektörde yalnızca verimliliği ve kaliteyi artırmakla kalmaz, genel maliyetlerin düşmesine de olanak sağlar.
View Yapı olarak kendinizi ilerleyen süreçte nerede görüyorsunuz?
View Yapı, dinamizmi ve hızlı büyümesiyle sektörde marka konuma gelmiş bir şirkettir. View Yapı olarak, sadece binalar inşa etmiyor, aynı zamanda öncü bir ekosistem de kuruyoruz. Geliştiriyor olduğumuz View Ekosistemi ile binalardan öte güven odaklı bir sisteme yatırım yapma misyonunu taşıyoruz. Bu ekosistem, yatırımcılarımıza her alanda sürdürülebilir getiriler sunan bir platform oluşturuyor. Şirketimizin misyonu, değer yaratan ve topluma katkı sağlayan projeler geliştirmek; vizyonu ise bu projelerle hem Türkiye’de hem de global ölçekte etki yaratmaktır. İlerleyen süreçte, bu misyon ve vizyon doğrultusunda sadece gayrimenkul geliştirme alanında değil, aynı zamanda dijital dönüşüm, yapay zekâ ve perakende teknolojileri gibi alanlara da odaklanmayı sürdürüyoruz. Uzun zamandır üzerinde çalıştığımız “View Girişim” markamızın kuruluş hazırlıklarına devam ediyoruz ve çok yakında faaliyete geçireceğiz. Bu girişimle birlikte, hem yetenekli genç arkadaşlarımıza destek olmayı hem de katma değer üreten işlere imza atmayı hedefliyoruz. Bunu yaparken de sadece inşaat sektöründe değil, aynı zamanda teknoloji ve girişimcilik alanlarında da güçlü bir varlık göstermeyi amaçlıyoruz. Global arenada daha fazla iş birliği ve partnerlikler kurarak, uluslararası alanda View Yapı’nın adını daha fazla duyurmayı planlıyoruz. Şirketimizin kurumsal yapısını güçlendirerek sürdürülebilir büyüme stratejileriyle sektörde öncü ve iz bırakan başarılar elde etmeyi hedefliyoruz.

Yorumlar

0 yorumlar