Ankara Life Dergisi

Son Zamanların Modası:Hollywood Yanak Estetiği

Güzellik her çağda kadınların vazgeçilmezlerinden biri oldu. Kozmetik sektörü, teknoloji ve tıp da tabi ki kadınların güzellik arayışlarına kayıtsız kalamadı. Her geçen gün güzellik uygulamalarında yapılan gelişmeler güzellik algısını da değiştirir oldu. Bu uygulamalardan biri de ‘’Hollywood Estetiği’’ olarak da adlandırılan Bişektomi.

Günümüzün popüler estetik algısında keskin ve ters üçgen biçimindeki yüzler güzel ve çekici bulunmaktadır. Dolgun ve yuvarlak yanaklar ergenliğe kadar “şirin” görünürken, ergenlik sonrasında çekici olmayı engeller. Çok zayıf kişilerde bile yanak yağları fazla olabilmekte ve kilo verseler bile yüzleri yuvarlak ve tombul görünümünü korumaktadır. Bunun sebebi yüzde mevcut olan iki çiğneme kası Buccinator ve Masseter kasları arasında yer alan ve Bichat yağ yastıkçıklarının fazla olmasıdır. Bu yağ yastıkçıklarının kilo alıp vermekle boyutlarında bir değişiklik olmamaktadır.

Bu ameliyatın en önemli endikasyonu yuvarlak ve dolgun bir yüz yapısına sahip olmaktır. İşlem, yüz gelişimi tamamlandıktan sonra yani yaklaşık 17-18 yaşından sonra yapmak daha uygundur. Alınan yağların etkisi ile tombul yanak görünümü ortadan kalkarken elmacık kemiklerinin belirginliği daha da artar, yüze daha orantılı ve hoş bir şekil verilir.

Uzun zamandır yurtdışında çok popüler olan bişektomi ameliyatı bir süredir ülkemizde de çok talep görmekte, hatta “Hollywood Yanağı Ameliyatı” adı ile anılmaktadır. ABD’de özellikle Hollywood yıldızlarının birçoğunun yaptırdığı bu operasyon ile estetik anlamda çok tatmin edici sonuçlar alınmaktadır. Prosedürün ABD’deki literatürdeki ismi Bichektomy olarak da geçer.

Ameliyat tekniği
Yaklaşık 10 – 15 dakika süren Bişektomi ameliyatı; lokal anestezi, sedasyon veya genel anestezi altında yapılabilir. Ağız içinden yapılan yaklaşık 0,5 cm’lik kesi ile yağ yastıkçıkları bulundukları alandan çıkarılır. Sonrasında kendiliğinden eriyebilen ve alınmasına gerek olmayan 1-2 dikiş ile kapatılır. Yanak inceltme ameliyatı sonrası dışarıdan görünen herhangi bir iz olmaz, ağız içi kesi 1 hafta sonra tamamen iyileşmiş olur.

Ameliyatı Sonrası
Bişektomi operasyonu sonrası hasta hemen günlük yaşamına geri döner. Operasyon sonrasında birkaç gün ağızdan antibiyotik tedavisi, ağrı tedavisi ve gargara ile ağız bakımı devam eder.

Bişektomi’den 2-3 hafta sonra sonuç tamamen belli olur. İlk 3-4 günden sonra ödem hızla çözülür ve ters üçgen şekline gelen yüz konturu ve daha belirgin görünen elmacık kemikleri ile hoş bir görünüm kazanılır. Dikişler kendinden eriyebilir türden olduğundan yanak inceltme operasyonu sonrasında birkaç hafta içinde kendiliğinden yok olacaktır.

Ameliyat Sonrası Yemek Yeme
•2-3 gün su, mevye suyu, tanesiz komposto, süt gibi sıvı gıdalar ile ara ara ve sık sık besleniriz.
•4-6 gün su, yumuşak gıdalar ile besleniriz. Çorba, çok pişmiş makarna, yumurta ve puding gibi yumuşak yiyecekler idealdir.
•7.günden sonra normal yeme alışkanlıklarına döneriz. Eğer hala kendinizi iyi hissetmiyorsanız 2-3 gün daha yumuşak gıdalara devam edilebilir.

Risk veya yan etkisi var mı?
Çok bilinen bir yan etkisine rastlanmamakta. Fakat nadir olarak kanamalar ortaya çıkmaktadır. Ameliyat sonrası şişlik ve ağrı da görülebilir.

Yorumlar

0 yorumlar