Ankara Life Dergisi

Murat Özarslan

Picasso’nun güzel bir sözü var “Hayatın anlamı yeteneğini bulmaktır. Hayatın amacı onu vermektir” amacım ise tam olarak bu.

Güzelliğe olduğu kadar doğallığa da önem verenlerin tek adresi Murat Özarslan, Microblading alanında ulusal platformda kendini elde ettiği başarılarla kanıtladı. Kurduğu Fabbrica D’arte Academy Türkiye’nin en büyük Network’üne sahip tek eğitim ve uygulama merkezi diyebiliriz. Ulaşılabilir eğitim ile özellikle kadınlara sağladığı istihdam imkanı ise küçümsenmeyecek rakamlara ulaştı. Fabbrica D’arte Academy 2+1 modeli etkin ve kaliteli eğitim ile Türkiye’nin hatta dünyanın dört bir yanına yayılmış geniş bir uzman portföyüne sahip. Türkiye’nin birçok şehrinde neredeyse her ay düzenlenen eğitimlerle Fabbrica D’arte ailesi günden güne büyümektedir. Genç ve başarılı iş adamının örnek oluşturabilecek istikrara sahip hikayesi ise akıllarda “daha ne kadar ileriye gidebilir?” merakı uyandırıyor.

5 yıl öncesine dönersek, sizi bu kadar kısa sürede alanında  başarılı bir iş adamı haline getiren fikriniz neydi ve neden Fabbrica D’arte?

Olmayanı yapmak, özgün olabilmek  Sektörde bu alanda yapılan o kadar yanlış vardı ki, benim tek yapmam gereken durumu tersine çevirip doğru olanı yapmaktı. Hataları düzeltirken yaratıcı tarafımla gelişerek beslemeye devam ederek geliştirdim. Başkalarının yaptığı gibi hataları üstünü kapatmadım çünkü amacım geçici değil kalıcı olmaktı. Sanatın başkentinin İtalya olduğunu düşünüyorum, bu nedenle Fabbrica D’arte. İtalyancadan Türkçeye çevirdiğimizde  “sanat fabrikası” anlamına gelmektedir. Biz sanatı üreten ortaya koyan bir fabrika olmayı hedefledik.

Tek bir kişiden bu kadar büyük bir ekibe dönüşmek kanımızca müthiş bir emek gerektirir Fabbrica D’arte Academy’nin hikayesini bizimle paylaşırmısınız? 

Herkes işini bireysel ilerletiyordu, kurumsal bir yapılanma yoktu. Kurumsal bir yapılanmanın temellerini oluştururken de esas amacımız: insanlara doğru eğitimi verebilmek, doğruları öğretmekti. Bir diğer yanı da, herkesin beklediği bir “o” an vardır, yıllarca potansiyellerinin ezildiğine dair olan inançlarını kırıp, kendi işini kurma hayallerini gerçeğe dönüştürme fırsatını sunmayı istemem. İnsanlar, benim gibi sıfırdan başlayarak, çok çalışarak aynı imkanlara ulaşamayacaklardı, bu zorlukları yaşatmadan, bu işe artıyla başlayabilmeleri adına Fabbrica D’arte Academy’yi kurmaya karar verdim.

Artık Mikroblading’i bilmeyen kimse kalmadı diyebiliriz. Hem eğitim hem de uygulama alanlarında en çok tercih edilen merkez olmanızı neye borçlusunuz?

Şuna inanıyorum “Her şeyden biraz değil bir şeyi çok iyi yapmalı insan.” Alanında kendini geliştirdiğinde o işin ustası olursun. İşin bütün detaylarına hakim olursun. Bu ideolojiye sahip alanında kendini geliştirmek isteyen kişiler yetiştirdiğimizde, işini iyi yapan uzmanlar ortaya çıkıyor. Başarıyı, müşteri memnuniyetini de getiren tek şey ise uzmanlarımızın sadece yaptıkları işe odaklanmaları, o işle yatıp kalkmaları, işine gönül vermeleriyle ve onu en iyi şekilde ortaya koymalarıyla mümkün oluyor. 

Academy bünyesinde kaç tane Master barındırıyor ve hangi şehirlerde hizmet vermektedirler?

Türkiye’nin en büyük yapılanmasıyız diyebilirim. 14 farklı şehirde sayısını artık takip edemediğim kadar çok uzman yetiştirdik ve düzenli olarak verdiğimiz eğitimlerle yetiştirmeye, geliştirmeye de davam ediyoruz. Güzelliği tüm dünyaya yaymakla kararlıyız.

Neredeyse herkesin ulaşabileceği bir fiyat politikası izliyorsunuz bunun nedeni öğrenebilir miyiz?

Güzelliğin, güzelleşmenin herkesin hakkı olduğuna inanıyoruz. Bu nedenle hem eğitim hem de uygulamalarımızın fiyatlarını herkesin ulaşabileceği bir skalada tutmaya çalışıyoruz.

Fabbrica D’arte Academy’yi diğer eğitim kurumlarından ayıran en güçlü özelliği nedir?

Sonuç.. sonuçlarımız.. Türkiye’nin dört bir yanında olmamız. Fabbrica D’arte Academy olarak bu güne kadar yaptıklarımız, verdiğimiz eğitimlerle yetiştirdiğimiz Artist ve Masterlarımız en güçlü yanımız.

Öğrencilerinize sağladığınız ayrıcalıklar nelerdir?

Öğretmeye dayalı bir eğitim sistemimiz var. Sadece eğitim değil, kişisel gelişim, satış pazarlama, sosyal medya yönetimi konularında ve iş geliştirme planlarını oluşturmalarına yardımcı oluyoruz. Türkiye’nin ilk videolu altyapıyı sunuyoruz öğrencilerimize ki “Fabbrica D’arte’li olmak” bile bir ayrıcalıktır.

Bu kadar kısa bir sürede böyle başarılar elde eden Murat Özarslan’ın muhtemelen daha büyük hayalleri ve hedefleri vardır onları bizimle paylaşır mısınız?

Daha yolun başındayken 5 yıllık planımız hazırdı ve son adımı ise ürün gamamızı tamamlamak. Hali hazırda geniş bir ürün yelpazemiz var, üzerinde çalıştığımız birkaç ürünümüz de eklenince ilk 5 yıllık planlarımızı gerçekleştirmiş olacağız. Sektorel anlamda ise zirveye, yurt dışındaki eğitimlerimizi ve Master sayımızı arttırarak ulaşacağız. Röportajın başında da dediğim gibi “güzelliği tüm dünyaya yaymakta kararlıyız” sadece Microblading alanını değil,  kalıcı makyaj ve nail art alanlarında sunduğumuz eğitim, uygulama ve ürünlerimizle hedef ve hayallerimizi her geçen gün büyütüyoruz. Ayrıca 2 dala daha girmek istiyoruz, var olan sistemi devam ettirmek, kopyalamak yerine sorunları çözme niteliği taşıyan ürünler geliştirmek niyetindeyiz. Daha önce denenmemiş, imkansız sanılanı başarma hedefi taşıyoruz, bunlar da sürpriz olsun.

Böylesine büyük bilgi birikimine sahip bu kadar genç bir insanın bu dünyaya bırakmak istediği bir iz vardır, dünyaya gelme amacınızı nasıl tanımlarsınız?

Picasso’nun güzel bir sözü var “Hayatın anlamı yeteneğini bulmaktır. Hayatın amacı onu vermektir” amacım ise tam olarak bu. Yaşanmış 2022 yıl var, insan ömrünün ortalama 75 yıl olduğunu var sayarsak, benim tüketmek yerine üretmek için 42 yılım var. Üretebildiğim herşeyi ise insanlığa sunmak temel hedefim. Adı altında ezilen bir insan olmak istemem.

Güzelliğin bilinen standartlarda bir tanımı vardır sizin gibi özerk bakış açısına sahip birinin güzellik tanımı nedir?

İnsanı 3 boyutta tanımlıyorum, akıl, beden ve ruh. Güzellik tanımımda ise 2 kavrama indirgeyeceğim. Bence, soyut ve somut kavramlarından türeyen çocuktur güzellik.

İş dünyanızda hedeflerine emin adımlarla ilerleyen Murat Özarslan’ın iş dışındaki hayatı bu kadar hareketli mi?

Sanılanın tam aksi diyebilirim. Mümkün oldukça, her fırsatta daha çok huzur bulmak, daha dingin yaşayabilmek, kendimi dinlendirebilmek için kendimi gerçek hayattan soyutlarım. Dinlenebilmek, düşünebilmek ve objektif bakabilmek için kendi alanımı oluşturur ve içinde kalmayı tercih ederim. Ama eylem olarak sorarsanız, spor yapıyorum, çocuğumla zaman geçiriyorum, yeni şehirler keşfediyorum.

Oğlunuza nasıl bir gelecek bırakmayı hedefliyorsunuz?

Devam ettirilebilir, sürdürülebilir bir gelecek. Oğlum benim gelecekle olan bağım.. Genlerimi nesilden nesle aktaracak olan kişi. Tek isteğim, hayattaki gayem ve amacımın oğlum aracılığı ile devam etmesidir. Kendi yolcuğunda, hayat hikayesinde, bakış açımla, istikrarımla ve kendi hikayemle ona örnek oluşturmak isterim.

Özel hayatınızı gözler önünde yaşayan biri değilsiniz, ancak kadınlar tarafından beğeniliyor ve ilgi görüyorsunuz. Murat Özarslan’ın hayatında özel biri var mı? 

Ben aşk adamıyım ama günümüzde insanların ilişkilerinin açık seçik gözler önünde yaşamaları da, diğer insanlar tarafından her türlü yoruma, eleştireye maruz kalmaları da hoşuma gitmiyor. İlişkimin deforme olmaması adına, insanların özel hayatımı sorgulamaması adına özelimi gözler önünde yaşamıyorum.

“Daha Fazlasını İsteyenler İçin”

Türkiye çapında başlattığımız ve yürüttüğümüz “Alanında, Tek Uzman” anlayışını, Türkiye’de elde ettiğimiz başarıları da arkamıza alarak dünyaya yaymayı hedefledik. Sürekli genişleyen ailemizle, zirveye doğru hızlı ve emin adımlarla ilerliyoruz. Fabbrica D’arte Academy olarak yıllar içinde tecrübe ve bilgi ile birçok “Master” yetiştirdik. Sen de yepyeni bir deneyim kazanarak; bilgilerini genişletmek, işinde en iyi seviyeye çıkmak, kariyerini akademik boyuta taşımak için bize katıl.

Dünyaya güzelliği yaymakta kararlıyız.

Her şey güzellik için, güzellik için

Fabbrica D’arte Academy.

Yorumlar

0 yorumlar