Ankara Life Dergisi

Muslu İnşaat

Öncelikle Muslu İnşaat hakkında bize biraz bilgi verebilir misiniz?

Muslu İnşaat, Yıldız Teknik Üniversitesi mezunu, İnşaat Mühendisi Veysel MUSLU tarafından 1976 yılında kurulmuştur. Faaliyetlerine şahıs şirketi olarak başlayan MUSLU, 1992 yılında mühendislik bürosunu kurumsal bir çizgiye taşıyarak Muslu İnşaat Taahhüt Sanayi ve Ticaret Limited Şirketi olarak yoluna devam etmiştir.

İş hayatınızdaki başarılarınız hepimizin malumu. Peki, bu başarılar nasıl başladı? İlk önemli projenizden söz edebilir misiniz?

İlk taahhüt çalışmamız 1980 yılında Belediye Başkanlığı terfı binası ve lojman konut projesidir. MUSLU İnşaat için kilometre taşlarının ilki sayılan bu çalışma, ortaya koyduğu başarıyla sektörde önemli bir isim olmasının da önünü açmıştır. Bu proje, devam eden süreçte birçok kamu projesinde yer alma olanağı da yaratmıştır.

    “Dürüstlük ve iş ahlakı bizim için çok önemli”

Bugünkü başarınızın arkasındaki sır nedir?

Biz her zaman işimize çok önem verdik. Yaptığımız her işin yeri bizim için hem aynı hem de ayrıdır. Aynıdır, çünkü hiçbir işimizi bir diğerinden daha az özenerek, daha az önemseyerek yapmadık. Ayrıdır, çünkü her bir işimiz ayrı bir motivasyon, ayrı bir planlama süreci gerektirmektedir. Aynı zamanda dürüstlüğü, iş ahlakına uygun çalışmayı da hep önemsedik.

Sektörde 45 Yıllık bir tecrübeniz var. Bu süreç boyunca MUSLU İnşaat olarak yaşadığınız zorlukların üstesinden nasıl geldiniz?

Zorluklar hep var ve hep olur. Ama eğer işinizi iyi yaptığınızı biliyorsanız, özen gösterip emek harcıyorsanız yokuşları eninde sonunda aşıyorsunuz. Çünkü zaten iş kendisini gösteriyor. Sizinle çalışan insanlar da fark ediyor bu çabanızı.

“Sadece ev değil yaşam tarzı sunduğumuzun bilincinde hareket ediyoruz”

Kadir Bey, Duyanlar Holding olarak inşaat sektöründe yerinizi aldınız. Bu gelişme hakkında konuşabilir miyiz? (soru revize edilebilir)

Duyanlar Holding bünyesinde, Duysan Un fabrikası Kurulduğu 1998 yılından bu yana aralıksız üretimine devam ediyor. 9 bini kapalı, 33 bin metrekare üzerinde faaliyet gösteren Duysan Un, yılda 100 bin ton buğday ithal edip tamamını işleyip Rusya, Amerika, Kanada ve Kazakistan’ dan ithal; Irak, Suriye, Libya ve Afrika’ya ihraç etmektedir. İnsan sağlığını ön planda tutması, sürekli gelişen teknolojilere olan uyu ile zaten sektöründe farkımızı her zaman ortaya koyduk. Muslu İnşaat ile sevgi, saygı ve güven konularına verdiği önem ışığında bir araya gelerek, geleceğin yaşam alanlarını tasarlamaya doğru bir adım attık. Velovis A.Ş. olarak güzel projelere imza atacağımızı düşünüyoruz.

Ankara’da inşaat sektörünü nasıl görüyorsunuz?

Ankara da inşaat sektörü her yıl üstüne koyarak ilerliyor, bu. ilerleme sadece yapı sayısı anlamında değil , tasarım ve işlevsel olarakta son yıllarda sektörde pozitif gelişmeler mevcut. Bizde her sene üstüne katarak sektöre yenilikler katıyoruz.

Velovis A.Ş. olarak başladığınız Sense V projesi hakkında konuşalım. Bu projenin sizin için ayrıcalıkları neler?

Biz sektörünün öncülerinden Duyan Holding ve Muslu inşaat firmaları olarak birleşerek Sense V projesi için harekete geçtik. Fuat Duyan, Kadir Duyan ve Fatih Muslu’ nun lokomatifi olduğu Velovis İnşaat bünyesinde buluştuk. Değerli İç Mimar Neşet Güne ile çalışma fırsatı da bizim için bu projeyi ayrıcalıklı bir yere taşıdı. Daha öncede söz ettiğim gibi her projemize aynı özenle yanaşsak da, her biri kendi içinde tek ve biriciktir. Sense V projesinde bizi heyecanlandıran şeylerin başında projenin bağımsız niteliği alıyor. Herkesin kendine özel edineceği güzel deneyimlerin mimarı olma fikri bizim bu projede ki temel amacımız.

Sense V iddalı bir isim. Projenin adı nereden geliyor?

Sense V projesinin adı beş duyumuza birden hitap etmesinden geliyor. Biz bu projeye başlarken kendimize anılarımızın kalitesini nasıl arttırabileceğimizi sorduk ve bu sorunun cevabı deneyimlerimizin kalitesini arttırmaktan geçtiğini farkettik. Deneyimlerimizi algıladığımız duyularımızı en iyi şekilde kullanma fikrini bu projede ön plana çıkardık. Görmek, duymak, tatmak, koklamak, hissetmek gibi en temel duyularımızın hepsini en bağımsız halleriyle kullanmak istedik. Dolayısıyla beş duyumuzun birden mutlu anılarla dolduğu, hayatı dolu dolu yaşadığımız bir proje geliştirdik.

Çevreci yapıların geleceği hakkında ne düşünüyorsunuz?

İnsan ve doğanın ayrılmaz bütünlüğünün farkında olarak ilerleyen şirketlerin ve bireylerin hem günümüzde hem de geleceğimizde çok daha etkili bir yeri olduğunu düşünüyoruz. Tercih edilen malzemelerin enerji tasarufuna olan katkısından başlarayarak içinde yaşayan insanların belki de en önemlisi çocuklarımızın yeşil ile kuş sesleri ile uyandıkları hayatlar tasarlıyoruz. Her projemi hem geleceğe, hem yaşanlarına yatırım olmasını istiyoruz.

Projelerinizi yürütürken olmazsa olmazlarınız var mı?

Biz projelerimize karar verirken de, yürütürken de sadece ev değil insanlara bir yaşam tarzı sunduğumuzun bilinci ile hareket ediyoruz. Bu yüzden projenin ilk gününden son gününe kadar her kararımızı buna göre şekillendiriyoruz. Ömürlük deneyimlerin kalitesi, mutluluğu ve özeni bizim olmazsa olmazımız.

 2022 hedefleriniz neler?

Bizim için önemli olan şeyleri koruyarak, geleceğe doğru ilerlemek. Proje konumlarımıza, malzemelerimize, tasarımlarımıza karar verirken bu kurallar ve ilkelerle ilerliyoruz. 2022 Yılında da önceki yıllarda olduğu gibi beklenenden daha fazlasını sunmak ve hayatlara dokunmak en büyük hedefimiz.

Yorumlar

0 yorumlar