Ankara Life Dergisi

Mustafa Altaş

“Aile şirketimizin ikinci kuşağı olarak büyüklerimizin önderliğinde yeni işler ve yeni projeler ile çok daha iyi yerlerde olacağımıza inanıyoruz.”
İş dünyasının önde gelen inşaat ve elektrik firması Altaş A.Ş.’nin yöneticilerinden Mustafa Altaş, başkentin en çok okunan yayını Ankara Life Dergisi’ne konuk oldu. Yatay ve dikey mimarinin ustalarından olan Altaş A.Ş., kuruluşunda elektrik malzemesinde toptan ve perakende satışıyla elektrik taahhüt, mekanik taahhüt işleri yapan bir firma konumundayken şimdilerde inşaat yapım işlerinde de aktif rol oynuyor.
2019 yılından beri enerji sektöründe yaptıkları yatırımlarla Aydın ve Mersin illerinde temiz ve çevreci bir sistemle elektrik üretimine başlayan Altaş A.Ş., aynı zamanda pek çok anonim şirketleriyle iş birliği yapıyor.
Geçtiğimiz günlerde ise ONYX Ankara projesini hayata geçiren Altaş A.Ş., 85 gün kadar kısa bir sürede 900 m² kapalı alanı ile modern satış ofisini hizmete sundu. Genç yönetici, projenin hayata geçtiği günden itibaren ilk etap satışlarının %30’unu tamamladıklarını dile getirerek çok yakın bir zamanda ikinci etap satış çalışmalarının da başlayacağı haberini yine Ankara Life Dergisi iş dünyası sayfalarına verdi.
Hem mimari hem de pek çok alanda çalışmalarının devamını sürdüreceği bilgisini veren Mustafa Altaş, ONYX Ankara için çok yakın bir zamanda 2. Etap satış işlemlerine başlayacakları bilgisini de aktardı.Nesilden nesile inşaat alanında birçok başarılı projeye imza atan Altaş A.Ş.’nin ikinci kuşak temsilcisi Mustafa Altaş aynı zamanda; ‘Lise yıllarımdan itibaren ailemin inşaat sektöründe olmasından kaynaklı bu alanla hep iç içeydim. Üniversite lisansımı mimarlık üzerine yapmış olmak, sektöre yakınlığımı daha da artırdı. Açıkçası mezuniyetimin 4. yılında olsam da uzun yıllardır inşaat projeleri ile ilgilenmiş olmamdan dolayı daha fazla tecrübeye sahibim.’ diyor.
Alanında oldukça etkin ve yetkin başarıya sahip olan Altaş A.Ş. ikinci kuşak temsilcisi Mustafa Altaş’ın çok özel röportajı sizlerle, iyi okumalar dileriz.
Türkiye’nin sayılı inşaat ve elektrik firmalarından biri olan Altaş A.Ş., her geçen gün yeni projeleriyle adından oldukça söz ettiriyor. Aynı zamanda ONYX Ankara projesi ile yatay ve dikey mimariyi birbirine harmanlayarak modern tasarımlarla kullanıcılara konforlu bir yaşam alanı sunuyor. Bunca başarıya imza atan Altaş A.Ş. hakkında sorularımıza geçmeden önce sizi tanımak istiyoruz. Mustafa Altaş kimdir?
1996 yılı Ankara doğumluyum. 2019 senesinde Başkent Üniversitesi Güzel Sanatlar ve Mimarlık Fakültesi Mimarlık Bölümü’nden mezun oldum. Lise yıllarımdan itibaren ailemin inşaat sektöründe olmasından kaynaklı bu alanla hep iç içeydim. Üniversite lisansımı mimarlık üzerine yapmış olmak, sektöre yakınlığımı daha da artırdı. Açıkçası mezuniyetimin 4. yılında olsam da uzun yıllardır inşaat projeleri ile ilgilenmiş olmamdan dolayı daha fazla tecrübeye sahibim.
Günlük nasıl bir çalışma temponuz var?
ONYX Ankara projemizin başlamasıyla birlikte gün içinde genel olarak projenin idari işleri ile ilgileniyorum.
Peki, Altaş A.Ş. 30 yıllık köklü bir grup. Bugün Altaş A.Ş. dediğimizde karşımızda nasıl bir yapı var? Grup kaç sektörde faaliyet gösteriyor, kaç şirketten oluşuyor?
1993 yılından günümüze kadar birçok alanda faaliyet göstermekteyiz. Kuruluşunda elektrik malzemesinde toptan ve perakende satışı ile elektrik taahhüt işleri yapan bir firma iken, 2005 yılında inşaat yapım işlerinde de faaliyet göstermeye başladık. 2019 yılında enerji sektöründe yaptığımız yatırımlarla Aydın ve Mersin illerinde temiz ve çevreci bir sistem ile elektrik üretimine başladık. Şu anda; elektrik toptan ve perakende satış, elektrik taahhüt işleri, mekanik taahhüt işleri, inşaat yapım işleri, elektrik enerjisi üretim tesisleri işletmeciliği yapmaktayız. Altaş A.Ş. bünyesinde toplamda 4 anonim şirketi, ortaklıklarımız bünyesinde de toplamda 8 anonim şirketimiz bulunuyor.
Şu anda devam eden güncel projeleriniz hakkında kısaca bilgi alabilir miyiz?
ONYX Ankara, ONYX Çayyolu, ONYX Ümitköy, TROPİK Batı, PRİME Oran, PRİME Sierra projelerimiz mevcut.
Geçtiğimiz günlerde ONYX Ankara’nın açılışını gerçekleştirdiniz. Bu durum sizin için nasıl bir deneyimdi? Nasıl geri bildirimler sağladınız?
Kısa sürede proje aşamasını tamamlayıp yapım aşamasına geçtik. Lansman hazırlığımız ve satış ofisimizin açılış tarihine yetiştirilmesi bizim için zorlu ve yorucu bir süreç olsa da rekor bir süre ile 85 günde bütün hazırlıkları tamamlayıp, misafirlerimize 900 m² kapalı alanı ile modern bir satış ofisi hazırladık. 2.500 kişi katılımlı bir lansman açılışı gerçekleştirdik. Yorucu bir süreç olsa da çok güzel geri dönüşler aldık, ekibimizin bu başarısı takdir edilesi bir durum. Açılış günümüzden bugüne kadar geçen 45 günlük sürede ilk etap satışlarımızın %30’unu tamamlamış olmaktan mutluluk duyuyoruz. Çok yakın zamanda 2. Etap satış işlemlerimize başlayacağız.
Hedeflerinizi gerçekleştirdiğinizi düşünüyor musunuz? Bundan sonrası için hayaliniz nedir? Önümüzdeki döneme yönelik nasıl bir büyüme stratejisi benimsediniz?
Gerek sektörel anlamda gerek farklı sektörlerde şirketlerimizi daha ileri seviyelere taşımak için elimizden geleni yapacağız. Aile şirketimizin ikinci kuşağı olarak büyüklerimizin önderliğinde yeni işler ve yeni projeler ile çok daha iyi yerlerde olacağımıza inanıyoruz.

Yorumlar

0 yorumlar