Ankara Life Dergisi

Müşteri Memnuniyeti Her Şeyden Önce Gelir!

Otonomi sektörü ülkemizde gittikçe yayılım gösteren, önü oldukça açık bir alan. Özellikle büyük şehirlerde avantajını ikiye katlanmış bulunuyor, Ankara da bunlardan bir tanesi. Teknolojinin gelişmesiyle pek çok yeni ürünün piyasaya sunulduğu aynı zamanda ikinci el araçlarda da talebin hızla arttığı bir dönem geçirmekteyiz. Bu sektörde müşteri memnuniyeti oldukça önem arz ediyor, Silahtaroğlu Otomotiv de bunların başında gelen kıymetli bir firma. Geçtiğimiz sayımızda Hüseyin Rüştü Orhan ile bir araya gelmiştik, şimdi ise ortağı Anıl Barış Büyükbayrak ile buluştuk. Sektörün dinamiklerinden bahsettiğimiz röportajımız sizlerle, iyi okumalar dileriz.
Röportaj: Hatice Şeyma Basut
Anıl Bey kendinizden kısaca bahseder misiniz? Anıl Barış Büyükbayrak kimdir, otomotiv sektörüne giriş hikayeniz nasıl başladı?
1985 yılında Ankara’da doğdum. İlk, orta ve lise eğitimimi Ankara’da tamamladım. Lisans eğitimimi Gazi Üniversitesi Matematik Bölümü’nde aldım. Otomotiv sektörüne girmeden önce uzun yıllar öğretmenlik ve yazarlık yaptım. 2016 senesinde otomotiv sektörüne girdim. Hüseyin Rüştü Orhan ile 20 seneyi aşkın tanışıyordum, daha önce de araçlara ilgim ve merakım vardı. Böylelikle Hüseyin Bey ile beraber bu sektöre profesyonel anlamda giriş yaptım.
Silahtaroğlu Otomotiv hakkında bilgi alabilir miyiz?
Silahtaroğlu Otomotiv 1992 senesinden beri Ankara’da hizmet veren bir otomotiv firmasıdır. Müşteri memnuniyeti odaklı, tecrübeli bir ekip ile çalışan kurumsal yapıya sahip firmadır.
Bulunduğunuz bölgede ikinci el otomobil sektörünün kalbi haline geldiniz. Bu başarınızın sırrı nedir?
Öncelikle böyle nitelendirdiğiniz için teşekkür ederiz. Bizim ilk önceliğimiz müşterilerimizin ticaretin sonunda mutlu olmasıdır. Müşterilerimiz ile aile olmuş durumdayız, dikkat ettiğimiz unsurlar arasında; araç alımında düzgün, sorun çıkarmayan, geçmişini bildiğimiz araçları tercih etmek yer alıyor. Daha sonrasında araçların tüm bakım ve servis ihtiyaçlarını tamamen karşılıyoruz. Bu süreçler bittikten sonra araçlarımızı showroom’umuza çıkarıyoruz. Satış sonrasında da müşterilerimizin memnuniyetini karşılamış oluyoruz.
Peki, bu otonomi sektörünün Ankara’ya sağladığı katma değerleri hakkında neler düşünüyorsunuz?
Otonomi Sitesi, Ankara için bir değer oluşturdu. İnsanlar bu alanda istedikleri araçları rahatlıkla bulabilmesinin yanı sıra noter, eksper ve banka işlemlerini de bu kompleksin içinde rahatlıkla halledebiliyor.
Ekonomik açıdan zor bir süreçten geçiyoruz. Sizce ikinci el otomotiv sektörü 2023 yılını nasıl geçiriyor? İlerleyen zamanlara yönelik beklentileriniz nelerdir?
Son dönemde çıkan yasalar ve uygulamalarla sektör eski olağan durumuna dönmeye başladı. Maalesef şu ana kadar her kişi ve kurum, yetki ve yeterlilik belgeleri olmadan araç alım, satım işi yapıyordu. Şimdi ise bu kayıt dışı ticaretler azalmış durumda, bu sayede ülkemizde kayıt dışı ekonomi de azalmış olacak. İlerleyen zamanlarda sektördeki gerçek dışı olan fiyatların biteceğini öngörüyorum. Sadece yetki belgesi olan, işi sadece otomotiv olan firma ve kişiler sektörde yer alacak.
Önümüzdeki dönem adına hedefleriniz bulunuyor mu, ajandanızda neler var?
Önümüzdeki dönemde yeni bir şube açma planımız var. Elektrikli yeni nesil araçlara yönelik distribütörlük görüşmelerimiz bulunuyor, hep birlikte göreceğiz…

Yorumlar

0 yorumlar