Ankara Life Dergisi

“Müzik Ruhtur, Yaşamaktır, Yaşatmaktır…”

Hoş geldiniz. Sizi konuk etmekten çok mutluyuz öncelikle.

 • Sohbetimize başlamadan önce Ankara Life ekibi olarak sizi daha yakından tanımak isteriz. Bize Canto Orkestrası’ndan biraz söz edebilirmisiniz?

  – Hoş bulduk tabi ki, Canto Orkestrası 2016 yılında kuruldu. Aslında Proje olarak başlattık amacımız tıpkı devam ettirdiğimiz gibi kalite, müzikalite, dans ve tam anlamıyla sahne sanatlarını bütünüyle yansıtabildiğimiz geniş kapsamlı ve farklı dillerden geniş repertuarlı bir oluşumdu zaten ve bunu başardık. Bu süreçte Ankara’da ciddi bir eksiklik olduğunu da gördük ve orkestramız ilk yılından itibaren Ankara’da hep en çok tercih edilen olmayı başardı  Şuan sadece Ankara’nın değil tüm Türkiye’nin tanıdığı ve sahnesinde görmek istediği bir orkestra olmayı da başardı.

 • Şimdi oldukça genel bir soruyla başlayacağım, neden “müzik”? Sahnede olmanın sizin için anlamı nedir?

  -Bize neden müzik diye sormanız aslında yoldan geçen birisine neden nefes alıyorsunuz demekle aynı J çünkü nefes alıyoruz. Müzik iyi ya da kötü hissettiğin her an dünyanın en oksijenli çam ağaçlarını senin hemen yanına diker.  Mesela Ülke sorunları, kadına ve hayvana şiddet eylemleri, çocuk istismarları ve daha çoook fazlası… müzik olmasa mücadele ettiğimiz bu sorunları ne kadar uzağa ulaştıra biliriz ? Müzik ruhtur, yaşamaktır, yaşatmaktır…

 • Aynı zamanda biliyoruz ki, son zamanlardaki tırmanışınızla Ankara’nın en büyük müzik grubu oldunuz. Bu başarınızın arkasında hangi niteliklerin yattığını düşünüyorsunuz?

  – Aslında Ankara’ya farklı bir çizgi getirdik. Gerçek Modern müziği Ankara ile buluşturmayı başardık. Klişeden uzak yapılmamış şarkıları tattırdık. Gerçek anlamda kurumsallaştık, yatırımlar yaptık ve Orkestra menajeri, firma danışmanı, Kendi teknik ekibimiz, kendi grafik tasarımcımız dahil koca bir ekip olmayı başardık. Sadece Ankara’da değil İstanbul’da şuan bizi tanıyor ve çok güzel işlere imza atıyoruz. Arkamıza baktığımızda gelenleri de görüyoruz ve eminim ki geçenleri de göreceğiz. Ankara için çok güzel bir artı sağladı diye düşünüyoruz. Biz önce müzisyeni koruyoruz. Çünkü müzik sakin ve mutlu ruhlarla yapılır.  

 • Geçtiğimiz günlerde uluslararası bir sanat festivali olan Bilkent Sanat Festivali’nde sahne aldınız. Bu durum basında da büyük ses getirdi. Bununla ilgili siz ne söylemek istersiniz? Nasıldı orada olmak?
  • Festivalleri çok seviyoruz orada bulunmak, kendimize bir şeyler eklemek inanılmaz bir duygu. Bilkent sanat festivali ise çok başkaydı onlarca ülkeden sanatçıların canlı canlı resim yaptığını görmek, ilk kez canlı müzayedelere şahit olmak…Bizim konser günümüz ve diğer sahne üzeri etkinlikler kalabalıktı. tek üzüldüğüm konu festivalin geneline  halkın daha fazla ilgi göstermesi gerektiğiydi. Gerçekten hemen bir üst katta alışveriş yapan insanların bir alt katlarındaki sanat denizinden haberi varmıydı ? Eğer yok ise bu etkinlikler için Ankara’nın her yerine duyurmak ve katılımın çok daha fazla olması için bir sonrakinde biz de elimizden geleni yapacağız. En büyük kazançlarımızdan birisi de bu sanatçıları bir araya getiren ve her şeyi organize eden Rahmi COGENDEZ’dir. Muhteşem bir adam J
 • Peki, yolculuğunuz boyunca eminim ki bazı zorluklarla da karşılaşmışsınızdır. Biraz da bunlardan söz edelim, bu zorlukların üstesinden gelmeniz konusunda sizi motive eden ne oldu?
 • İnanç. Aslında hepimizin bildiği şey neye inanırsanız inanın hiç fark etmez iyi ya da kötü inandığınız şeyi bırakmadığınız zaman onu kazanmamanız tesadüf oluyor. En büyük zorluğu herkes gibi Pandemi de yaşamışızdır. İçeriğini anlatmama gerek dahi yok hepimiz aynıydık. Oldu bitti umarım bir daha gelmez ve yakınlarını kaybeden herkese baş sağlığı diliyorum.

 • Keyifli sohbetimizi sonlandırırken müzik kariyerinizle ilgili gelecek hedeflerinizi de sormadan geçmek istemiyorum. Kendinizi nerede görmeyi hedefliyorsunuz?

  – Canto Orkestrası çok güzel planların içine girdi heyecandan ölüyoruz resmen. ama sürpriz olsun projelerimizi buraya yazarsak bu kadar okunan bir dergiye yo yo hiç mantıklı değil. J röportaş sonu kulağınıza söylerim J

Yorumlar

0 yorumlar