Ankara Life Dergisi

Ne Yaparsan Yap, İşini İyi Yap!

“Müşteri odaklı bir firmayız, dünyada eğitim, danışmanlık ve koçluk konularını takip ediyor ve bu gelişmeleri ülkemizdeki kurumlara duyurmaya çalışıyoruz.”
Semrin İK Eğitim ve Danışmanlık firması Yönetim Kurulu Başkanı Sema Dal, başkentin en çok okunan yayını Ankara Life Dergisi’ne konuk oldu. Sema Dal’ın sektöre giriş hikayesi ve Semrin İK Eğitim ve Danışmanlık firması hakkındaki sorularımızı yanıtladığı röportajı sizlerle.
Röportaj: Hatice Şeyma Basut
Sema Hanım öncelikle sizi tanıyalım. Sema Dal kimdir ve nasıl biridir?
İlk, orta ve lise eğitimimi TED Ankara Koleji’nde tamamladım. Hacettepe Biyoloji Bölümü’nden mezun olduktan sonra Çukurova Üniversitesi Tıp Fakültesi’nde yüksek lisans, Gazi Üniversitesi Biyoloji Bölümü’nde ise doktoramı yaptım. Ardından Açıköğretim Fakültesi İnsan Kaynakları Bölümü’nü bitirdim. Kariyer hayatıma Ankara TSE’de Teknik Raportör olarak başladım, sonrasında Biyoloji / IB Biyoloji Öğretmenliği yaptım. Sonraki yıllarda Bilkent Üniversitesi Eğitim Fakültesi’nde “Mentor” ve öğretim görevlisi olarak çalıştım, öğretmen adaylarına lisansüstü eğitim dersleri verdim. Ardından Semrin İK Eğitim ve Danışmanlık firmasını kurdum. Halihazırda kurumlara danışmanlık ve personellerine eğitimler veriyorum. Yöneticilere ‘Yönetici Koçluğu’ ve kurumlara ‘Çevik Koçluk’ yapmaktayım. Ankara İş ve Meslek Sahibi Kadınlar Derneği’nin kurucusuyum ve 2 yıl başkanlığını yürüttüm. PEGEM Yayınları’nda 2015 yılında “Çocuğumun Eğitim ve Kariyer Koçuyum” adlı basılmış bir kitabım var. Kolejli İş İnsanları Derneği üyesi ve Ankara Koleji Mezunlar Derneği Yönetim Kurulu Üyesi’yim. En belirgin özelliklerim arasında; ilk olarak çok azimli oluşum yer alıyor. Kafama koyduğum hiçbir şeyin peşini bırakmam dersem yanlış olmaz. Dürüstlük benim için çok önemlidir, zaman konusunda aşırı duyarlıyım vakit benim için çok önemlidir. Kimsenin vaktini gereksiz yere kullanmam, benimkini kullananlara da tahammülüm çok azdır. İkincisi ise; çok merhametliyim mesela sokak hayvanları için aşırı üzülüyorum. Bunun bir dezavantajı ise; merhametli yönüm bazen hayatımı güçleştiriyor bazılarına gereksiz tolerans gösterebiliyorum.
Sema Hanım sektöre giriş hikayeniz nasıl ve ne zaman oldu?
Semrin İK Eğitim ve Danışmanlık firmasını Berrin Bilgi ile 2012 yılında Adana’da kurdum. Orada kurmamızın sebebi; ikimizin de Adanalı olmasıydı. Sanki Adana, Mersin, Gaziantep firmalarından daha çok iş alabiliriz diye düşündük. Zamanla Ankara’da da tanındık ve burada da bir ofis açtık. İnsanlarla çalışmayı, değer üretmeyi, katkı sağlamayı seviyoruz. Her çeşit insana dokunmak, sorunları ile ilgilenmek, çözüm üretmek, performanslarında artış sağlamak en önemli amaçlarımız arasında. Sosyal sorumluluk projelerinde çok yer aldık, sonrasında ortağım Berrin’den ayrıldım ancak kendisi hala yakın arkadaşım. Konumuza tekrar dönecek olursam, halihazırda kurumlara üst düzey “İnsan Kaynakları”, “Eğitim” ve “Danışmanlık” hizmetleri veriyoruz. Aynı zamanda Semrin İK Eğitim ve Danışmanlık ICF akredite bir koçluk okuludur. Yani firma olarak kurumların verimliliğini ve performansını en üst düzeye taşımaya, rekabet güçlerini arttırmaya çalışıyoruz.

Semrin İK Eğitim ve Danışmanlık firmasının müşterilerine sunduğu hizmetler nelerdir? Neden tercih sebebi olmalısınız?
Semrin İK Eğitim ve Danışmanlık olarak kurumlara danışmanlık, personellerine ise eğitimler veriyoruz. Dediğim gibi biz “ICF Akredite” bir koçluk okuluyuz, ve ICF onaylı sertifika veriyoruz. Tüm bunların yanında bireysel eğitimlerimiz de var. Halihazırda 10 farklı eğitmenle çalışıyoruz, 3 tane de danışmanımız mevcut. Üç farklı danışmanlık vermekteyiz bunlar; “İnsan Kaynakları Danışmanlığı”, “Kurum Gelişim Danışmanlığı” ve “DISC Kişilik Envanteri Danışmanlığı”. Bu güne kadar her üçünde de ciddi yol katetik. Kurumlarla bu konularda ciddi çalışmalarımız oldu. Eğitimlerimize gelince; kurumların ihtiyacı olan pek çok eğitimi veriyoruz.
Koçluk eğitimlerimizin başında; “Profesyonel Koçluk Eğitimi”, “Yönetici Koçluğu” ve “Çevik Koçluk” en çok verdiğimiz eğitimler arasında yer alıyor. Gerek ben gerekse firmada çalışan eğitmen, danışman ve koçlarımız alanlarında çok uzman kişiler. Eğitmenlerimizin geçmişte öğretmenlik / eğitmenlik yapması ve ‘Eğiticinin Eğitimi’ kursunu tamamlamış olması bizim ön koşullarımızdan. Bu nedenle firma olarak işimizi iyi yapıyoruz, bizimle çalışan kurum ve bireyler her zaman mutlu olmuştur.
Semrin İK Eğitim ve Danışmanlık olarak edinmiş olduğunuz ilkeleriniz var mı?
‘Ne yaparsan yap, işini iyi yap.’ ve ‘Kendini alanında geliştir.’ bizim iki mottomuz. Ne yaparsak yapalım işimizi iyi yapmak için uğraşıyoruz. Müşteri odaklı bir firmayız, dünyada eğitim, danışmanlık ve koçluk konularını takip ediyor ve bu gelişmeleri ülkemizdeki kurumlara duyurmaya çalışıyoruz. Mesela dünyada artık “Çevik Yönetim” gündemde, biz de kurum olarak Çevik Koçluk, Çevik Yönetim’i konularımız içine aldık.
Sema Hanım geleceğe yönelik hedefleriniz ne yönde?
Semrin İK Eğitim ve Danışmanlık olarak en büyük hedefimiz; Türkiye’nin en tanınmış ve prestijli eğitim, danışmanlık ve koçluk firması olmaktır. Bunun için de var gücümüzle çalışıyoruz. Dediğim gibi kendimizi sürekli geliştiriyoruz. Benim de bireysel hedeflerim var tabii ki, daha da büyümek ve çalışan sayımı arttırmak, daha fazla kişiye faydalı olmak.

Yorumlar

0 yorumlar