Ankara Life Dergisi

NEREYE

Senaryo ve Diyalog Yazarının Görüşü: Hüseyin Alp TAHMAZ

Ekonomik sıkıntılar, savaş, terör, macera arayışı gibi sebeplerle her yıl yüz binlerce insan doğduğu büyüdüğü toprakları terk edip refaha ve huzura erişebileceği umudunu taşıdığı yerlere göç etmek zorunda kalıyor. Bu göç, her zaman yasal yollardan olmuyor.

Sık sık gazetelerde televizyonlarda rastladığımız kaçak göçmen hikayeleri, uluslararası bir sorun. Konu hakkında farkındalık yaratılabileceğinden hareketle senaryo yazılmıştır.

Hüseyin Alp Tahmaz  / Senarist

Yönetmenin Görüşü: Gürsel ATEŞ

Dünya üzerinde birçok ülkenin nüfusundan çok daha fazla, sürekli olarak yer değiştirerek yaşayan tahminen 360 milyon insan var. Eğitimden, sağlıktan, güvenlikten ve insanı insan yapan her türlü olanaktan yoksun… Açlık ve sefalet içinde sürdürdükleri yaşamlarının bedelini canlarıyla ödüyorlar çoğunlukla… Peki ne için; hepimizin bildiği gibi, dünya ölçeğindeki küresel çıkarlar ve küresel politikaların çıkardığı yangınlar, kendi topraklarında yaşamayı imkânsız kıldığından “bir umut” diyerek çıkılan ve bitip tükenmek bilmeyen yollarda oluşan yeni bir yaşam biçimi… Tabi sağ kalabilirlerse…

Senaristimiz Hüseyin Alp Tahmaz’ın gerçek bir olaydan yola çıkarak yazdığı filmimizde, tamda bu noktada, yaşam-ölüm arasında süren hayatlardan bir kesit aldık. Ayrı ayrı hikayeleri olan karakterlerimiz, ayrı milliyetlerden, farklı geçmişlere sahip olsalar da ortak noktaları işte “bir umut” diyerek çıktıkları yolculuktur.  6 metrekareyi bile bulmayan bir kamyonet kasasında ne kadar süreceği ve nereye varacağından emin olamadıkları bir yolculuğa çıkarlar. Havasız, susuz ve korkuyla süren geçen yolculukta, aslında hepsinin gideceği yer bellidir kurdukları hayallerinde. Paylaşırlar hayallerini, konuşurlar, tanırlar birbirlerini… Hatta hatta gidecekleri yerde kurmayı düşündükleri yeni yaşamlarında tekrar bir araya gelip görüşerek dostluklarını pekiştirip bu “çileli günlerini” gülerek hatırlayacaklarını söylerler… Fakat… Fakat, NEREYE, nerede ve nasıl?

GÜRSEL ATEŞ / YÖNETMEN

Sinopsis :

Kapalı bir kamyon kasasında Avrupa’ya gitmek üzere yola çıkan kırk kaçak göçmenin, Ege sahilinde tekne ile devam edecek yolculuklarının son saatleri.

Tretman :

Doğu sınırından hareket etmiş kapalı kasası olan bir kamyon, yolcularının son kısmını da İstanbul’dan aldıktan sonra, kırk kişilik yolcusu ile birlikte İzmir’in Menderes İlçesi’ne doğru seyir halinde. Yolculuk daha sonra tekne ile Yunan adalarına, oradan İtalya devam edecek, bazı yolcular için son durak ise İngiltere. 

Hikâyenin merkezinde kamyon kasasında yapılan yolculuk yer alıyor. Yolculuk boyunca kırk yolcudan ön plana çıkan birkaç kişinin hikayelerine tanıklık ediyoruz. Bir de ne dediği son ana kadar hiç anlaşılamayan Afgan var.

Yola çıkmadan önceki hayatları, yola çıkma sebepleri, ulaşmayı umdukları ülkelere dair hayalleri filmin ana unsurları.

Hikâyenin sonu, yolculuğun bitimine az kala, şafak sökerken, kamyon şoförünün yol kenarına park etmiş TIR’a arkadan çarpması ile son buluyor. Kırk kaçak göçmen ve şoför ölüyor. Haberlerden öğreniyoruz ki ölenlerin büyük çoğunluğu trafik kazasından önce havasızlıktan ölmüş.

Kameramız, bu insanların kamyon kasasındaki, karanlık ve klostrofobik atmosferde geçen yolculuklarının son saatlerine tanıklık etmek üzere kamyona ilişiyor.

Oyuncular :

Caner Karadağ –  İbrahim Sevinç – Orhan Ay –  Demirel Işık –  Jeelan Aburub –  Miharidina ramiadamanana –  Gürol Salman – Sezai YeşilyurtMehmet Ali Çetintaş – Mariama Djelo Sow – Muniratu Mohammed – Erdeniz Altın – Rüveyda Büyüktelli – Gökhan Ay – Arda uçar

Teknik Ekip :

Yönetmen: Gürsel Ateş

Kamera : Bilal Nadir Bektaş

Ses – Boom:  Mertkan Kayabaş

Işık: Sezai Yeşilyurt

Fotoğraf & Kamera Arkası: Canan Dönmez – Mehmet izdeş – Ali Ulvi baycan

Yorumlar

0 yorumlar