Ankara Life Dergisi

Ömer Sabri Yolaş

2021’de konut fiyatları ne olacak? Konut fiyatları ve yeni gelişen projeleri TÜSİAV Gayrimenkul Geliştirme Platformu Başkanı Ömer Sabri Yolaş yazdı…

2020 yılında koronavirüs nedeniyle yeni yatırımlara başlanamamış, projelerin çoğu beklemeye alınmıştı. Gayrimenkul sektörü, 2021 yılına da umutlu giriyor ancak koronavirüs salgınının gidişatı, salgın aşı gelişmeleri sektörün durumunu belirleyecek .

2021 yılıyla birlikte artık koronavirüs döneminde önemi anlaşılan balkonlu, bahçeli, teraslı evler öne çıkacak gibi görünüyor.

2021 için konut fiyatlarının yükselip yükselmeyeceği, sektör temsilcilerinin vurguladığı en önemli nokta oldu.

Koronavirüsle mücadele sürecinde konut kredisi faiz oranlarının tarihi seviyelere inmesi ve düzenlenen kampanyalar sayesinde satışa teşvik artırılmaya devam edecektir. Dolayısıyla önümüzdeki dönemde talebe cevap vermek isteyen üreticilerin, yeni inşaatlar yapması gerekecek.

2020 Sektör Değerlendirmesi

Konut fiyatları 2020 yılına iyi bir başlangıç yapmış, ancak daha sonra pandemi döneminde dibe vuran konut satış rakamları nedeni ile düşüş göstermişti.

Konuta olan talebin dibe vurması ile özellikle de acilen evini satmak isteyen ev sahipleri konut fiyatlarına indirim üstüne indirim yapmış, projesini elinden çıkarmak zorunda olan müteahhitler de konut fiyatlarına zorunlu indirimler gerçekleştirmişti.

Süreçte Haziran ayında ekonomide yeni normale g e ç i ş yapılması ile beraber 1 sene ertelemeli tarihi konut kredisi desteği verilmesi ile ise konut fiyatlarına zam yağmuru başlamıştı.

Konut Satışında 2021 Hedefleri

Türkiye İstatistik Kurumu’nun açıkladığı kasım ayı verilerine göre, ocak-kasım döneminde 1 milyon 393 bin 335 konut satılarak, bir önceki yılın aynı dönemine göre yüzde 21.5 artış yaşandı. Böylece, 2019’un tamamında 1 milyon 146 bin 655 olan rakam geçildi.

Tarihi rekor olan 2017’deki 1 milyon 409 bin 314 adet satışın geride bırakılması için ise önümüzdeki ay 15 bin 979 konut satılması yeterli olacak. Aralıkta 16 bin adetlik satışın yapılacağına yani tarihi rekorun gerçekleşeceğine kesin gözüyle bakılıyor. Hatta sektörün yıllardır hedeflediği 1.5 milyon barajı bile geçilebilir. Aralıkta satışlar 107 bine ulaşırsa 1.5 milyonluk satışa ulaşmak mümkün. Son 3 ayda yüksek faize rağmen aylık satışların 100 binin üzerinde seyrettiği düşünülürse, 1.5 milyonluk hedefe ulaşmak zor gözükmüyor.

Ziraat Bankası, Halkbank ve Vakıfbank tarafından verilen yüzde 0.64 konut faizi kampanyası ile konut sektörünün büyük ivme kazandı. Kampanyanın bitimi ile sektör yeniden durağanlaştı.

2021’in Gözdesi Müstakil Konutlar

İnsanların artık koronavirüs salgını nedeni ile neredeyse bir yıldır evlerinden çalıştıklarının altını çizebiliriz.

Son bir yıldır insanlar açık alanlarda daha çok vakit geçiriyor. Hayatlarını da bu ihtiyaçlar doğal olarak bu eksende kurguluyorlar. İnsanlar huzurlu, güvenli ve en önemlisi de sağlıklı ortamlarda sosyalleşmek istiyor. Komşuluk kültürünün salgın koşullarını unutmadan yeniden şekillendiği son bir yılda, yeni nesil insan evini hem bir yaşam alanı hem de bir çalışma alanı olarak kullanabilmek istiyor. Bu nedenle ofis ortamını evlere taşıyacak şekilde arıyor.

Yorumlar

0 yorumlar