Ankara Life Dergisi

Ömer Sabri Yolaş

“Yatırımcılar haklı olarak paralarını yoğun biçimde gayrimenkule çevirmek istiyor.

Satılık ve kiralık ev fiyatları son bir yılda yüzde yüze yakın pahalandı. Sektör temsilcileri ilk kez konut fiyatlarındaki artışın dolar kurundaki artışın önüne geçtiğini söyledi. Peki konut fiyatları ve kiralar neden artıyor? Artış devam edecek mi? Bu soruları şehrin gayrimenkul sektöründe önde gelen isimlerinden Ömer Sabri Yolaş’a sorduk.

EV SAHİBİ OLMAK ÜÇ KAT HIZLA UZAKLAŞTI

Ev sahibi olmak herkesin hayali fakat gittikçe zorlaşan şu günlerde Yolaş’a kiraların ve ev fiyatlarının neden bu kadar hızlı arttığını ve durumu nasıl değerlendirdiğini sorduk.

 Yolaş;

Eylül’den beri Dolar/TL kuru %80 arttı ama gayrimenkul fiyatlarındaki artış neredeyse bunun iki katı arttı. Yani gayrimenkul fiyatları tarihte ilk kez doların önüne geçti. Böyle bir şeyi 20 yıllık sektör hayatımda görmedim. Son yıllardaki yaşanan maliyet artışı hem yeni inşa edilen evlerin fiyatlarını artırırken, hem de konut üretiminin azalmasına sebep olarak arzın azalmasına ve mevcut evlerin de fiyatlarının artmasına neden oluyor. Tüm bu fiyat artışlarına rağmen konut talebinde azalma olmadı aksine ciddi bir talep karşısında yeteri kadar ev stoku bulunmuyor. Konut satış ve kira fiyatlarındaki artışın tek nedeni, inşaat sektöründe yaşanan dövize bağlı maliyet artışı değil. İnsanımızın Türk Lirası’na duyulan güvensizliğinden kaynaklı.  Gayrimenkulü tekrar yatırım aracına dönüştü. Yatırımcılar haklı olarak paralarını yoğun biçimde gayrimenkule çevirmek istiyor.

“İNŞAAT MALİYETLERİ SABİTLENMELİ”

Yüksek maliyetlerin durması konusunda tavsiyelerini sorduğumuzda Yolaş;

Türkiye’de gayrimenkul sahipliği yüzde 65-67 seviyesinde. %33’lük bir kesim hala bir konut sahibi değil. Sıfır konutlarda yaşanan fiyat artışının ikinci el konut satışlarını ve kiraları da etkiliyor. Halihazırda yıllık yüzde 90,27’yi görerek tarihi zirve yapan inşaat maliyetleri ve arz talepteki sorunların fiyatları etkiledi. Yüksek fiyatların önüne geçilmesi içinse inşaat sektöründeki girdi maliyetlerinin sabitlenmesi gerekiyor.

YABANCILAR EV FİYATLARINI ARTTIRIYOR MU?

Yabancıların ev kira ve fiyatlarının artırdığını düşünenler çok fazla. Bu konunun satışlara etkisini sorduğumuzda Yolaş;

TÜİK, mart ayında geçen yılın aynı ayına göre %31’lik artışla 5.567 yabancıya konut satıldığını bildirdi. Buna göre, Mart 2022’de toplam konut satışları içinde yabancılara yapılan konut satışının payı yüzde 4,1 oldu. Emlak ve kira fiyatlarındaki artış sıklıkla şehirlerdeki yabancı nüfusun artmasına bağlanıyor. Yabancılara konut satışlarında ilk üç sırayı İstanbul, Antalya ve Ankara izliyor.” ifadelerini kullandı.

Eylül 2018’de vatandaşlık için ev almada öngörülen bedel 1 milyon dolardan 250 bin dolara indirildiğini  ancak geçtiğimiz gün alınan bir kararla Türk vatandaşlığına başvuru şartında alınacak gayrimenkul değeri 400 bin dolara yükseltildiğini akratan Yolaş;

“Yabancılar fiyat artışında belli bir etkiye sahip olsa da bu etki çok da yüksek sayılmaz. Türkiye’de bir ayda satılan 100-150 bin konutun sadece 5-7 binini yabancılar oluşturuyor”  dedi.  Bu açıdan  “Ankara ve İstanbul’daki kira artışlarını yabancılara bağlamanın doğru olmadığını vurguladı.

YASAL BOŞLUK VAR

Fiyatların kişisel kararlarla artırıldığının altını çizenÖmer Sabi Yolaş, mülk sahiplerinin kira ve satış fiyatlarını belirleme kriterleri konusunda yasal bir boşluk olduğunu söyleyerek, “Evler şu fiyattan kiraya verilmeli, tavan fiyat şudur diyen hiçbir düzenleme yok. Dolayısıyla herkes kafasına göre davranıyor ve birbirinden etkilenerek fiyat artırıyor” dedi.

KONUT FİYATLARI DÜŞMEZ, EN İYİ İHTİMALLE SABİT KALIR

Kısa ve orta vadede emlak fiyatlarının düşmesinin mümkün olmadığını, en iyi ihtimalle stabil kalacağını dile getiren Yolaş, inşaat maliyetlerindeki öngörülemez durum sebebiyle mevcut gayrimenkul fiyatlarının 2-3 kat yükselmesinden endişe ettiğini belirtti.  Yolaş;

Böyle sürerse bir yıl içerisinde fiyatlarda %100 artış yaşanmasını çok olası. Gayrimenkul sektöründe fiyatlar stabil halde gider ama azalmaz. Dolayısıyla şu noktada bizim çaresiz olarak talep ettiğimiz şey fiyatların yukarı çıkmaması, aynı seyirde gitmesidedi.

Yorumlar

0 yorumlar