Ankara Life Dergisi

Ömer Sabri Yolaş ile Emlak Sektörüne Dair Her Şey

Gayrimenkul Yatırım Uzmanı Ömer Sabri Yolaş, şehrin en çok okunan yayını Ankara Life Dergisi’ne konuk oldu. Emlak sektörünün dinamiklerini konuştuğumuz röportajımız sizlerle, iyi okumalar dileriz.
Röportaj: Hatice Şeyma Basut
Ömer Bey, gayrimenkul fiyatlarındaki artış önümüzdeki dönemde de etkisini sürdürecek mi?
Kırmızı Beyaz Gayrimenkul, uzun vadede değer kazanmış ve kazanacak birçok yatırımı geliştirme amaçlı projelerini sürdürmeye devam etmekte. Bu sayede hem gayrimenkul yatırım alanlarını güven odağında cazip hale getirmek hem de yerel pazarların trendine yön vermekte. Gayrimenkul yatırımlarının amacının portföyündeki gayrimenkullerden kira ya da alım satım yoluyla gelir elde ediyoruz. 2023’te beklenen resesyon tehlikesi, enflasyon konusunda endişe yaratmakta. Bu doğrultuda gayrimenkul fiyatlarındaki artışın önümüzdeki dönemde de süreceğini öngörüyoruz.
Ekonomideki kurun artış sebebi gayrimenkul fiyatlarında nasıl bir etki bırakıyor?
Gayrimenkul fiyatları ilk kez doların önüne geçmiş bulunmakta. Son yıllardaki yaşanan maliyet artışı hem yeni inşa edilen evlerin fiyatlarını artırırken, hem de konut üretiminin azalmasına sebep olarak arzın azalmasına ve mevcut evlerin de fiyatlarının artmasına neden oldu. Tüm bu fiyat artışlarına rağmen konut talebinde azalma olmadı, aksine ciddi bir talep karşısında yeteri kadar ev stoku bulunmuyor. Konut satış ve kira fiyatlarındaki artışın tek nedeni, inşaat sektöründe yaşanan dövize bağlı maliyet artışı değil. İnsanımızın Türk Lirası’na duyulan güvensizliğinden kaynaklı. Yatırımcılar haklı olarak paralarını yoğun biçimde gayrimenkule çevirmek istiyor. Sıfır konutlarda yaşanan fiyat artışı ikinci el konut satışlarını ve kiralarını da etkiliyor. Halihazırda yıllık yüzde 90,27’yi görerek tarihi zirve yapan inşaat maliyetleri ve arz talepteki sorunlar fiyatları da etkiledi. Yüksek fiyatların önüne geçilmesi için ise inşaat sektöründeki girdi maliyetlerinin sabitlenmesi gerekiyor.

Bir kişi gayrimenkule ne kadar yatırım yapmalıdır?
Gayrimenkul yatırımı yapmak için ne kadar paraya ihtiyaç duyulduğu sorusu oldukça değişkendir. İnşa edilecek şehir ve bölge, yatırım yapılacak gayrimenkul, talep, gayrimenkulün özellikleri, gayrimenkulün etrafındaki hizmetler gibi faktörler ne kadar paraya ihtiyaç olduğu sorusunu etkiler. Büyükşehirlerde yapılacak gayrimenkul yatırımı ile küçük şehirlerde yapılacak yatırım arasında ciddi farklar bulunmaktadır. Yapı bulunmayan arsalar, konut ve ticari binalardan daha ucuzdur. Her gayrimenkul projesi farklı içerik barındırır. Projeler arasındaki bu farklılıklar fiyatları da etkiler. Oda sayısı ve büyüklük faktörleri de yatırım fiyatını etkiler.
Son olarak konut sektörümüzün dünyadaki yeri nedir?
Düşük faizler ve enflasyondan olumlu etkilenecek sektörlerden ilki gayrimenkul sektörüdür. Türkiye, ekonomik ve siyasal istikrarını bulduğu ve sürdürdüğü oranda, dış dünyadaki konut başta olmak üzere her türlü gayrimenkuller için bir cazibe alanı olarak görülmektedir. Bunda ekonomik ve kültürel küreselleşmenin etkisi oldukça fazladır. Uzun vadeli finansman araçlarının sektörde kullanılmaya başlanmasıyla, sektörde kaldıraç etkisi görülecek ve yatırımlar artacaktır.

Yorumlar

0 yorumlar