Ankara Life Dergisi

Ömer Sabri Yolaş ile Gayrimenkul Piyasası

Emlak piyasasındaki değişimler gün geçtikçe farklı bir hale geldi. Birçok avantajın yer aldığı yatırımlarda hayat koşullarından dolayı dezavantajlar da mevcut. Ancak artış ne kadar olsa da yatırım her zaman iyidir. Bundan dolayı piyasaya hakimiyeti açısından başkentin en çok okunan yayını Ankara Life Dergisi olarak, konunun uzmanı Ömer Sabri Yolaş ile bir araya geldik. Merak ettiğimiz sorularımızı kendisine yönelttik.

Ömer Bey, gayrimenkul fiyatlarındaki artış önümüzdeki dönemde de etkisini sürdürecek mi?
Kırmızı Beyaz Gayrimenkul, uzun vadede değer kazanmış ve kazanacak birçok yatırımı geliştirme amaçlı projelerini sürdürmeye devam etmekte. Bu sayede hem gayrimenkul yatırım alanlarını güven odağında cazip hale getirmek hem de yerel pazarların trendine yön vermekte. Gayrimenkul yatırımlarının amacının portföyündeki gayrimenkullerden kira ya da alım satım yoluyla gelir elde ediyoruz. 2023’te beklenen resesyon tehlikesi, enflasyon konusunda endişe yaratmakta. Bu doğrultuda gayrimenkul fiyatlarındaki artışın önümüzdeki dönemde de süreceğini öngörüyoruz.

Sizce insanlar yatırım yaparken gelişmeye daha açık bölgeleri mi tercih etmeli?
Ülkemizdeki tabloya baktığımızda enflasyonist etkiyle birlikte gayrimenkul fiyatlarındaki artışın devam edeceğini düşünüyoruz. Fakat bu artış yine de 2023’ün ilk yarısında kredilerin daha fazla kullanılarak artması, ikinci yarısında ise kredi borçlarından dolayı düşüş bekliyoruz. Tercih meselesine gelirsek; Ankara’da fiyatların doygunluğa ulaştığı yerlerden ziyade, gelişmeye daha açık bölgeleri tercih etmelerini tavsiye ediyorum. Biz de bu düşünceyle projeler geliştiriyor ve uzun vadede değer kazanmış ya da kazanacak yatırımları geliştirme amaçlı hareket ediyoruz.

Peki başkentin gayrimenkulde trend ilçeleri nereler oldu?
En çok tercih edilen ilçemiz Çankaya. Bunun yanı sıra taşınmada en hareketli ilçelerden biri de Etimesgut’a bağlı Ahi Mesut Mahallesi oldu. Yine devamında Sincan, Gölbaşı gibi yerleri de sayabiliriz.

Gayrimenkul yatırımı yapılırken nelere dikkat etmeliyiz?
Konumu, yatırımın gerçek değeri, bina yaşı, tapu ve resmi belgeleri, en önemlisi ise yatırım danışmanlarını seçerken dikkatli olunmalıdır.

Bir kişi gayrimenkule ne kadar yatırım yapmalıdır?
Gayrimenkul yatırımı yapmak için ne kadar paraya ihtiyaç duyulduğu sorusu oldukça değişkendir. İnşa edilecek şehir ve bölge, yatırım yapılacak gayrimenkul, talep, gayrimenkulün özellikleri, gayrimenkulün etrafındaki hizmetler gibi faktörler ne kadar paraya ihtiyaç olduğu sorusunu etkiler. Büyükşehirlerde yapılacak gayrimenkul yatırımı ile küçük şehirlerde yapılacak yatırım arasında ciddi farklar bulunmaktadır. Yapı bulunmayan arsalar, konut ve ticari binalardan daha ucuzdur. Her gayrimenkul projesi farklı içerik barındırır. Projeler arasındaki bu farklılıklar fiyatları da etkiler. Oda sayısı ve büyüklük faktörleri de yatırım fiyatını etkiler.

Yorumlar

0 yorumlar