Op. Dr. Esra Demir Yüze

Labioplasti operasyonları, özellikle son yıllarda yapılan cinsel estetik operasyonları arasında ilk sırada yer almaktadır. Avrupa ve ABD’nin istatistiklerinin yanısıra, kendi istatistiklerimize göre de tüm genital estetik ameliyatlar arasında en fazla talep edilen ameliyattır.

Labioplasti nedir?

Labioplasti ameliyatı genelde doğuştan gelen veya ergenlik çağı ile genişleyen, uzayan, kararan, sarkan veya düzensizleşen iç dudakların kesilerek küçültülmesi, estetik olarak düzeltilmesi ameliyatı olarak tarif edilmektedir. Bazen de “labial asimetri” dediğimiz bir dudak kısmının diğerine göre daha uzun veya farklı yapıda olması nedeni ile de yapılabilmektedir. Bu tür ameliyatlar modern jinekolojik estetik operasyonlar arasında yer almakta; hem işlevsel hem de kozmetik nedenlerle başta ABD ve Avrupa ülkeleri olmak üzere pek çok ülkede özel merkezler tarafından uygulanmaktadır.

Labioplasti neden yapılır?

Labioplastinin en sık yapılma nedeni iç dudakların dış dudaklardan dışarı çıkacak şekilde sarkmasıdır. Yani labial hipertrofi nedeniyle yapılmaktadır. Ayrıca bir dudağın diğerinden farklı olduğu simetri problemlerinde de yapılmaktadır. Diğer taraftan, farklı merkezlerde labioplasti operasyonu geçirdikten sonra sonuçlarından memnun kalmayan kişilerde düzelme amaçlı labioplasti (revizyon ameliyatı) da yapılabilmektedir. İç dudakların kenarlarındaki aşırı renk koyulaşması (hiperpigmentasyon) da labioplasti gerekçelerindendir.

Labioplastinin önemi nedir?

İç dudakların sarkık, kırışık, koyu renkli ve asimetrik görünümü kişide estetik açıdan pek çok kaygı sebebi olabileceği gibi işlevsel yönden de pek çok sorunu beraberinde getirmektedir. Bu nedenle labioplasti ameliyatı psikolojik, kozmetik, hijyenik, seksüel ve fonksiyonel yönlerden yararlar sağlamaktadır.

Labioplasti operasyonu nasıl yapılır?

İç dudakların kesilmesi, estetik olarak küçültülmesi amacıyla yapılan labioplasti operasyonu lokal anestezi, genel anestezi ya da spinal anestezi altında hastanede ya da uygun bir klinik ortamında yapılabilir. Özellikle lokal anestezi eşliğinde klinik ortamında yapılabilmesi hastalar açısından kolaylık sağlamaktadır. Ancak hastane şartlarında olmayı düşünen hastalarda bu opsiyon da açıktır.

Labioplasti ameliyatı ne kadar sürer ve sonrası nasıldır?

Labioplasti operasyonu genelde 45 dakika ile 90 dakika arası sürmektedir. Özellikle geniş dudak yapısına sahip olanlarda veya klitoris bölgesi düzeltmesi (hudoplasti) yapılacaklarda bu süre bir saati aşmaktadır.

Leave your vote

admin

Ankara'nın en eski dergisi olana Life Dergisi, Her ay binlerce kişinin eline ulaşıyor. Dijital platformlardaki varlığı ile bu rakam yüzbinleri buluyor. Şehrin en eski dergisi olma özelliğimiz, bizi popüler kılıyor, Aynı zamanda kurumsal kimlik çalışmaları ile logolar, web sayfaları sosyal medya, ve dijital reklamcılık ile sıra dışı tanıtım hizmetleri veriyoruz.

Log In

Forgot password?

Forgot password?

Enter your account data and we will send you a link to reset your password.

Your password reset link appears to be invalid or expired.

Log in

Privacy Policy

Add to Collection

No Collections

Here you'll find all collections you've created before.