Ankara Life Dergisi

Ortodonti Uzmanı Dr. Dt. Derin Demircioğlu

Sabit braket tedavisine oranla ortalama beş aya kadar daha kısa sürebilen* Invisalign tedavisi giderek yaygınlaşıyor

COVID-19 döneminde kişiye özel üretim, dijital randevu seçenekleri ve hijyen faktörüyle öne çıkan Invisalign şeffaf plak tedavisi diş çapraşıklıklarına metal braketlere kıyasla daha zahmetsiz bir çözüm sunuyor. Dr. Dt. Derin Demircioğlu, Invisalign tedavisinin öne çıkan avantajlarını aktarıyor.

Dişler, görünümümüzün bir tamamlayıcısı olduğu kadar bütüncül beden sağlığımız için de kritik önem taşıyor. Toplumdaki genel kanının aksine diş çapraşıklıkları öncelikli estetik problem olmaktan çok etkili bir çiğneme, düzgün konuşma ve doğru yutkunma hatta özellikle çene problemleri olan vakalarda sağlıklı nefes alma gibi başlıklarda bireyin genel sağlığına doğrudan etki ediyor. Çapraşık diş yüzeyleri arasına kaçan gıda artıklarını temizlemek için diş fırçaları yetersiz kalabiliyor ve bunun sonucunda ağız hijyenine özen gösteren bir insanda dahi diş taşları, diş eti rahatsızlıkları ve diş çürükleri görülebiliyor.

Diş çapraşıklığı genel sağlığı bozabilir

Tedavi edilmeyen diş çapraşıklıklarının, yaratacağı dolaylı etkilerle kalp damar rahatsızlıkları, diyabet, solunum hastalıkları ve hatta hamile bireylerde düşük doğum ağırlığına kadar pek çok sistemik rahatsızlığa neden olabileceğini belirten Dr. Dt. Derin Demircioğlu, diş çapraşıklıklarının hangi yaşta olunursa olunsun bireylerin günlük yaşamını da olumsuz yönde etkilediğini vurguluyor. Ortodontinin teknolojik gelişimden en çok faydalanan dallardan biri olduğuna dikkat çeken Demircioğlu, “Mesleki hayatımızın uzun bir döneminde bize başvuran hastalara önceleri yalnızca metal telleri, sonrasında dişlerle aynı renkte estetik tel tedavilerini sunabiliyorduk. Ancak artık alanında ilk ve lider Invisalign şeffaf plaklar ile etrafınızdakiler tel tedavisi gördüğünüzü bile anlamadan dişlerinizi düzeltebiliyoruz” diyor.

10 günde bir plak değişimiyle dişlerde değişim başlıyor

Dr. Dt. Derin Demircioğlu’nun ortodonti alanında hastalar arasında giderek popülerleştiğini belirttiği Invisalign tedavisi, yalnızca hastaya özel olarak üretilen ve dijital ortamda yapay zekâ tarafından oluşturulan telsiz bir ortodontik tedavi yöntemi. Invisalign sisteminde metal braketlerin yerini küçük kompozit eklentiler ve tellerin yerini de plaklar alıyor. Hastadan alınan fotoğraf, film ve ağız içi tarama kayıtlarından sonra diş hekimleri ClinCheck Pro 6 programıyla üç boyutlu tedaviyi doğrudan hastanın yüzünü görselleştirerek planlıyor. Diş hekiminin planlamasının ardından şeffaf plakların üretimi tüm tedavi safhalarına uygun olarak tamamlanıyor. Şeffaf plakların ortalama 10 günde bir değiştirilmesiyle birlikte dişlerde gözle görülür değişimler görülmeye başlanıyor.

Şeffaf plak tedavisi yeme-içme alışkanlığını etkilemiyor

Dr. Dt. Derin Demircioğlu’na göre Invisalign sistemini hastalar için tercih edilir kılan en önemli özellik neredeyse görünmez şeffaf plaklar içermesi. “Birçok hastamdan ‘eşim bile plaklarımı fark etmiyor’ şeklinde geri dönüşler aldım. Bunun yanında şeffaf plaklar ile ortodontik tedavide, tel tedavisinde yaptığımız beslenme kısıtlamalarını yapmıyoruz. Çünkü hastalarımız yemek yerken plaklarını çıkarıp adeta ortodontik tedavi görmüyormuşçasına özgürce istedikleri gıdayı tüketebiliyorlar” diyen Demircioğlu, “Ortodontik tel tedavilerinde uyguladığımız braketler ağızda gıda tutulumuna neden olur. Invisalign şeffaf plak sistemi buna neden olmadığı gibi hastalar dişlerini plaklarını çıkarıp daha etkin fırçalar ve daha iyi bir ağız hijyeni sağlanmış olur. Invisalign şeffaf plaklar takılıp çıkarılabiliyor olma avantajı ile toplantı, düğün, nişan, mezuniyet gibi hayatımızın önemli dönemlerinde ortodontik tedaviye ara verme fırsatı da sunuyor” diye ekliyor. Invisalign tedavisinde, metal tel tedavilerinde yaşanabilen kopma, batma, dudak yanak yaralanmaları gibi durumların oluşmadığını hatırlatan Dr. Dt. Derin Demircioğlu, Invisalign tedavisi gören hastalara, diledikleri spor dalıyla uğraşabilecekleri müjdesini veriyor.

Oluşacak gülümseme tedavi öncesinde simüle ediliyor

Dr. Dt. Derin Demircioğlu’nun tedavinin türüne bağlı olarak metal braket tedavisine kıyasla ortalama 3-6 ay kadar daha kısa sürdüğünü ifade ettiği Invisalign tedavisinde bir yaş sınırı bulunmuyor. Invisalign şeffaf plak sisteminin farklı paket uygulamaları ile 7-8 yaşlarında çene genişletme tedavilerinden başlayarak, genç ve yetişkin hasta gruplarının tüm tedavileri rahatlıkla gerçekleştirilebiliyor.  Invisalign şeffaf plaklar ile çocuklar, gençler ve yetişkinler gülümsemelerini, acısız, ağrısız ve kısa bir sürede şekillendirebiliyor. Dr. Dt. Derin Demircioğlu, Invisalign tedavisinde ideal sonuçların elde edilebilmesi için plakların yemekler haricinde günde 22 saate yakın düzenli kullanımını tavsiye ediyor.  Şeffaf plakların teknolojinin bize tüm imkanlarla oldukça hassas düzeltmeler sağladığını vurgulayan Dr. Dt. Derin Demircioğlu “Hastalarımıza oluşacak gülümsemelerini tedavi öncesinde sergileyebiliyoruz. Bu da hem hastaların hem de bizlerin daha öngörülü bir tedavi süreci geçirmesini sağlıyor” diyor.

Hijyen faktörü Invisalign tedavisini bir adım öne çıkarıyor

COVID-19’un ağız sağlığına etkilerine de değinen Dr. Dt. Derin Demircioğlu, “Yalnızca pandemi döneminde değil ortodontik tedavinin bütününde hastalarımızın dikkat etmesi gereken en birincil faktör tabii ki düzenli ve sık fırçalama ile ağız hijyeninin sağlanması. Özellikle gıda retansiyonunu artıran braket sistemleri hastalarımızın ağız hijyenini korumasını zorlaştırıyor. Son zamanlarda dişlere özel tasarlanan plakların haftalık olması nedeniyle, hijyen konusunu ön planda tutan bireylerin Invisalign tercih ettiklerine tanık oluyoruz” diyor.

Dünya Sağlık Örgütü sanal randevuları öneriyor

Şeffaf plak sistemlerinin hem hastalar hem de biz hekimler için pandemi döneminde yüz güldürücü tedavi sonuçları ortaya koyduğunu belirten Dr. Dt. Derin Demircioğlu, “Şeffaf plak tedavilerinde bu olağanüstü dönemde plaklarını protokole uygun takan hastalarımızın tedavisinde hiçbir aksama gerçekleşmedi. Bunun yanında align teknolojinin sağladığı online kontrol tabanı ile sanal ortamda hastalarımızın kontrollerini dijital uygulamalarla uzaktan yapma imkânını bulduk. Böylelikle hem hastalarımız hem de biz tedavi seyrine hakim kaldık” diyor ve ekliyor: “Ortodontistler olarak hem tedavilerimizi hem de kliniklerimizi giderek artan oranda dijitalleştiriyoruz. Align Technology’nin salgının ilk günlerinden bu yana bizlere sağladığı hastalarımızla dijital ortamda bir araya gelme ve hastaların diş durumlarını kontrol etme imkânı sunan Invisalign Sanal Randevu ve Invisalign Sanal Bakım gibi birçok araç ve uygulama ile tanıştık. Dünya Sağlık Örgütü de sanal randevu prosedürlerini tavsiye ediyor. Şeffaf plak tedavisi gibi dijital tedavilerin çoğunda sanal araçlar aracılığıyla görüşme ve takip mümkün olduğu için hastaların geçmişte olduğu sıklıkta kliniğe gitmesine gerek kalmıyor.”

Yorumlar

0 yorumlar