Ankara Life Dergisi

Ovacık’ta Yükselen Proje

Abdulkadir Bey, öncelikle PORTOVA projesinden bahseder misiniz?
PORTOVA, Aksa İnşaat’ın en güncel konut projesidir. 8.656 m2 arsa üzerine konumlandırılan proje; 92 adet, yüksek kalite 4+1 konuttan oluşmaktadır. Daha ferah ve gün ışığına dost daireler elde etmek adına katta 3 daire üzerine yükselen 2 adet 16 katlı bloktan oluşan projemizdeki dairelerin tamamı, 185 m2 net kullanım alanlarına sahiptir. Daire iç donanımlarında; akıllı ev sistemi ve klimanın da standart olarak sunulmasının yanı sıra, 23 m2 ve 27m2’lik genel balkonlarıyla sakinlerine havadar bir yaşam alanı da vaat ediyor.

Mutfak mobilyasından ankastre setine, vestiyerden çamaşır odası mobilyalarına, banyo mobilyalarından giyinme odası mobilyasına kadar donatılmış halde teslim edilen daireler, bir evde giderilmesi gereken bütün ihtiyaçları karşılayabilecek yeterliliktedir. PORTOVA, ‘her daireye bir kapalı otopark’ imkanı sunarken, 36 araçlık açık ve müşterek otoparkıyla da araçlar için güvenli bir alan tahsis edilmektedir.

Projemizde sosyal donatı olarak; 2 adet bağımsız spor salonu, futbol ve basketbol sahaları, çocuk oyun parkı, sakinlerin bir araya gelip sosyalleşebileceği bir de mini meydanı bulunmaktadır. Proje alanında yapılan doğru bir konumlandırmayla iki blok arasında elde ettiğimiz 52 metrelik net mesafe, blokların gün ışığı kullanımını artırırken diğer taraftan da blokların birbirine bakan dairelerinin mahremiyetini sağlamaktadır. Site güvenliğinin, güvenlik kulübeli nizamiyeden sağlanacağı projemizde, site içi trafikte oluşabilecek karmaşayı önlemek adına, blok önlerinde yaya indirme-bindirme cepleri oluşturulmuştur. Projemizdeki en önemli özelliklerden birisi de, engelsiz alanlara sahip olmasıdır!

‘’Portova, ‘evrensel tasarım’ prensibine sahip bir projedir’’
PORTOVA’nın nizamiyesinden içeri girdiğiniz andan itibaren ‘evrensel tasarım’ prensibine dayanarak tasarlanmış alanlarla muhatap oluyorsunuz. Bu da demek oluyor ki; projemizin tamamı engelli vatandaşlarımızın kullanımına açıktır. Bu uygulama dahilinde mekan geçişlerindeki kot ve seviye farklarını ortadan kaldırmış olmamız da bundan ötürüdür. Uluslararası tasarım prensiplerinde maksimum eğim %8 iken, projemiz bünyesinde kullanılan rampaların eğimi %7’dir. Bu da, tekerlekli sandalye kullanma zorunluluğu olan vatandaşlarımızın hiçbir yardım almadan kendi imkanlarıyla bu rampalardan çıkabileceği anlamına geliyor. Kapalı otoparktaki engelli araç lotlarının, bina giriş kapılarına en yakın lotlar olması ve asansör tuşlarının görme engellilere hizmet edebilecek şekilde kabartmalı olması da projemizde gözettiğimiz ‘evrensel tasarım’ bilinci dahilindeki uygulamalarımızdır.

Bu proje için Ovacık’ı tercih etme sebebiniz neydi?
Projemiz için konum olarak Ovacık, düşünülen yeni ismiyle Ovakent bölgesini seçmemizin temel sebeplerinden biri; konumunun avantajlı yönlerinin farkında olmamızdır. Ovacık, öncesinde de bölgeyi bilenlerin gayrimenkul yatırımlarını yönlendirdikleri bir bölgeydi. Ancak imar planları hazır olmasına rağmen bölgenin yakın zamana kadar mahkeme işlemlerinin sürmesi ve bu sebeple ruhsat verilemiyor olması nedeniyle bölgede fiziksel bir çalışmaya imza atılamıyordu. Bölgesel sorunların çözülüp ruhsat izinlerinin çıkmasının ardından bölge, öncelikle Keçiören olmak üzere bütün Ankara’nın dikkatini çekecek vasıflara sahip, nadir ve bakir bir değer olarak dikkat çekmeye başladı. Çok vakit geçmeden bizim gibi, bölge vakıf yatırımcıların ekmek teknesi halini aldı.

Ovacık, başta ulaşım kanallarının rahatlığı olmak üzere, merkezlere yakınlığıyla da cazip bir bölge. Bölgenin yerleşik alışveriş merkezlerinden Forum Ankara AVM sayesinde temel ihtiyaçlar giderilebilecekken, 3 km mesafedeki Antares AVM de alternatif alışveriş olanakları arasında. Yine bölgenin, Etlik Şehir Hastanesi diye bilinen Etlik Entegre Sağlık Kampüsü’ne olan mesafesi de 3 km’dir.

Kuzey Ankara Çevre Yolu sayesinde, Ankara’nın kuzeyinde yer alan mahal ve ilçelerine, Gimat, İvedik, Ostim ve Siteler gibi sanayi ve ticaret merkezlerine trafik problemi yaşamadan erişim imkanı sağlamaktadır. Ovacık’tan Esenboğa Havalimanı’na tek bir trafik lambasına dahi takılmadan 18 ila 20 dakika arasında ulaşabilme lüksünü sunması da bu bölgeyi tercih etmemizdeki bir diğer etkendir.

Lansmanda alıcılara nasıl bir kolaylık sağladınız? Şu an devam etmekte olan bir kampanyanız var mı?
Zaman zaman tabi ki bizim de kampanyalarımız oluyor. Şu an aynı anda iki kampanyamızı birleştirmiş bulunmaktayız. Doların yükselmesinden sonra çoğu ürüne ve emtiaya gelen zamla birlikte inşaat maliyetleri de ister istemez artış göstermiştir. Bu ürünlere gelen ortalama %40 zamlara inat biz daire fiyatlarımıza bir artış yansıtmadık. Söz konusu ’’Dövize İnat, Sabit Fiyat’’ kampanyamıza ek olarak, 2019 yılında teslim edilecek projemizde; bankasız, kefilsiz kendi bünyemizde %0 Faiz, 200.000 TL peşinat ve 5.400 TL’den başlayan taksitlerle, 48 aya kadar varan vade imkanı sunuyoruz.

Peşin alımlarda ise ’’Enflasyonla Topyekün Mücadele’’ kampanyasına destek için bizimde en az %10 indirimimiz bulunuyor. Üstelik ‘Hemen Tapu’ imkanı da sunuyoruz. Kampanyalarımız Kasım ayı sonuna kadar devam edecektir. Bu kampanyalarla biz de milli ekonomiye verilen destekle kazanan milletimiz olsun, ülkemiz olsun istedik.

Daire modellerinizle ilgili bilgi alabilir miyiz?
Dairelerimizin tamamı 4 oda ve 1 salon olacak şekilde tasarlanmıştır. Bu bağlamda, dairemizi tercih edenlerin büyük çoğunluğunu geniş aile olarak nitelendirebileceğimiz aileler oluşturmaktadır.

Doğabilecek bütün ihtiyaçların giderilmesine yönelik bir mimari ve düzenleme yapılmıştır. Çamaşır odası ve kilerin, ev sakinlerine sunduğu organize modüller ve depolama alanları özellikle geniş aileler gibi çamaşır sirkülasyonunun fazla olduğu haneler için olmazsa olmazdır. Giyinme odasında standart olarak teslim ettiğimiz dolaplar ve bu dolapların büyüklüğü, ebeveynler için ayrıca bir gardırop ihtiyacı doğurmaksızın verimli bir şekilde hizmet etmektedir.

Dairelerin cephe doğramaları ise; olası en geniş yüzey alanı elde edilecek şekilde düşünülmüştür. Daha aydınlık ve daha ferah yaşam alanları elde etmek üzere başvurduğumuz bu yöntem sayesinde her hacim kendi güneşine sahip oluyor.

Doğramalarda bu denli geniş yüzeyler elde ederken, dairelerin mahremiyetini sağlamayı da ihmal etmedik. Katta 3 daire varken ve her daire güney cepheyi bu kadar verimli kullanıyorken bunu yapmak çok kolay olmasa da, mimari aşamada gerçekleştirdiğimiz beyin fırtınaları ve etütler sayesinde bu konunun da üstesinden geldik. Hiçbir daire, bir diğer dairenin, yatayda ve dikeydeki komşu dairelerinin mahremiyetini tehlikeye atmamaktadır. Daireler arasında görsel olarak hiçbir bağlantı yoktur.

Aksa İnşaat olarak Ankara’da başka projeleriniz var mı?
Aksa İnşaat olarak satışına devam ettiğimiz iki proje bulunmaktadır. İlki 61 adet 4+1 daireden oluşan Hanzade Konutları. Hanzade Konutları, oturuma hazır, iskanı alınmış bir projedir. Satışı tamamlanmak üzeredir. Devam eden diğer projemiz de bilindiği üzere PORTOVA projemizdir ve şantiye uygulamaları halen devam etmektedir.

Peki, sizi bölgenizde ayrıcalıklı kılan özellikleriniz nelerdir?
Bizi diğer projelerden ayıran birçok özelliğimiz var. En başta her dairemizin güneye bakıyor olması ve kuzey cephe dairemizin bulunmaması daire sahipleri açısından oldukça önem arz etmektedir. Bütün dairelerin güney olması, en başta yakıttan tasarruf ve gün ışığından maksimum seviyede fayda sağlamaktadır.

Bir diğer ayrıcalıklı özelliğimiz ise daire içerisinde 6 m2’ ye kadar varan çamaşır odası ve 9 m2’ye varan giyinme odalarıyla aslında projemize 6+1 de diyebiliriz. Bu özelliklerimizin dışında projemizde akıllı ev sistemi ve klima standart her dairemizde bulunmaktadır.
En küçüğü 23 m2 olan teras balkonlarımız, cam balkonu ve ısıtma sistemi sayesinde kışın dahi ‘’kış bahçesi’’ şeklinde kullanılan geniş ve ferah yaşam alanları sunmaktadır.

Yorumlar

0 yorumlar