Ankara Life Dergisi

Özenli Ellerden Mideye Giden Lezzet Durağı; Unadam Unlu Mamüller

Şehrin marka yayını Ankara Life Dergisi, hem ülkemizde hem de dünyada Türk işi tortilla üretimi ile beğeni kazanan, aynı zamanda el açması katkısız lavaş üretiminde adından çokça söz ettiren Unadam Unlu Mamüller’e konuk oldu. Sektördeki konumlarına dair merak ettiklerimizi, Unadam Genel Müdür Yardımcısı Ecem Akpınar ve Üretim Müdürü Berfu İnkaya’ya yönelttik.
Röportaj: Hatice Şeyma Basut

Ecem Hanım, Unadam’ın sektöre giriş hikayesi nasıl ve ne zaman başladı?
2012 yılında Ankara’da kurduğu ilk tesisi ile sektöre giriş yapan Unadam’ın en büyük hedefi butik üretim yaparak firmalara özel üretim yapmaktı. Bu özelliği ile ön plana çıkan Unadam, pazarlama ve finans gücüyle sektörde yer almaya başladı. O zamanlar sadece binleri bulan üretim yaparken şimdilerde gelişmiş kapasitesi ile yarı otomatik bir tesiste milyonlarca üretim yaparak sektöre öncülük ediyor.

Berfu Hanım, sizi tercih edenlere yönelik butik ve el yapımı lavaş üretiminde bulunuyorsunuz. Aynı zamanda Türk işi Tortilla üretiminiz de var. Bu süreçten biraz bahseder misiniz, önem verdiğiniz özellikler nelerdir?
Aslında katkısız ve doğal olmasının yanında butik ve el yapımı lavaş, Unadam’ı Unadam yapan en önemli özellik. Böylelikle Anadolu’nun geleneksel özelliklerini kaybetmeden ürettiği lezzetli lavaşlarını müşteriye sunuyor. Biz de en başından beri müşteriye özel butik bir üretimi hedefledik ve öyle ilerledik. Hala bu çizgimizi bozmadan müşterilerimize ürünlerimizi sunmaktayız. Türk işi tortillaya gelecek olursak; bilinen tortillayı Türk damak tadına, Anadolu’yu yansıtan bir lezzete çevirme fikrini gerek kokusu gerekse dokusu ile yansıttık ve bu lezzet dünya firmaları tarafından da beğenildi.

Ecem Hanım, Unadam’ın kalite politikası ve Ar-Ge çalışmaları bulunuyor mu?
Evet. Firmamız bünyesindeki 7 gıda mühendisimiz ve deneyimli ustalarımız ile ÜR-GE ve AR-GE çalışmalarımızı yürütürken, profesyonel bir bakış açısı ile hem üniversite hocalarından hem de öncü firmalardan danışmanlık alarak çalışmaları gerçekleştirdikten sonra çıkardığımız müşterilerimize özel formülasyonlarımız ile üretim gerçekleştiriyoruz. Kalite politikamız direkt olarak fazla üretim ile büyümeyi değil, kaliteli üretim ile müşteri memnuniyetini hedefler. Bunu ön plana alarak hijyenik koşullarda, kaliteli, doğal ve lezzetli lavaşlar üretmektir. Politikamızın önemli bir noktası da katkı maddesi kullanmak yerine ürünü donuk muhafaza ederek raf ömrünü uzatmak ve soğuk zinciri bir saniye bile bozmadan frigorifik araçlar ile tüketiciye ulaştırmaktır. Yürüttüğümüz BRC sistemi ile son noktaya kadar kontrolü bırakmadan ürünü tüketiciye sunuyoruz.

Son olarak sizden geleceğe yönelik üretim ve kalite arttırma hedeflerinizi öğrenebilir miyiz?
Müşteri ve tüketici memnuniyetini ön plana almamızın en büyük göstergesi; müşterimize özel reçeteli ürünü geliştirme aşamasındayken onlar ile mutfağa girer, ürünü birlikte deneriz. Daha sonra da müşteri dönüşlerine göre ziyaretler planlar, devamlı olarak ürün kontrolünde bulunuruz. Sürdürülebilir kalitemizle daima ürünlerimizin arkasında dururuz. Bu yaklaşımımız kalitemizi sürekli olarak arttırır ve firmamız geleceğe emin adımlarla ilerler. Geleceğe yönelik ürün çalışmalarımız hala devam etmekte ve değişmeyen misyonumuz çok üreten değil en iyisini üreten olmaktır.

Yorumlar

0 yorumlar