Ankara Life Dergisi

Özer Alkan & Halil Egemen

YATIRIM YAPMANIN TAM ZAMANI! (MI?)

Gayrimenkul Danışmanlığı’nı saygın bir meslek olarak benimseyip, REMAX çatısı altından yıllardır faaliyetlerinin sürdüren Efe Grup Gayrimenkul’ün kurucuları Özer Alkan ve Halil Egemen; yatırım hakkında tüm merak edilenleri Ankara Life Dergisi okuyucuları için cevapladı.  

Özer Alkan’ı tanıyalım?

1984 Ankara doğumluyum. Evli ve iki çocuk babasıyım. Gazi Üniversitesi Siyaset
Bilimi ve Kamu Yönetimi Bölümü’nden mezun oldum. Bir dönem profesyonel basketbol oynadım. Ardından spor hayatımdaki kariyerime antrenörlük yaparak devam ettim.
Ve aslına bakarsanız üniversite yıllarımın başında da ticari hayatımın başlama sinyallerini veren bir kişiyim.

Halil Egemen’i tanıyalım?

            1971 Urfa doğumluyum. Evli ve üç çocuk babasıyım. Uzun yıllar profesyonel olarak futbol oynamış bulunmaktayım. Harran Üniversitesi Gıda Mühendisliği ile başlayan hayatımı ticaret yaparak sürdürmeye karar verdim. Kuyumculuk, işletmecilik gibi pek çok ticari alanda Doğu ve Güney Doğu Anadolu Bölgesi’nde uzun yıllar yer aldım. Sonrasındaysa Ankara’ya yerleştim ve bu karar kariyerimle ilgili olarak hayatımın dönüm noktası oldu.

Borsa ne zaman kuruldu? Neler yapıyor?

Özer Alkan Cevaplıyor

BORSA’nın hikayesini kısaca şöyle anlatabilirim;

2005 yılında barınma ihtiyacını karşılamanın, sonu olmayan bir ticari alan
olduğunu fark ederek gayrimenkul sektörüne yerel bir firmada işe başlayarak giriş yaptım. Ve burada şu andaki ortağım Halil Egemen ile tanıştım. 2009 yılında Efe Grup Gayrimenkul adıyla kendi emlak ofisimizi açtık. 2015 yılında ise kurumsal bir kimlik ve dünya çapında bir marka olan Remax çatısı altında Halil bey ile birlikte Remax BORSA ofisini kurduk.

Bu noktada şunu söyleyebilirim, evet Remax BORSA 2015 yılında kuruldu ama bizler 15 yıldır aynı bölgede arsa yatırım uzmanlığı, kat karşılığı işbirliği ve arsa temini gibi sektöre yön veren işler yapmaktayız. Bu yüzden ben Remax BORSA’nın kuruluşunu 2005 yılı olarak kabul ediyorum. Eğer 2005 yılında Gayrimenkul Danışmanlığı’nı saygın bir meslek olarak benimseyip, bütün kariyerimi bu doğrultuda geliştirmek için çaba harcamasaydım ve Halil Bey’le yollarımız kesişmeseydi Remax BORSA sadece bir hayal olarak kalabilirdi…

Şu anda ise bölge ve sektör hakkındaki bilgi ve tecrübelerimizi her geçen gün daha da arttırarak gayrimenkul sektörüne güç katmak ve yön vermek en büyük hedefimiz. Ve 2020 yılı itibariyle her biri alanında uzman olan 30’un üzerindeki gayrimenkul danışmanımız ile müşterilerimize bu hedef doğrultusunda  dolu dizgin hizmet vermeye devam ediyoruz…

Gayrimenkul Danışmanlığı neden avantajlı?

Halil Egemen Cevaplıyor

            Aslına bakarsanız bu sorunun tek bir cevabı yok. Ben hayat felsefesi olarak şuna inanırım; bir kişi ne iş yapıyor olursa olsun; işini en iyi yapan olmayı hedeflemeli! Eğer kişinin böyle bir hedefi yoksa; hangi işi yapıyor olursa olun başarısız olması kaçınılmazdır…

            Gayrimenkul Danışmanlığı da öyle dışarıdan bakıldığı gibi avantajlı ve kolay bir meslek değildir… Hele ki ülkemiz açısından baktığınızda sektörde bu kadar çok oyuncunun olduğu bir pazarda bu işi yapmak hiç ama hiç kolay değildir. Gayrimenkul Danışmanlığını avantajlı bir meslek haline getirebilmek; bu işi tercih eden kişinin işine duyduğu saygıdan ve işine harcadığı emekten geçer. Bu işi saygın bir meslek olarak benimseyip; müşterilerine güven sağlayan, ihtiyaçlarını doğru belirleyen ve bir müşterinin uzun vadede her zaman kendisini aramasını sağlayan bir Gayrimenkul Danışmanı kendi ismini bir marka haline getirir ve gerçekten Türkiye standartlarında çok iyi paralar kazanır… Kısacası emek yoksa bir avantajda yoktur… Bu mesleği avantajlı hale getirecek olan; yine bu mesleği seçen kişinin kendisidir…

Sektörün mevcut durumu ve hedefleri açısından bakıldığında hangi noktada olduğunu söyleyebilirsiniz?

Özer Alkan Cevaplıyor

Ben yaptığım işe daima pozitif olarak bakan bir kişiyim. İnsanoğlu yok olmadığı sürece barınma ihtiyacı hiçbir zaman sona ermeyecek. Evet, mevcut piyasa koşullarında dövizde yaşanan dengesiz dalgalanmalar; kişilerin ekonomiye duydukları güvensizlik kaynaklı para harcama reflekslerinden vazgeçiyor olmaları şu an için bir daralma yaratmış olsa bile; uzun vadede bu durumdan en az hasarla çıkacak olan sektör yine bu sektördür… Çünkü her kriz kendi içerisinde yatırım yapma yeteneği artan yeni oyuncular doğurur… Bu oyuncular ortaya çıktığında; şu anda raflarına portföy ekleyen bütün gayrimenkul danışmanları çok ciddi paralar kazanmaya devam edecekler.

Son dönemdeki devlet teşvikleri ve dev konut kampanyalarının gayrimenkul satışları üzerindeki etkilerini nasıl yorumlarsınız?

Halil Egemen Cevaplıyor

Gerçekten sektörel anlamda çok ciddi bir hareketliliğe neden olduğunu söyleyebiliriz. Tarihin belki de en düşük oranlı konut kredi faiz oranları özellikle orta gelir grubu olarak baz alınacak insanların mülk sahibi olmalarına ciddi anlamda destek oldu. Şu an için baktığımızdaysa; faizlerin tekrar yükselmesiyle birlikte sektör normal hareket standartlarına dönmüş durumda.

Yatırımcılara ve tüketicilere konut satın alırken en çok hangi konulara dikkat etmelerini önerirsiniz?

Özer Alkan Cevaplıyor

Her şeyden önce işini en iyi yapan profesyonellerle çalışmalarını öneriyorum. Bu soruyu iki kategoriye ayırarak cevaplayacağım.

Yatırımcılar tarafından baktığınızda elinizdeki bir birikimi değer kazanması amacıyla bir gayrimenkule veya arsaya bağlıyorsunuz. Bu gayrimenkul veya arsa yatırımınızı en kısa vadede amorti etmeli ve yeri itibariyle de değer kazanmalı. Bu noktada sizi yönlendirecek ofisin profesyonelliği devreye girer; eğer yanlış yatırıma yönlendirilirseniz mevcut birikiminizin değer kaybetmesi kaçınılmazdır.

Tüketiciler tarafından baktığınızdaysa; belki de hayatınız boyunca bir kere bir mülk sahibi olacaksınız… İhtiyaçlarınızı doğru belirleyen; sizin mutlu bir konfor alanı içinde yaşamanızı sağlayacak profesyonellere ihtiyacınız var… Sadece fiyat duyarlılığı ile hareket ederseniz doğru mülke ulaşmanız asla mümkün değil… Kısacası yatırımcılar ve tüketiciler için tek önerim işinin ehli profesyonellerle çalışmaları… Nasıl ki hukuk önünde bir davanız olduğunda en iyi avukatı tercih ediyorsanız; bir gayrimenkule yatırım yaparken veya bir mülk satın alırken de en iyi gayrimenkul danışmanını tercih etmelisiniz.

Ankara’da hangi bölgelerin yatırım anlamında öne çıktığını söyleyebilirsiniz?

Halil Egemen Cevaplıyor Şehirleşme planına baktığınızda ve 15 yıllık sektör tecrübemi bu planla birleştirdiğimde ben özellikle Çayyolu, Beytepe, Alacaatlı ve Dodurga gibi bölgelerin şu anda yatırım için en doğru yerler olduğunu söyleyebilirim… Yatırım dediğiniz için şunu da eklemek istiyorum; ben bu sektörde en doğru yatırım aracının arsa olduğuna inanan bir kişiyim.. Bu noktada da Eskişehir Yolu çok ciddi bir pazardır, kişilerin yatırımlarını bu bölgeye yönlendirmelerini öneririm…

Yorumlar

0 yorumlar