Ankara Life Dergisi

Özer Alkan

  1. Başarının evrensel ilkesi, dürüstlük, güven, çalışmak, üretmek, paylaşmak ve iletişim kanallarını açık tutmaktan geçer.
  • Remax Borsa’yı ‘aile’ olarak görüyoruz.

Yüksek enflasyonun konut piyasasını etkilediği şu günlerde emlak sektörünün bugünü ve geleceğini Remax Broker’ı Özer Alkan’a sorduk.

Emlak sektörü özellikle son bir yıldır en çok gündemde olan konulardan biri. Pandemi süreci dahil emlak sektörü hakkında kısa bir değerlendirme alabilir miyiz?

Türkiye’de gayrimenkul her zaman en güvenli yatırım enstrümanı olmuştur. Özellikle dalgalı piyasalarda enflasyona karşı en dirençli liman, gayrimenkuldür. Günümüz piyasa koşullarını göz önüne aldığımızda, tüketiciler arsa ve konut yatırımlarına yöneldi. Faiz politikalarındaki değişiklikten dolayı, gayrimenkulün getirisi, mevduatın getirisinden 5 kat daha fazla oldu. Sermayelerini mali piyasalarda park eden yatırımcılar, gayrimenkulü geçiş yapıyor.

Pandemi süreci konutların değerini artırdı ve bu devam edecek. Çünkü; konutlar, iş, eğitim ve çalışma alanlarına dönüştü. Evden çalışma modeli çoğu sektörde kalıcı hale geldiği için konutların fonksiyonları arttı. Tüketiciler artık daha fazla yararlanabileceği konutlara sahip olmak istiyor. İnşaat firmaları ürettikleri yeni konut projelerinde sosyal donatı alanları olan, tüketicilerin ihtiyaçlarını bütünüyle karşılayabilecekleri site şeklinde konut projeleri yapmaya yöneldi.

Gelecekte ise kendi enerjisini üreten site şeklinde konutlar daha fazla değer kazanacak.

Ekonomik krize rağmen emlak sektörü hareketli günler de yaşıyor. Ev fiyatları arttığı halde alıcı buluyor. Bu konuda sizin değerlendirmeniz nasıl?

Türkiye’deki konut fiyatlarının suni artışı 1 yıl ödemesiz 0,64 süper avantajlı konut kredisi kampanyası sonrasında başladı. O dönemde tüketiciler ihtiyacı olmadan bile konut almaya başladı. İşte ondan sonra satılık ve kiralık konut fiyatları astronomik seviyelere yükseldi. Türkiye Cumhuriyeti vatandaşlığının dolar karşılığı satılması da konut fiyatlarının kontrolsüz bir şekilde artmasına neden oldu.

İnşaat maliyetleri döviz kurlarının ötesinde suni ve keyfi olarak artmaya başladığı için inşaat firmaları büyük ölçekli konut projeleri yapmamaya başladı. Konut stoku azaldığı için satılık ve kiralık konut fiyatları yükseldi ve bu artış trendi devam edecek.

Bugün gayrimenkul sektöründe konut alan ve satanların çoğu, mevcut konutu olup, onu satıp başka gayrimenkule geçmek isteyen kitlelerden oluşuyor. Sabit ve orta gelir gurubu için birinci konuta almak neredeyse imkansız hale geldi. Dolayısıyla piyasadaki konut hareketliği hali hazırda evi olanların değişime gitmesinde kaynaklanmaktadır.

Yıllardır gayrimenkul sektöründe başarılı bir iş hayatına sahipsiniz. Sizce başarılı bir broker nasıl olmalıdır?

Müşteri kitlemiz her geçen gün artıyor. Bizimle çalışan inşaat firmaları ve mülk sahipleri doğru fiyatlandırılmış gayrimenkullere ulaşabiliyor. Gayrimenkul’de iki önemli konu vardır. Birincisi doğru fiyat ikinci ise ileri düzeyde pazarlama. Biz her iki alanda da başarılı olduğumuz için sürdürülebilir iş modeli oluşturduk. Bizim aracılığımız ile gayrimenkul alanda satan da

kârlıdır. 

Başarının evrensel ilkesi, dürüstlük, güven, çalışmak, üretmek, paylaşmak ve iletişim kanallarını açık tutmaktan geçer. Nitelikli çalışma arkadaşlarıyla bir arada olmak, sürdürülebilir iş modeli haline getirip, ciro ve işlem potansiyelini sürekli artırmak için danışman ve müşteri odaklı çalışmak gerekiyor. Paylaşımda şeffaflığı, hakkaniyeti koruyan ve geliştiren gelir dağılımı modeli, başarılarımızı artırmaktadır. Remax Borsa’yı ‘aile’ olarak görüyoruz. Çalışma arkadaşlarımız burada huzurla çalışıyor.

Metaverse gayrimenkul sektöründe adından sıkça söz edilen bir konu. Sizin düşünceleriniz neler? Gelecekte bizi neler bekliyor?

Dijital dünya olarak bilinen Metaverse, tanıtım, propaganda ve reklam amaçlı kullanılacak son derece etkili bir mecra. Sivil toplum kuruluşları, siyasi partiler, eğitim kurumları ve aklınıza gelecek birçok sektör bu alanda erkenden pozisyon almaya başladı. Bu alanda satılık ve kiralık değişimler zaten yapılıyor. Dünya’nın önde gelen gayrimenkul şirketleri dijital dünya’da ofislerini kurdu. Bu alanda yatırım yapmak için sadece teknoloji bilgisi değil, stratejik bilgilere sahip olmak gerekir.

Metaverse gayrimenkul sektöründe hukuki boşlukların doldurulması gerekiyor. Sosyal medya’nın yerini alacak bu evren, geleceğin en değerli yatırım alanlarından biri olacaktır.

Genç yatırımcılara ve emlak işi ile ilgilenenlere tavsiyeleriniz var mı?

Gayrimenkul sektörü dışarıdan kolay para kazanılan bir alan gibi gözükse de bilgi, tecrübe, iletişim, üretkenlik ve süreklilik arz eden oldukça meşakkatli bir iştir. Taşınmaz ticari yönetmeliği ile birlikte bu sektör kanunlar nezdinde disiplin altına alınmaya başlandı. Herkes gayrimenkul danışmanı olamaz. Disiplinli ve prensipli çalışanlar bu sektörde milyoner olabilir. Gayrimenkul hukuku ve gayrimenkul ekonomisi hakkında nitelikli bilgilere sahip olmak gerekir. Yeni başlayacaklara en önemli tavsiyemiz, kamuoyunda bilinirliği ve itibarı olan kalabalık ofislerde emlak sektörüne adım atmalarıdır. 

Önümüzdeki yıllarda plan ve projeriniz var mı?

Türkiye’nin en iyi gayrimenkul firması olma yolunda planlı ve kontrollü büyümeye devam edeceğiz.

Yorumlar

0 yorumlar