Ankara Life Dergisi

Pandeminin Gig Ekonomisi Emekçilerine Olumsuz Etkileri

Türkiye dahil bütün dünyayı etkisi altına alan ve ölümlere sebep olan Covid-19 pandemisi iş gücü piyasalarını olumsuz etkilemektedir. Bunlar arasında en çok etkilenenler GİG ekonomisi çalışanlarıdır.

GİG ekonomisi; teknolojinin amansız ilerleyişi ile birlikte yaşanan dijital dönüşüm sayesinde insanların mesai kavramı olmaksızın özgürce istediği saatlerde istediği kadar çalışarak maddi kazanç sağlamaya yönelik serbest çalışanların oluşturduğu yeni ekonomiye “GİG ekonomisi” deniyor. Çocuk bakımı, ders vermek, tamir ve boya, ev yemeği yapmak, yazılım, tasarım, sürücüler kendi araçları ile kendi işlerinin patronu olarak kendi belirledikleri zamanlarda çalışabildiği Uber, GİG ekonomisine örnek olarak verilebilir.

GİG ekonomisi’ndeki serbest çalışanlar, geleneksel bir şirket çalışanının sahip olduğu avantajları (sağlık sigortası, emeklilik fonu, tatil zamanları vb.) elde etmek için bireysel çözümler üretmek zorunda kalırlar. Bu durum şirketler için de caziptir. Yüksek yetenekli çalışanları tam zamanlı işe almak bazı şirketler için oldukça maliyetli bir süreç sayılabilir. GİG işçilerinin yeteneklerinden minimum maliyet ve maksimum fayda sağlayacak şekilde planlama yapmak ise her iki taraf için de bir kazan-kazan durumu ortaya çıkartıyor.

Covid-19 pandemisinin aniden ortaya çıkışı Türkiye gibi ekonomisi kırılgan olan ekonomilerde işletmelere ve işçilere ciddi bir darbe indirmiştir. Bu durumdan olumsuz olarak en çok etkilenenlerin başında bir işletmeye veya işverene bağlı olarak çalışmayan GİG ekonomisi çalışanları gelmektedir.

Hükümet geleneksel olarak bir işletmeye bağlı, kayıtlı çalışanların işlerini kaybetme, ücretsiz izne çıkarılma, haftalık çalışma saatlerinin düşmesi gibi iş ve gelir kayıplarını telafi edici önlemler alırken sendikasız ve örgütsüz olarak çalışan GİG ekonomisi çalışanları içinde benzer önlemler almasını; vatan, cumhuriyet, emek mücadelesini Kuvayi Milliye ruhuyla veren, Atatürk İlke ve Devrimlerine bağlı, demokrasiden yana, tam bağımsız bir emek örgütü Birleşik Kamu-İş Konfederasyonuna bağlı Büro-İş Sendikası olarak hükümetten beklemekteyiz.

Alay HAMZAÇEBİ
Büro-İş Sendikası Genel Başkanı

Yorumlar

0 yorumlar