Ankara Life Dergisi

Protürk Emlak Ajansı’nın Kurucuları Metin Çevik ve İlker Yüksel

Sohbetimize başlamadan önce biraz sizi tanımak isteriz. İlker Yüksel ve Metin Çevik kimdir?

İlker YÜKSEL- 1977 Ankara doğumluyum. İlk-orta-lise öğretimimi Özel Fatoş Abla Koleji’nde tamamladım. Daha sonra Çankaya Üniversitesi Turizm ve Otel İşletmeciliği bölümünden mezun oldum. Mezun olduktan sonra Muğla’nın Fethiye ilçesinde 4 sene otel işletmeciliği yaptım. Otel işletmeciliğini bıraktığımdan beri de Ankara’da gayrimenkul sektöründe hizmet veriyorum. Ayrıca kurucusu olduğumuz ANKARA EMLAKÇILAR DERNEĞİ’nde (ANEDER)  başkan yardımcısı olarak görev alıyorum.

Metin ÇEVİK- 1969 Adana doğumluyum. Ayrancı Ticaret Lisesi’nde okudum. Daha sonra Eskişehir Anadolu Üniversitesi Dış Ticaret bölümünden mezun oldum. Bilişim sektöründe 2003 yılına kadar üst kademede yöneticilik yaptım. 17 yıldır da Ankara’da gayrimenkul sektöründe hizmet veriyorum. Ayrıca kurucusu olduğumuz ANKARA EMLAKÇILAR DERNEĞİ’nde (ANEDER) başkan yardımcısı olarak görev alıyorum.

Protürk Emlak Ajansı’nın temelleri nasıl atıldı?

İlker YÜKSEL- Biz bu sektöre girdiğimizde Metin beyle iki ayrı firma olarak çalışıyorduk. Ben OST-İV GAYRİMENKUL DANIŞMANLIĞI  firmasıyla, Metin bey ise WESTATE GAYRİMENKUL DANIŞMANLIĞI şirketinde hizmet vermekteydi.  2019 yılında bir karar alarak güç birliği yapma amacıyla firmalarımızı birleştirdik.

Metin ÇEVİK- Bunu yapmaktaki amacımız şubeleşerek, bilinçli şekilde büyüyerek gayrimenkul sektörüne tamamen yerli sermaye ve girişimcilik anlayışı ile bir Türk firmasının kurumsal kimliği damgasını vurmasını sağlamaktır. Bu sebeple firmalarımız olan OST-İV G.Y.D. ve WESTATE G.Y.D. firmalarımızı PROTÜRK EMLAK  AJANSI adı altında birleştirdik.

Protürk Emlak Ajansı’nın hizmetleri hakkında bilgi verir misiniz?

İlker YÜKSEL- Protürk Emlak Ajansı olarak şu an yetkili emlak firması olduğumuz, bulunduğu bölgenin en prestijli ve en önemli plazası olan NEK TOWER’ın 94 adet 1+1 akıllı homeoffice ve 8 adet dükkanın gayrimenkul pazarlama işini yapmaktayız. Bunun yanı sıra Çankaya,Yaşamkent, İncek, Alacaatlı, Çayyolu, Bilkent, Beysukent, Batıkent ve tüm Ankara ve ilçelerindeki ticari yapılar, plaza, lux konut, villa ve arsaların pazarlanması konusunda profesyonel kadromuzla hizmet vermeye devam ediyoruz.

Metin ÇEVİK- Ayrıca sanayi ve ticari gayrimenkul alanında lider firması olduğumuz Ankara’daki Ostim O.S.B. ,İvedik O.S.B, Şaşmaz Oto Sanayisi, SİNCAN O.S.B, Gimat ve Siteler mobilya sanayii başta olmak üzüre tüm sanayi bölgelerinde bulunan fabrika, dükkan, atölye ve arsaların satılması ve kiralanması hususunda alanında uzman, ve profesyonel kadromuzla hizmet vermekteyiz. Sanayi ve ticari gayrimenkul pazarlama alanında tüm Ankara genelinde en tecrübeli ve bilgili birkaç firmadan biri olduğumuzun da altını çizmek isterim.

Protürk Emlak Ajansı’nın çalışma prensibi nedir?

İlker YÜKSEL- Protürk Emlak Ajansı’nın değişmez prensibi “Yüksek kalite, profesyonel hizmet” tir. Bu prensip doğrultusunda bir kurumsal Türk gayrimenkul firması olarak tüm müşterilerimize ve işlerimize ayrım yapmadan dürüst ve hızlı bir şekilde hizmet verirken, müşterilerimizin kendilerini güvende hissedecekleri birebir temas yolu ve iletişimi sağlayabileceği bir ortam sunuyoruz.

Metin ÇEVİK- Bunu yapmaktaki gayemiz; alışılagelmiş kurumsal firmaların, eleman sirkülasyonunun fazla olması sebebiyle, müşterileriyle olan ilişkileri daha zayıf ve mesafeli olnasıdır. Biz ise müşterilerimizle yakın ve özel ilişkiler kuruyoruz. İşlemlerin sonlandırılmasından sonra da aynı sıcaklıkta ilişkilerimizi devam ettiriyoruz. Bunu da çalışma arkadaşlarımızın yaptığı tüm işlemlerde dahi müşterilerimizle İlker bey ve ben birebir tanışarak ve işlemle ilgilenerek sağlıyoruz.

Bu işte eğitimin, ilişkilerin ve tecrübenin payı size göre yüzde kaçtır?

Metin ÇEVİK- Bütün bu saydıklarınızın etkisi tabiki %100. Eğitim, emlak sektöründe çıkan yeni kanunlar, yeni pazarlama ve satış yöntemleri, internet üzerinden yapılan tanıtım ve satış fonksiyonlarının sürekli yenilenmesi ve güncellenmesi sebebiyle bitmeyen bir deniz. Tabii ki bu eğitimlerde hem kendimiz hem de personellerimiz için konusunda uzman kişilerden destek almaktayız.

İlker YÜKSEL- Tecrübe ve birikimi ise hiçbir şekilde satın alamazsınız. Yıllarca elde ettiğiniz başarıların, uğradığınız başarısızlıkların, yaşanmışlıkların toplamıdır “tecrübe.” Örneğin bir bölgenin yorumlanması, hukuki ve mali sorumlulukların farkında olunulması, müşterilerinizin hiçbir şekilde yapılan işlemlerden zarar görmemesi için tecrübe ve birikim en temel ihtiyaçtır. Bütün bunları doğru şekilde ve zamanında yapmak en önemli etkendir. Bu sebepledir ki, birikim ve tecrübe gayrimenkul sektöründe çok önemlidir.

İyi bir Broker Owner nasıl olmalı?

Metin ÇEVİK- İyi bir Broker Owner, emlak danışmanları için faaliyetlere uygun bir çalışma ortamı ve altyapı oluşturmalıdır. Broker Owner’ın en önem vermesi gereken işlerden biri de bilgi işlem teknolojisine yatırım yapmaktır. Böylelikle her türlü işlem ve görevlendirmenin takibi sağlanabilecek; bölge, portföy, müşteri ve işlem bilgileri rahatlıkla takip edilebilecektir.

İlker YÜKSEL- Broker Owner’ın bir diğer görevi ise doğru danışmanları bulmak ve bu kişilere en iyi eğitimin verilmesini sağlamaktır. Böylelikle danışmanların sektörde bilgili bir şekilde, en yüksek verimle çalışması sağlanır. Doğru ve eğitimli personelle çalışmak hem markamızı daha yukarılara taşır hem de müşterilerimizin kârlı yatırım yapmasına katkıda bulunur.

Bize biraz da kurucularından olduğunuz ANKARA EMLAKÇILAR DERNEĞİ’nden bahseder misiniz?

ANEDER Ankara’nın kurumsal yapılarını oluşturmuş, kanuni gerekli belgelerini almış, gayrimenkul sektöründe profesyonel bir şekilde hizmet veren firmaların biraraya geldiği bir dernektir. Amacımız başta Ankara olmak üzere tüm Türkiye’de emlak sektörünü layık olduğu yere getirmek ve üyelerimize sağlamış olduğumuz eğitim, seminer ve kurumsal desteklerle çağımızın gereklerinden olan kurumsal ve profesyonel hizmeti verebilmelerini sağlamaktır. Ayrıca birlikte yaptığımız portföy paylaşımlarıyla çok büyük bir network ağına da sahip olmaktayız.

Pandemi süreci emlak sektörü açışından değerlendirecek olursanız neler söylersiniz, 2022 yılı için öngörüleriniz nelerdir?

İlker YÜKSEL- Pandemi süreci tüm dünyayı etkilediği gibi tabii ki ülkemizdeki piyasa şartlarını da etkiledi. Hiçbirimizin daha önce deneyimlememiş olduğu, yeni bir durumla karşı karşıya kaldık. İlk başta tüm sektörlerde bocalama dönemi yaşansa da zamanla yeni çözümler üretildi. Biz de Protürk Emlak Ajansı olarak bu sürece en kısa sürede entegre olduk. Pandemi önlemlerini baz alarak görüntülü toplantı ve görüşmeler düzenledik. İnsanların toplu olarak bir araya gelemediği bu dönemde gerek internet üzerinden gerekse sosyal mesafe kurallarına uyarak karşılıklı görüşmelerle müşterilerimize hizmet verdik.

Metin ÇEVİK- Gayrimenkul yatırımı her zaman olduğu gibi pandemi sürecinde de en güvenilir ve kârlı yatırım aracı oldu. Bu süreçte kredi faiz oranlarının indirilmesiyle gayrimenkul yatırımı desteklendi. Yüklü miktarda alım satımlar yapıldı. Bu sayede yine gayrimenkule yatırım yapanlar  kazandı. Pandemi sürecinde gayrimenkul seçimlerinde de tabii ki bazı değişimler gözlendi.  Bireysel yaşam daha fazla göz önüne alınarak konut seçimlerinde müstakil ve bahçeli evler tercih edildi. Ticari gayrimenkul yatırımında ise değişiklik olmadan yine yüksek kira geliri ve yüksek gayrimenkul primi sağlandı. Ticari gayrimenkul yatırımı en gözde yatırım aracı olma özelliğini bu dönemde de sürdürdü.

Protürk Emlak Ajansı olarak okuyucularımıza yeni yıl mesajınız nedir?

İlker YÜKSEL- Öncelikle bu pandemi döneminin bir an önce sona ermesini diliyorum. Eskisi gibi yine ailemizle, dostlarımızla ve müşterilerimizle rahatça bir araya gelebilelim. Tüm Türkiye’ye Ankara Life Dergisi çalışanları ve okuyucularına sağlıklı, mutlu ve bol kazançlı bir sene dilerim.

Metin ÇEVİK- Tabii ki herkes gibi pandemi sürecinin en kısa sürede bitmesini diliyorum. Herkese sağlıklı, başarılı, kötü anlarım yaşanmadığı bir yıl dilerim.

Yorumlar

0 yorumlar