Ankara Life Dergisi

Ruh ve Beden Ne Kadar Dingin İse Cilt De O Kadar Sağlıklı Olur!

“Kişi hayatında ne kadar dingin ve stresten uzak yaşar bunu da spor ile desteklerse cildi ve fizyolojisi ona o kadar iyi davranacaktır.”
Güzellik sektörü denilince akla ilk gelen kozmetik ürünler ve merkezler oluyor. Ancak sporun da bu alan içinde yer aldığını hiç düşündünüz mü? Mesela biniciliğin güzellik sektörüyle bağdaşıyor oluşunu ilk kez Ankara Life Dergisi sayfalarında okuyacaksanız. ‘Nasıl yani?’ dediğinizi duyar gibiyim. Ata binmek; vücudumuzdaki bütün kas sistemlerini çalıştırdığından kan dolaşımına etki ediyor, bunun yanı sıra metabolizmayı hızlandırıyor, kalori yakımına yardımcı oluyor. Aynı zamanda analitik düşünme, problem çözme ve planlı yaşama konusunda kişisel gelişim sağlıyor. Böylelikle sağlıklı cilt görünümüne birçok yararı bulunuyor. Bu konu hakkında detaylı bilgiyi vermek adına şehrin en çok okunan yayını Ankara Life Dergisi olarak Merry’s Beauty Center Sahibi Merve Kurnaz ile Hara Ankara’da bir araya geldik. Keyifli geçen röportajımız sizlerle, iyi okumalar dileriz.
Röportaj: Hatice Şeyma Basut
‘Sağlam kafa sağlam vücutta bulunur.’ Mustafa Kemal Atatürk’ün bu sözüyle giriş yapmak istiyorum röportajımıza. Sporun fiziksel egzersizde zihinsel ve psikolojik sağlığa önemli katkılarda bulunduğu fikrini ifade etmek yanlış olmaz. Bundan dolayı pek çok spor dalıyla ilgilenen bireylerin ciltlerinde görülen sağlıklı parıltı ise gözlerden kaçmaz. Merve Hanım, siz bu durumu nasıl değerlendiriyorsunuz, düşüncelerinizi alabilir miyiz?
Spor yapmak insanı bedenen, zihnen güçlü ve sağlıklı kılar. Dolaşım sistemini düzenlerken vücuttan toksin atılmasına yardımcı olur. Analitik düşünme, problem çözme ve planlı yaşama konusunda kişisel gelişim sağlar. Ulu önderimiz Mustafa Kemal Atatürk’ün her sözünün doğruluğu tartışılmaz gerçekleri barındırır, spor yapan kişiler için de en doğru ifade yine kendisinden gelmiş.
Günümüzde sayısız spor dalı bulunuyor. Ata binmek de bunlardan bir tanesi. Gerek hobi gerek sağlık açısından tercih edenlerde beden, ruh ve cilt güzelliğinin bir bütün halinde olmasını nasıl değerlendiriyorsunuz? Güzellik Uzmanı olarak bir de bu konu açısından düşüncelerinizi alabilir miyiz?
Ailemin de desteği ile spor yapmaya çok ufak yaşlarda başladım. Özgür bir ruha sahip olduğum için doğa sporları hep favorim oldu. Ata binmek benim için bir terapi şekli, aynı duyguyu yüzerken de hissediyorum. Ruh ve beden ne kadar dingin ise cilt de o kadar sağlıklı olur. Biliyorsunuz stres cilt yapısını tamamen bozar. Erken yaşlanma belirtileri olan kırışıklıklar, ciltte akne sorunları ve sonrasında skar oluşumları stresi yoğun yaşayan kişilerde yüksek oranda karşılaştığımız durumlardır. Kişi hayatında ne kadar dingin ve stresten uzak yaşar bunu da spor ile desteklerse cildi ve fizyolojisi ona o kadar iyi davranacaktır.
Ata binmenin kan dolaşımında büyük öneme sahip olduğunu biliyoruz. Peki bu özelliği güzellik merkezinizde uygulanan işlemler ile bağdaştırdığımızda daha hızlı çözümler ürettiğini söyleyebilir miyiz? Mesela çatlak onarımı, bölgesel incelmede faydalarından bahsedilebilir mi?
Ata binmek vücuttaki tüm kas sistemini çalıştırır, dolayısıyla at üzerinde kaldığınız süre boyunca aynı oranda fiziksel aktiviteniz devam eder. Metabolizmanız hızlanır, belirli oranda kalori kaybeder ve kas gelişimi sağlarsınız. Bu da bölgesel incelme konusunda çok net destek olur. Ata binerken açık havada iseniz oksijenlenmeniz yükselir, zararlı toksinlerden kurtulursunuz. Aynı zamanda daha sağlıklı bir cilt görünümü elde edersiniz.
Son olarak iletmek istediğiniz bir mesajınız var mı?
Tabii ki var. Ata binerken dikkat edilmesi gereken önemli bir konu; öncesi ve sonrasında cilt sağlığınızı ve beden sağlığınızı korumak için uyulması gereken kuralların olmasıdır. Temiz cildinizi dış etkenlerden korumak adına bariyerinizi oluşturmanın önemini vurgulamak isterim. Yaz kış olmazsa olmazlardan biri Güneş Koruyucu kullanmaktır. Bir de ata binerken dış ortamda çok fazla toz ve kirin içerisinde kalındığı için tıkanan gözeneklerin temizlenmesi amaçlı düzenli cilt bakımınızı yapılması gerekmektedir.

Yorumlar

0 yorumlar