Ankara Life Dergisi

Ruhunuzu Yansıtan Takıların Adresi; Elizte Aksesuar!

“Hayalim ise yurt dışına açılarak kendi üretimlerimi yurt dışı pazarlarına ihraç etmek ve dünya çapında tanınan bir marka olmak.”
Takı sektöründe kendine sağlam bir yer edinmiş, dinamik ve başarılı bir girişimci; Çiğdem Sökelen. Markasının adını kızının ismi Eliz’den esinlenerek koyuyor ve bu marka sadece takı değil, ruhunuzu yansıtan birer sanat eseri sunuyor. Sektördeki yerini güçlendiren Çiğdem Sökelen aynı zamanda doğal taş ihracatı yapan aile şirketinde yöneticilik yapmakta. Onun için en önemli nokta müşteri memnuniyeti; çünkü müşterilerinin ürünlerini seçerken kendilerini bulmalarını ve mutlu olmalarını istiyor. Rekabetin yoğun olduğu bir alanda fark yaratmayı hedefleyen Çiğdem Sökelen, markası Elizte Aksesuar’ı kalite, ürün çeşitliliği ve benzersiz tasarımlarla öne çıkarmakta. Sosyal medya ve dijital pazarlama stratejilerini etkin bir şekilde kullanarak geniş kitlelere ulaşmada ve ürünlerini tanıtmada ise oldukça başarılı. Gelecek hedefleri arasında ise yurt dışına açılarak kendi üretimlerini uluslararası pazarlara ihraç etmek ve dünya çapında tanınan bir marka haline gelmek var. Çiğdem Sökelen’in özverili çalışma azmi ve yenilikçi bakış açısı, Elizte Aksesuar markasını sektörde önemli bir konumda tutuyor. Biz de şehrin en çok okunan yayını Ankara Life dergisi olarak bu başarılı genç kadın girişimcinin hikayesini öğrenmek adına yola çıktık. Merak ettiğimiz sorularımızı yanıtlayan Çiğdem Sökelen’in muhteşem röportajı sizlerle, iyi okumalar dileriz.
Röportaj: Hatice Şeyma Basut
Çiğdem hanım bize biraz kendinizden bahseder misiniz? Kariyerinize başlamadan önceki yolculuğunuz nasıldı? Takı sektöründe faaliyet göstermeye nasıl karar verdiniz?
1987 yılında Denizli’de doğdum. İlkokulu Almanya’da, ortaokul ve lise hayatımı Ankara’da tamamladım. İhsan Doğramacı Bilkent Üniversitesi İktisat bölümü mezunuyum. Volkan Atahan ve Eliz Asya isminde iki çocuğum var. Takı ve aksesuar sektörünün yanı sıra doğal taş (granit, mermer, traverten) ihracatı yaptığımız aile şirketimizde de yönetici olarak çalışıyorum.
Takı sektöründe faaliyet göstermeye nasıl başladınız?
Çocukluğumdan beri her zaman aktif, çalışmayı ve bir şeyleri üretmeyi seven biriyim. Çok profesyonel olmasa da çocukken çizimler yaparak kendi kıyafet ve takı tasarımlarımı oluştururdum. Küçük gelen kıyafetlerimden taçlar tasarlar, taşlardan ve boncuklardan kendime kolye ve küpeler yapardım. Etrafımda beğenildiğini görmek beni daha da heveslendirir ve daha da heyecan duymamı sağlardı. Küçüklüğümden beri takılardaki sınırsız özgürlük hissi beni çok heyecanlandırır. Bir kar tanesi, lotus çiçeği, bir güneş veya bir yıldız, insanların enerjisi ve ruh halini yansıtmadaki özgürlük beni her zaman çok etkilemiştir. Zamanla bu ilgimi çevremden gelen talep ve destekle ticarete dönüştürmeye başladım ve ‘Elizte Aksesuar’ markasını faaliyete geçirdim.
Takı ve aksesuar sektöründeki ilham kaynaklarınız nelerdir?
Elizte Aksesuar markası isminin ilhamı kızım Eliz oldu. Bu markayı kurarken ilham kaynağım ise; takının tarih boyunca kadının aksesuarı değil de ruhunun yansıması olduğunu düşünmemle oldu. Bazen çok sade bazen gösterişli bazen iddialı lakin her dönem insanlar için bir vazgeçilmezdir. Takı o kadar büyülü bir obje ki bazen taç olmuş kraliyeti, yüzük olmuş sadakati simgelemiş, bebeklerimize nazar boncuğu olmuş, bazen de bir uğur bir tılsım yerine konulmuş.
Kadın girişimci olarak sektördeki yerinizi nasıl tanımlarsınız? Karşılaştığınız zorluklar ve başarı hikayelerinizden bahseder misiniz?
Sektörde çok fazla girişimci var, hepsi çok değerli ve desteklenmesi gereken girişimciler diye düşünüyorum. Biz marka olarak kalite, ürün çeşitliliği ve farklı tasarımlarımızla ön plana çıkmayı hedefliyoruz. Birçok marka ve girişimci çok değerli ama aynı zamanda fazla rekabet ortamını yaratıyor. Ön plana çıkmak için daha fazla emek daha fazla zaman daha fazla araştırma ve hayal gücü gerekiyor. İlk başta çevremden gelen talepleri karşılamak için satış yaparken, daha sonra geniş kitlelerden talep gelmesi ve beğenilmesi benim için büyük bir motivasyon kaynağı oldu.
Müşteri memnuniyeti sizin için ne anlama geliyor ve bu konuda markanızın yaklaşımı nedir?
Memnuniyet bizim için ürünlerimizi tercih eden müşterilerimizin kendilerini bulması ve mutlu hissedebilmesidir. Biz de bunu sağladığımızda tasarım ve ürünlerimizde doğru yolda ilerlediğimizi büyük bir mutlulukla görmekteyiz.
Sosyal medyanın ve dijital pazarlamanın markanızın üzerindeki etkisi nedir?
Sosyal medya ve dijital pazarlama ile çok daha geniş kitlelere ulaşabiliyor ve ürünlerimizin tanıtımını sağlayabiliyoruz. Günümüz dünyasında alışverişin çok büyük bir kısmı sosyal medya ve e-ticaret üzerinden gerçekleştiriliyor. Dolayısıyla biz de bu mecralar üzerinden hedef kitlemize ulaşmaya çalışıyoruz. Bu ağı ne kadar etkin kullanırsak o kadar başarılı olacağımıza inanıyorum.
Gelecek planlarınız ve markanızın uzun vadeli hedefleri nelerdir?
Şu anda Elizte Aksesuar olarak dijital platformlarda satışını yaptığımız ürünler için tasarlamış olduğum tasarımlarım adına bir tasarım atölyesi kurmayı hedefliyorum. Dijital platformlarda da daha geniş bir ağ oluşturmak istiyorum. Hayalim ise yurt dışına açılarak kendi üretimlerimi yurt dışı pazarlarına ihraç etmek ve dünya çapında tanınan bir marka olmak.

Yorumlar

0 yorumlar