Ankara Life Dergisi

Rümeysa Uzundal

Rümeysa Uzundal kimdir?

-1994 yılında Sivas’ta doğdum. Ankara’nın Çankaya semtinde büyüdüm. Eğitime ilk adımı Teğmen Kalmaz İlkokulunda başladım.  Lisede Gaziosmanpaşa Anadolu Meslek Lisesi Yiyecek İçecek Hizmetleri üzerine eğitim aldım. Mutfak maceram aslında böyle başladı. Nevşehir Hacı Bektaş Veli Üniversitesinde Turizm ve Otel İşletmeciliği bölümünden mezun oldum. Ankara’ya döndükten sonra içimdeki mutfak aşkının peşinden gittim ve uzun yıllar şehrin en iyi balık restoranlarında ve en iyi otellerinde çalıştım. Edindiğim tecrübelerden sonra kendi restoranımı açmaya karar verdim ve bugün hayallerimi gerçekleştirmenin mutluluğunu yaşıyorum. Kadın girişimcilerin daha da arttığı bu zamanda zor olan hizmet sektöründe “Ben de varım!” diyorum.

Wood’n Wok’un markalaşma sürecinden bahseder misiniz?

-Globalleşen dünyada lezzetlerin endüstriyelleştiğini görmek her meslektaşım gibi benim de canımı acıtıyordu. Ekibimle birlikte bu lezzetlerin endüstriyelleşmeyecek kadar özel olduğunu, sektörel eksikleri tespit edip çıtayı yükseltmek gibi bir iddiadansa nasıl yepyeni bir soluk getireceğimizi düşünürken logomdan da anlaşılacağı üzere tüm saflığı ve temizliğiyle wok tavaya giren ürünlerimizin aşk ve tutku kadar güçlü bir lezzete dönüştürmeye karar vermemle Wood’n Wok’un markalaşma süreci başladı.

Alışmış olduğumuz yemek kültüründen farklı bir işletmesiniz. Ne gibi tepkilerle karşılaşıyorsunuz?

-İşletmem aynı zamanda hedef kitlem. Müşterilerimiz genellikle inovasyonu hayatının merkezine alan insanlardan oluşuyor. Buna bağlı olarak olumsuz tepkilerle karşılaşmıyorum. Samimi, içten, sıcak ve olumlu eleştiriler alıyorum. Bu lezzetlerle daha önce tanışmamış insanların da müdavimimiz olduğunu görüyorum.

Çok zengin ve iştah kabartıcı bir menüye sahipsiniz. Sembol haline gelmiş bir yemeğiniz var mı?

-Daha önce de bahsettiğim gibi her lezzet kendine has ve özeldir. Her müşterim için elbette ki sembolleşen lezzetler var. Uzak Doğu mutfağının önde gelen lezzetlerinden ‘kızarmış pekin ördeği’ ve gözlemlediğim kadarıyla bizim restoranımıza özel olan “Wood’n Wok Special” bir adım daha önde.

Hijyen konusu artık çok daha önemli hale geldi. Siz bu konu da neler yapıyorsunuz?

-Restoranımızda başta mutfak ve tuvaletler olmak üzere her 45 dakikada bir masalarımızı ve sandalyelerimizi dezenfekte ediyoruz. Müşterilerimiz masa ve sandalyelere oturmadan önce ve kalktıktan sonra da Sağlık Bakanlığı onaylı yüzey dezenfektanlarıyla dezenfekte ediyoruz. Paket servislerimizdeyse aynı şekilde daha önce kullanılmamış ve 14 gün bekletilmiş olan ambalajlar ile müşterilerimize ulaştırıyoruz. İşletmemizde oturma düzenimizi de sosyal mesafe kurallarına uygun hale getirdik.

Başarılı bir çizgide ilerlemek ekip işidir. Siz ekibinizi oluştururken nelere dikkat ediyorsunuz?

-Soru zor bir yerden geldi. J Öncelikle ekip olmak dünyanın en zor işi. Çünkü aynı yerde çalışan insanlar genellikle çalışma grubudur. Acısıyla tatlısıyla uzun bir yolda yanınızda kalanlardır ekip arkadaşlarınız. İşletmemiz genç ve dinamik. Ekibimiz ise genç ve dinamik olmanın yanı sıra Wood’n Wok öncesi başlayıp Wood’n Wok ile beraber sadece iş hayatında değil özel hayatlarımızda da birlikte olduğumuz insanlardan oluşuyor. Bu durumda birbirimize olan inancımızı artırıp bizi motive ediyor. Aslında mutlak başarının sırrının da burada yattığına inanıyorum.

Bu lezzetlerin çıkış durağı olan mutfağınız hakkında bilgi verir misiniz?

-Bizim için kalite ve lezzet ön plandadır. Kullanılan her ürün özenle seçiliyor. Şefimiz Deniz Bey bu mutfakta uzun yıllar çalışmış ve eğitimini çok iyi yerden almıştır.

Girişimci bir iş kadını olarak gıda sektörünün şuan ki konumu ve geleceği hakkında ne düşünüyorsunuz?

-Maslow’un ihtiyaçlar hiyerarşisinde söylediği gibi yemek yeme ihtiyacı fizyolojik bir ihtiyaçtır. Bunun için gıda sektörünün insanlık var olduğu sürece var olacağına yalnız değişen şartlarla birlikte bu sektörün de şekil değiştireceğine inanıyorum. Çünkü daha önce de bahsettiğim gibi endüstriyelleşen sektörde unutulan tek şey insan duygularını ön plana alanların bu sektörde başarılı olacağını düşünüyorum.

Ankara Life Dergisi okurlarına mesajınız nedir?

Uzak doğu lezzetinde de ön yargıları kırmayı hedefliyorum. Müşterilerimizi büyük özenle hazırladığımız lezzetlerimizi yemeye davet ediyoruz…

Yorumlar

0 yorumlar