Ankara Life Dergisi

RUS TEKNİĞİ İLE GÜZELLİK

Dudaklar yüzün şüphesiz en dikkat çeken bölgelerinin başında gelmektedir. Durum böyle olunca dudaklarına yaptıracağı ufak dokunuşlarla ifadesine anlam katmak isteyenlerin sayısı da her geçen gün daha da artıyor. Şehrin en çok okunan dergisi Ankara Life, uzmanların tavsiyesi ve son zamanların yükselen trendi olan Rus tekniği dudak dolgusu ile ilgili konuşmak için alanının öncü isimlerinden Dr. Özge Aydın ile buluştu, merak edilenleri sordu.

Özge hanım, Rus tekniği dudak dolgusu nasıl yapılır?

Rus tekniği dudak dolgusuişlemleri yapılırken bölgesel hissizlik oluşturulur. Böylece acı hissi yok denecek kadar az bir seviyeye iner. Kullanılan dolgu hyalüronik asit bazlı bir dolgudur. Bu işlem yapılırken uygulanacak dolgunun miktarı azar azar ve kişinin dudak şekline göre verilir. Dudağa anestezik krem sürülür ve dudak kısa sürede uyuşturulur. İnceltilmiş kıl iğneler yardımıyla dolgular dudağa enjekte edilir. Bu işlem 15-20 dakika sürmektedir. Dolgu işleminde dolgular dudağa dikey olarak verilmektedir. Bu şekilde üst dudağınız ve alt dudağınızın hattı çizilmiş gibi dışarı doğru kıvrılır. Teknik doğru uygulandığı takdirde dudaklarınız hacim kazanır. Bir genişleme ya da ördek dudağı şekli olma durumu söz konusu değildir.

Bu uygulamanın kalıcılığı nasıldır?

Rus tekniği ile dudak dolgusunun kalıcılığı için net bir süre söylemek doğru olmaz. Bunun nedeni de böyle işlemlerde kalıcılık, kişinin cilt tipi, yaşı, biyolojik yapısı gibi değişkenlere bağlı olarak farklılık göstermesidir.

Bu uygulamayı herkes yaptırabilir mi?

Kalp, böbrek hastalarına, şeker hastalarına, dudağında uçuk bulunan kişilere, otoimmün hastalıkları olan kişilere, sinir veya kas hastalığı olan kişilere, lupus gibi bağ dokusu hastalığı olanlara, kan pıhtılaşmasında sorun olabilecek kişilere, hamilelere&emziren annelere önerilmez. Alerjiniz varsa bunu doktorunuzla paylaşıp işlemi ona göre yaptırabilirsiniz.

İşlemi yaptırmadan önce nelere dikkat edilmelidir?

Yapılan işlemler cerrahi olmadığı için özellikle dikkat edilmesi gereken bir şey yoktur. Fakat Rus tekniği ile dolgu işleminden sonra daha az şişlik ve ödem olmasını istiyorsanız işlemden 10 gün önce kan sulandıracak şeyleri tüketmeyi bırakabilirsiniz.

Rus Tekniği ile Dudak Dolgusu kaç yaşında uygulanabilir?

Tıpkı estetik ve ameliyatlar gibi dolgu işleminin de 18 yaşından itibaren yapılması daha doğrudur. Daha erken yaşta yapılması olgunlaşma göz önünde bulundurulduğunda pek uygun değildir. Ancak herhangi bir asimetri ya da şekil bozukluğu varsa uzman bir doktor ile görüşülerek işlem için uygun zaman belirlenebilir.

Rus Tekniği ile Dudak Dolgusu Alerjik midir?

İşlemde kullanılan hyalüronik asidin insan vücuduna herhangi bir zararı bulunmamaktadır. Güvenilir ve hijyenik malzemelerle yapılacak işlemler sonucunda ancak hafif düzeyde seyreden geçici yan etkiler görülebilir. Bu etkiler işlem sonrasında maksimum 5 günde geçer. Görülebilecek yan etkiler; kızarıklık, hafif şişlik bazen de morluk olabilir. Ancak burada işlemi kimin yaptığı belirleyicidir. Yaptıracağınız dolgu işlemi uzman olmayan kişiler tarafından yapılırsa uygulama hatası, enfeksiyon gibi ciddi sonuçları olan risklerle karşılaşabilirsiniz.

Yorumlar

0 yorumlar