Ankara Life Dergisi

Saç Sanatının İncisi; Ali Galip Baran!

Ankara’nın renkli sokaklarında, saçlara dokunanın sanat eseri yarattığı bir dünyada, Ali Galip Baran adıyla özdeşleşen bir isim var. Kuaförlük mesleğine yıllar önce adım atan Baran, sadece müşterilerinin saçlarını değil, ruhunu da yenileyen bir usta. Ankara Hilton SA otelinde ilk adımlarını atan ve sonrasında kendi işini kurarak sektördeki yerini sağlamlaştıran Ali Galip, 38 yıllık deneyimiyle adından sıkça söz ettiriyor. Popüler sanatçıların ve şarkıcıların tercihi olmasıyla ünlenen Baran, mesleğinin sınırlarını zorlayarak sürekli kendini yeniliyor. Saç kesiminin ötesinde, kuaförlüğün bütün yönlerinde eğitimlere katılarak müşterilerine en iyiyi sunmayı hedefliyor. Ancak onun için sadece saç değil, etik değerler de büyük önem taşıyor. Sosyal medyanın gücünü doğru kullanmanın yanı sıra müşterilerine içerikleri bilinmeyen ürünlerle saç bakımı yapmamaları konusunda da uyarılarda bulunuyor. Çünkü Baran, saça yapılan bakım ile saç köküne yapılan bakım arasında fark olduğunu söylüyor. Hilton markası altında 24 yıldır kuaför salonunu işleten Ali Galip Baran, bir kez daha dünyaya gelse yine aynı tutkuyla kuaförlük yapacağını söylüyor. Ona göre, işini aşkla yapanların başaramayacağı hiçbir engel yok. Biz de bu usta yeteneğin hikayesini merak ettik ve yola çıktık. Kendisiyle muhteşem bir röportaj gerçekleştirdik, iyi okumalar dileriz.
Röportaj: Hatice Şeyma Basut
Ali Bey öncelikle sizi tanıyalım. Ali Galip Baran kimdir? Kuaförlük mesleğinize nasıl başladınız ve bu alanda kariyerinizi nasıl geliştirdiniz?
1972 yılında Ankara’da doğdum. 1986 yılında çırak olarak mesleğe başladım. Askerliğimi yine kuaför olarak yaptım. 1998 yılında Ankara Hilton SA otelinde çalışmaya başladım. 2005 yılından günümüze kadar kuaför bölümünün işletmeciliğini de bireysel olarak kendim yapıyorum. 1990 yılında Ankara’da yapılan yarışmada Ankara birinciliği ile birlikte birçok alanda yarışmalara katılarak ödüllerimi aldım. Ülkemizin sanatçıları ve şarkıcıları olmak üzere oldukça büyük bir popülasyonun saçlarını yaptım ve hala birçoğu ile çalışmaya devam ediyorum.

Saç kesimi ve renklendirme trendleri sürekli değişiyor. Siz bu trendleri takip ederken kendi tarzınızı nasıl koruyorsunuz?
Mesleğimiz kendini sürekli yenileyen bir meslek olduğu için ben de sadece saç kesimi olarak değil, mesleğimle ilişkili diğer bölümlerde de eğitimlere katılıyorum. Ayrıca müşterilerim ve 38 yıllık tecrübemle birlikte tarzımı korumaya devam ediyorum. Benim de kendime göre bir tarzım var elbette…
Müşterilerinizle iletişim kurarken ve onların taleplerini karşılarken hangi stratejileri benimsiyorsunuz? Sizce mükemmel bir kuaförü başarılı yapan en önemli özellikler nelerdir?
Ben çıraklıktan yetişen bir kuaförüm. Ustamdan gördüklerimi günümüz koşullarındaki imkanlarla eşleştirip kaliteyi ortaya çıkarıyorum. Böylece müşterilerimle oldukça güçlü bir bağ kuruyorum. Birçoğu ile artık aile gibiyiz.

Sosyal medyanın ve dijital pazarlamanın kuaförlük sektöründeki rolü hakkında ne düşünüyorsunuz? Kendi işinizde bu platformları nasıl kullanıyorsunuz?
Her alanda olduğu gibi kuaförlük sektöründe de artık sosyal medya ön planda ve insanları kolay ikna etme yöntemi olarak görüyorum. Oysaki bizler meslek erbabıyız. Yapılan işler el sanatı, beceriye dayanıklı işler. Bence doğru kullanılırsa sosyal medya bizlerin en büyük reklam alanı. Burada önemli olan etik değerlere bağlı kalmayı unutmamak.
Müşterilerinize saç bakımı ve stilindeki değişiklikleri nasıl sürdürmeleri konusunda tavsiyelerde bulunur musunuz? Önerileriniz nelerdir?
Salonumda yaptığım saç bakımları ve müşterilerimin evlerinde yapacağı bakımlar, saçlar için birer can suyudur. Lakin tüm hanımefendilerden ricam şudur ki; kuaförünüze danışmadan saçlarınıza içeriğini bilmediğiniz ürünler ile bakım yapmayın. Çünkü saça yapılan bakım ile saç köküne yapılan bakım arasında fark vardır.

Gelecekteki hedefleriniz ve projeleriniz nelerdir? Kuaförlük kariyerinizde neleri başarmak istiyorsunuz?
Kuaförlük her daim kendini geliştirmesi gereken bir sektördür. Bu konuda yeni eğitimler alarak kaliteden ödün vermeden, etik değerlere bağlı kalarak işime devam etmek en büyük hedefim.
HİLTON markası kuaför salonunun 24 yıldır işletmeciliğini yapan bir yönetici olarak, bir daha dünyaya gelsem yeniden kuaför mesleğini icra etmek isterdim. İşini severek ve aşk ile yapan kişilerin başaramayacağı hiçbir şey yoktur.

Yorumlar

0 yorumlar