Ankara Life Dergisi

Sağlık Turizmi Eğitimi ve Turistin Sağlığı

Dünyanın pek çok yerinde adını duyduğumuz sektörlerden biri de sağlık turizmidir. Özdemir Şirketler Grubu da içinde birçok konuyu barındıran bu sektöre bir de RLB Tekstil Medikal Sağlık Danışmanlık Ltd. Şti. olarak, sağlık turizmi ve turistin sağlığı kapsamında öncü girişimlerde bulunuyor. Pandemi öncesinde temellerini atarak ‘Sağlık Turizmi Eğitimi’nin kapsamını genişletip doktorların uzmanlık, bilgi ve becerilerine ek olarak uygulamalı eğitimlerin verilebildiği bir süreci devamlı hale getirmeye imkân veriyor.

Sağlık turizmi nedir ve sizin bu alana giriş nedeniniz nedir?

Sağlık turizmi kısaca ülkemize yurt dışından gelen uluslararası hastalar ile turistlere, kamu ve özel sağlık kuruluşlarında sunulacak hizmetlerdir.Bilindiği üzere eğitim ve güzellik hizmetleri alanlarında 25 yıllık bir tecrübeye sahip olan Özdemir Şirketler Grubu olarak; bu hizmetlerin yanı sıra gerekli görülen ürün/cihaz tedariğini yaparak yurt içi ve yurt dışı birçok şehre ve ülkeye cihaz satışları, salon kurulumları yapan, eğitimlerini veren, adını duyurmuş lider firmalar arasında yer almaktayız. Bu misyonumuza ek olarak grup şirketleri arasında yer alan; ”RLB Tekstil Medikal Sağlık Danışmanlık Ltd. Şti.” bünyesinde tüm dünyada hızla yükselişte olan; ‘Sağlık Turizmi Eğitimi ve Turistin Sağlığı’ kapsamında öncü girişimlerde bulunmaya karar verdik.

Siz farklı olarak ne sunacaksınız?

Sağlık turizmi denince akla ilk yurt dışından gelen hastaların tedavi süreçleri olmasına rağmen; RLB Tekstil Medikal Sağlık Danışmanlık olarak, bu kapsamı biraz daha genişletmek ve sağlık alanında dünyada söz sahibi olan bir ülke olmamızın avantajlarını daha farklı değerlendirmek istedik. Konuyu biraz açacak olursak; yurt dışından ülkemize gelen ve tedavi ihtiyacı olan hastalar en doğru, en hızlı ve güvenilir şekilde tedavi süreçleri tamamlanarak sağlıklı ve memnun bir şekilde ülkesine dönmektedir, ancak bazı tedaviler ve işlemler için hastanın kendi ülkesinde takip, tedavi ve girişim işlemlerinin yapılabiliyor olması önemlidir. Ne yazık ki; her ülke için bu şartlar sağlanamamaktadır, yetersiz altyapı buna olanak tanımamaktadır. Yetersiz altyapıdan kastımız; sadece hastane şartları ve teknik imkânlar değildir. Burada çok önemli bir konu da hekim bilgisi ve yeteneğidir. Daha açık söylemek gerekirse; sağlık süreçlerinde hastanın tedaviye ya da tedaviye yönelik tanı işlemlerine kolay ulaşabilmesi ve eksiksiz tedavi görmesi önemlidir. Bazen sadece ön tetkiklerin bile yetersiz yapılması, yanlış yorumlanması gibi işlemler hastanın doğru tanıyla doğru tedavi almasını engeller. Hastalar elbette tanı ve tedavi süreçlerinin ülkesinde yapılmasını öncelikli olarak istemektedir. Kendisini ya da sevdiklerini emanet edebileceği, tedavisini yaptırabileceği hekim arayışı başlamaktadır. İşte tam bu aşamada RLB Tekstil Medikal Sağlık Danışmanlık olarak bir ilke imza atıp yurt dışından tanı ve tedaviye yönelik uzmanlıkları ve tıbbi altyapılarına uygun uygulamalı eğitim almak isteyen doktorların, istedikleri işlem ya da tetkikle ilgili eğitim alabilmelerinin önünü açmış bulunmaktayız. Pandemi öncesinde öncülüğünü yaparak temellerini attığımız ‘Sağlık Turizmi Eğitimi’nin kapsamını genişleterek; estetik kozmetik işlemlerden (Saç, diş, liposuction, vücut estetiği gibi), girişimsel işlemlere (Endoskopi, Kolonoskopi, USG, Radyolojik girişimler vs.) küçük cerrahi işlemlerden komplike cerrahi işlemlere (Obezite Cerrahisi, Onkolojik cerrahiler vs.) kadar doktorun uzmanlık, bilgi ve becerilerine ilave olarak uygulamalı eğitimlerin verilebildiği bir süreci başlatıp devamlı hale getirmek amacındayız.

Peki bu süreçler nasıl olacak?

Şirketimiz öncülüğünde, yurt dışından uygulamalı eğitim talebinde bulunan doktorlara, gerekli prosedürler tamamlandıktan sonra konusunda uzman hastane ve hekimlerimiz aracılığıyla ilgili eğitimlerin verilmesini sağlayacağız. Bu aşamada ağırlıklı olarak özel hastaneler olmak üzere, kamu ya da üniversite hastaneleri ile irtibat halinde kalarak eğitimlerin planlı ve düzenli bir şekilde verilmesi ve sürdürülebilir bir yapıya getirilmesini amaçlıyoruz.

Şu an için bu tarz talepler var mı?

Elbette ki var. Bizim amacımız doktorlara tıp eğitimi verdirmek değil, uzmanlıklarının gerektirdiği ya da tıp eğitimi alırken edinemedikleri tecrübeleri kendilerine sunmak. Bu amaçla da sağlık turizmi kapsamına, ‘Sağlık Turizmi Eğitimi’ nin kalıcı ve gelişerek yerleştirilmesini istiyoruz.

Sağlık turizmi kapsamında hangi ülkelere yönelik çalışıyorsunuz?

Sağlık turizminde sadece bir veya iki ülkeye yönelik  hizmet mantığı yoktur. Globalleşen dünyada arzınızı talebe göre ayarlayabilmelisiniz. Bir de şöyle bir durum var; sağlık turizmi çok geniş bir kapsamda olduğu için coğrafi bölgeler, ülkeler ve ihtiyaçlara göre her ülkeden farklı taleplerle gelen hastalar olmaktadır. Örnek verirsek; Avrupa ve Amerika kıtası hastaları ağırlıklı olarak estetik ve kozmetikle (Diş, Liposuction vs.) ilgili taleplerle başvururken, Orta Doğu hastaları ciddi tedavi gerektiren hastalıklarla (Büyük cerrahi gereken ya da onkolojik tedaviler) ilgili olarak gelmektedirler. Örnek verilen her iki bölge hastalarının ortak tercihi fiyatlardır. Orta Doğu hastalarında ise; fiyat ile birlikte tedavisini yaptırabileceği uzman hekim ihtiyacı öne çıkmaktadır. RLB Tekstil Medikal Danışmanlık olarak; kozmetik alanındaki tecrübe ve birikimlerimizle Avrupa ve Amerika’dan gelecek  talepleri ile geri kalan ülkelerin ise tedaviye yönelik tüm taleplerine cevap verebilme kapasitesindeyiz. Ancak daha öncesinde vurguladığımız gibi ‘Sağlık Turizmi Eğitimi’ni de bu kapsamda geliştirerek sürdürmek adına spesifik bir amacımız da bulunmaktadır.

Yorumlar

0 yorumlar