Ankara Life Dergisi

Sağlıklı beslenmek isteyen herkesin Diyetisyene İhtiyacı Var !

 Merhaba Merve Hanım, nasılsınız? Okuyucularımıza kendinizden bahsedebilir misiniz?

Merhaba, ben Diyetisyen Merve Ezgi Bulut. 1996 Ankara doğumluyum. Lisans öncesi eğitimlerimi tamamladıktan sonra Lefke Avrupa Üniverstesi Beslenme ve Diyetetik bölümünü %100 burslu okudum. Üniversiteyi 3 yılda derece ile bitirdim. Öğrenim hayatım boyunca ve mezun olduktan sonra, “Spor Salonunda Sporcu Beslenmesi”, “Anne ve Çocuk Beslenmesi”, “Sürdürülebilir Beslenme”, “Onkolojide Beslenme”, “Beslenme ve Psikoloji İlişkisi” konulu eğitimlere katılarak kendimi olabildiğince ve sürekli geliştirdim. Mezun olduktan sonra Ankara Kızılay’da kendi ofisimi kurdum. 3 yıldır aktif olarak sağlıklı beslenme danışmanlığı hizmeti vermekteyim. Diyeti kilo vermek için değil, bir yaşam biçimi haline getirerek danışanlarıma sürdürülebilir beslenmeyi aşılamayı hedefliyorum.

Diyetisyen kime nedir? Ne iş yapar?

Diyetisyen, herhangi bir yüksek öğretim kurumunun en az 4 yıllık (bir yıl hazırlık ile 5 yıl) beslenme ve diyetetik eğitim-öğretim programını tamamlayarak “Beslenme ve Diyetetik Lisans Diploması” ile “Diyetisyen” unvanı alarak diyetisyenlik mesleğini yapmaya ve uygulamaya hak kazanan kişidir.

Diyetisyen denilince ilk akla gelen zayıflatan kişidir. İlk önce insanlar üzerindeki bu algıyı düzeltmemiz gerekir. Dengeli ve sağlıklı beslenmeyi öğreten kişidir. Sadece kilo verme,kilo alma konularında değil diyabet,onkoloji,toplu beslenme sistemleri alanlarında da çalışabilir. Hastaları iyileştirmek ve sağlık standartlarını yükseltmek amacıyla, hem sosyal hem psikolojik durumlarını değerlendirerek, hastalık durumuna özel diyetler sunar. Bu yüzden, ancak eğitimini tamamlayan kişiler diyetisyen ünvanını alabilir.  Günümüzde pek çok kişi, aldığı birkaç beslenme kursu veya okuduğu birkaç diyet kitabı sonrasında beslenme danışmanlığı yaptığını iddia ederek, kendi kendine diyetisyen ünvanı verebilmektedir. İnsanların sağlığı benim için çok değerli lütfen diyetisyen unvanı olmayan kişiler tarafında beslenme programı edinmeyin.

Beslenme programına ve diyetisyene kimler ihtiyaç duymalıdır?

Sağlıklı beslenmek isteyen herkesin diyetisyene ihtiyacı var! Diyetisyen kontrolünde yapılan beslenme programları sayesinde sağlıklı bir vücuda sahip olmak mümkün. Diyetisyene gitmek gerektiğinin belirtisi olan belli başlı durumlar vardır. Diyetisyene neden gitmeliyim diye düşünenler için bu durumlar, sürekli ve hızlı kilo alımı, kilo kaybedilmesi, yakın zamanda teşhis edilen sağlık sorunları,normal seviyede olmayan kan bulguları, düzensiz ve sağlıksız beslenme alışkanlıkları, kronik yorgunluk ve bitkinlik, metabolik veya hormonal bozukluklardır. Bu belirtilerin herhangi biri sizde de görülüyorsa diyetisyene gitmesi gerekenler arasında siz de varsınız demektir.

Zayıflamak için kendini aç bırakan pek çok insan görüyoruz?  Bu duruma nasıl yaklaşıyorsunuz?

Az yersem, öğün atlarsam, ekmeği kesersem kilo veririm gibi düşünceler toplumda oldukça yaygındır. Birçok kişi halk arasında kilo verip alma konusunda kendisinin uzman olduğunu düşünmektedir. Etrafında kilo vermek isteyen kişilere de bu bilgileri ışığında destek olmaya çalışır. “Akşam yemeği yememelisin, su iç verirsin, ekmeği kes verirsin, tuz yeme verirsin, az ye verirsin, tabağın yarısını ye verirsin, saat 7 den sonra yemek yememelisin” gibi bir çok öneriyi barındırmaktadır. Ancak aç kalarak veya uzun süreli yemek yememe sonrası da unutmayın ki ciddi açlık durumunuz oluşacak, kan şekeriniz oldukça düşecek ve bulduğunuz her şeyi yeme isteği ile karşılaşacaksınız. Daha sonrasında kan şekerinin düşmesi ile beraber halsizlik ve uyku hali de yaşayacağınız ciddi olumsuzlukların başında gelmektedir.

Aç kalınan vakitlerde kan şekeri inanılmaz derece düşer; süre bittiğinde yeme isteğini tavan yaptırır. Yani uzun süre aç kalındığında yapılan kalori tasarrufu, yemek yenirken ortadan kalkar. Bu açıdan değerlendirdiğimizde aç kalarak kilo vermek mümkün değildir. Bu şekilde verilen kilolar oldukça sağlıksızdır. Diyet süresi boyunca sık ancak az yiyecek şekilde hareket edilmesi gerekmektedir.

Okuyucularımıza ödem atmak için önerebileceğiniz bir tarif var mı?

Tabiki. Hamile, emzikli ve kronik hastalığı olmayan herkes ödem atmak için bu tarifi uygulayabilir.

                                                                  Yeşil Smoothie Tarifi

                                                       1 nohut büyüklüğünde taze zencefil

                                                                       1 kase maydanoz

                                                                   1 tatlı kaşığı chia tohumu

Kabuğu soyulmuş 1 limon

1 kivi veya 1 dilim ananas(160g)

3 bardak su

Bütün karışımı blenderilize edip tüketebilirsiniz.

Bağışıklık sistemini güçlendirmek için neler yapmalıyız?

Günde en az 3-4 porsiyon meyve tüketilmeli, kırmızı pancar, turp, havuç, zencefil, soğangiller, yer elması gibi kök sebzelerin tüketimi arttırılmalı, yulaf içeriğindeki beta glukan sayesinde bağışıklığı destekler, haftada 2 kez balık tüketilmeli,probiyotik yoğurt,kefir veya probiyotik supplement kullanımı bağışıklık sistemini güçlendirir, D vitamini edinin.

 Zayıflamak isteyen insanların uygulayabileceği birkaç öneri alabilir miyiz?

Çok düşük kalorili beslenmeyin. Eğer çok düşük kalori ile beslenirsek, bağışıklık sistemi düşebilir, hastalık, bitkinlik, kas kaybı gibi durumlar yaşanabilir. Kendinizi aç bırakmak yerine, dengeli ve sağlıklı beslenip, fiziksel aktiviteyi arttırarak kilo kaybını yaşayabilirsiniz. Geç saatlerde yemek tüketmeyin. Gece yatmadan 2-3 saat öncesinde son öğününüzü tüketmeye çalışın. Beslenmenizde yeşil sebzelerin tüketimini arttırın. Hayvansal kaynaklı tüketimdense bitkisel kaynaklı tüketimi arttırmanız kilo kaybını arttıracaktır. Su tüketiminiz günlük en az 2.5 litre olmalıdır. Ne kadar çok su tüketirseniz, gün içerisinde daha az açlık yaşarsınız ve metabolizmanız da o kadar hızlanır. Uyku kalitenizi arttırın. Günlük en az 6 saat uyuyun, güne mutlaka kahvaltı ile başlayın, yeşil çay tüketin, sağlıklı yağların tüketimini arttırın.Tüm bunlar genel geçer şeylerdir, sağlıklı beslenmek ve kilo vermek için en doğru yöntem bir diyetisyene danışmaktır.

Yorumlar

0 yorumlar